Rusové opakují stále stejné chyby. Jejich bojová síla klesla o pětinu, zní z Pentagonu

Katastrofální přechod přes řeku Severní Doněc, nečinnost protivzdušné obrany či neefektivní postup za cenu obrovských ztrát. Problémy ruské armády se kupí i na východě Ukrajiny, kde Kreml v dubnu zahájil masivní ofenzivu. Představitelé Spojených států uvádí, že se Rusové dostatečně nepoučili z chyb, které napáchali v bitvě o Kyjev.

Moskva se na přelomu března a dubna vzdala původního plánu dobýt Kyjev, a ruská armáda se tak z okolí hlavního města kompletně stáhla. Zhruba o dva týdny později se ruská vojska přeskupila, aby byla nasazena především v bojích na východě Ukrajiny.

Zdá se ale, že ani na Donbasu jejich ofenziva neprobíhá podle plánu. „Tempo ruské armády se vyčerpává. Její celková bojová síla se snížila asi o 20 procent,“ řekl deníku The New York Times vysoký představitel Pentagonu.

Rusové od dubnového vyhlášení masivní ofenzivy stále postupují. Dobyli zhruba 95 procent území Luhanské oblasti a získali pod kontrolu i velkou část Doněcku. Podle expertů se však postup okupantů neobejde bez obrovských ztrát.

„Ruská ofenziva na východě se nijak zvlášť neliší od předchozích snah Moskvy dobýt Kyjev. V ruské armádě převládají hluboké nedostatky. Rusové pokračují v zásadních chybách,“ zmínil expert na vojenskou historii Frederick Kagan.

Potíže s mobilitou

Rusy během jejich tažení na Kyjev trápily obrovské logistické potíže. Několikakilometrové ruské konvoje se totiž staly snadným cílem pro ukrajinské obránce, kteří pomocí dronů či raketometů drtili jeden kus těžké techniky za druhým.

Problémy s mobilitou má ruská armáda i na východě. Jako příklad může posloužit květnový pokus ruského konvoje překonat řeku Severní Doněc nedaleko obce Bilohorivka, který skončil naprostou katastrofou. Ukrajinské dělostřelectvo totiž zahájilo masivní palbu na ruské pozice a zničilo více než 80 kusů těžké techniky.

Okupantům na Donbasu dělají výrazné potíže také ukrajinské drony, které na ně svrhávají různé druhy bomb. Ruské armádě se příliš nedaří eliminovat bezpilotní letouny pomocí protivzdušné obrany.

Jednoduchý recept na katastrofu

Americký ministr obrany Lloyd Austin upozornil, že se Rusku některá již dobytá území nedaří udržet. „Rusové sice dobyli okolí Charkova, ale na krátkou dobu. Ukrajinci přešli do protiútoku a vzali si své území zpět. V některých případech zahnali Rusko až za hranici,“ prohlásil minulý týden na tiskové konferenci.

Podle amerického generála ve výslužbě Philipa Breedlova spočívají ruské chyby na východě Ukrajiny v komunikaci i v nedostatku času na přípravu ofenzivy. Ruská armáda se prý řídí sovětskou metodou, kdy jednotky, které se nachází nízko v hierarchii, nemají pravomoc poukazovat na nedostatky ve strategii a navrhovat úpravy.

„Dvoutýdenní bojová pauza po zpackané bitvě o Kyjev nebyla dostatečně dlouhá na to, aby ruské síly zregenerovaly. I americkou armádu by bylo velmi těžké reorganizovat za tak krátkou dobu. Navíc poté, co by jí nepřítel uštědřil takovou porážku,“ zdůraznil Breedlove.

Podle bývalé vysoké představitelky Pentagonu Evelyn Farkasové může být za některé chyby zodpovědný přímo ruský prezident Vladimir Putin. „Stále slyšíme zprávy o tom, že se Putin aktivně zapojuje. Pokud máte prezidenta zasahujícího do operačních vojenských rozhodnutí, je to jednoduchý recept na katastrofu,“ prohlásila.

Někteří experti dokonce očekávají, že se ruský postup na Donbasu zcela zastaví a již brzy nastane ukrajinská protiofenziva.

Tagy: