Saúdská Arábie po vypuknutí války mezi Hamásem a Izraelem okamžitě pozastavila snahy o diplomatické sblížení se židovskou zemí. A zdálo se, že se to jen tak nezmění. Jenže podle CNN vláda blízkovýchodní velmoci nadále usiluje o normalizaci vztahů s Izraelem. Požadavky Rijádu se ale změnily – hlavním tématem je teď Palestina.
Když Hamás vpadl 7. října do Izraele, Saúdská Arábie obratem přerušila sbližování s židovskou zemí, někteří lidé dokonce spekulovali, že přesně tento vývoj palestinské teroristické hnutí plánovalo. Teď se ale zdá, že přerušení snahy o normalizaci vztahů mezi Izraelem a Rijádem nebylo nijak striktní. Naopak.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ještě je čas všechno zachránit. CNN varuje před rozsáhlým konfliktem na Blízkém východě
Americká CNN informovala, že Saúdská Arábie nadále usiluje o sblížení s Izraelem. A to navzdory přání vlastního lidu. Z nedávného průzkumu Washingtonského institutu pro blízkovýchodní politiku vyplynulo, že 96 procent občanů Saúdské Arábie zastává názor, že „arabské země by měly okamžitě přerušit veškeré diplomatické, politické, ekonomické a jiné kontakty s Izraelem na protest proti jeho vojenské akci v Gaze“.
Co když se fronta na Ukrajině zastaví tam, kde je? Pro Česko to bude výhra, říká Pojar
Pro Česko je nedůležitější, aby ruský voják nestál na slovenské hranici. Pokud se fronta na Ukrajině zastaví v současné pozici, bude to pro nás výhra. Myslí si to bezpečnostní analytik a poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. O válce, migraci, ale i konfliktu v Izraeli mluvil v pořadu Chuť moci Thomase Kulidakise, komentátora CNN Prima NEWS.
Korunní princ Muhammad bin Salmán má ale zjevně vlastní hlavu a vlastní plány. O pokroku na ose mezi Izraelem a Saúdskou Arábií informovali zástupci americké administrativy. Právě USA hrají ve sbližování arabských a afrických zemí s Izraelem klíčovou roli.
„Mohu vám říci, že je tu jasný zájem, aby se to uskutečnilo. Zájem je skutečný a mohl by být transformační,“ řekl novinářům americký ministr zahraničí Antony Blinken po návštěvě Rijádu.
Stejný postoj zaujal shodou okolností v podobný moment i velvyslanec Saúdské Arábie ve Velké Británii. „Je tady naprostý zájem o normalizaci vztahů. Zájem je tady od roku 1982,“ řekl Khalid bin Bandar Al Saud pro BBC. Právě v roce 1982 tehdejší saúdský ministr zahraničí Saud bin Faisal Al Saud poprvé naznačil, že jeho země je ochotná uznat existenci Izraele.
Tehdy – stejně jako nyní – to ale nemělo být zadarmo. „Problémem“ je hlavně rozložení území a otázka Palestiny. CNN si všímá, že po válce mezi Izraelem a Hamásem mohou být požadavky Saúdské Arábie na židovskou zemi ještě větší.
Historický signál pro další arabské státy?
„Saúdská vláda je stále otevřená normalizaci za podmínky, že Izrael podnikne konkrétní kroky k vytvoření základů dvoustátního řešení Izraele a Palestiny. To by například znamenalo úplné odstranění blokády Gazy, posílení pravomocí palestinské samosprávy v Gaze a na Západním břehu Jordánu, stažení z klíčových oblastí na Západním břehu Jordánu a tak dále,“ řekl CNN saúdský spisovatel a analytik Alí Šihábí.
Írán rozehrál na Blízkém východě riskantní hru. Balancuje mezi úspěchem a velkým průšvihem
Izraelské problémy s Hamásem a Hizballáhem patří v součtu s útoky jemenských Hútiů v Rudém moři k hodně riskantní hře, kterou na Blízkém východě rozehrál Írán. Současný stav, který tolik přidělává starosti židovskému státu i USA s Velkou Británií, Teheránu bezesporu vyhovuje. Jednotlivé regionální konflikty se však nesmí proměnit v opravdovou totální válku s USA, té se totiž v Íránu podle analýzy CNN mají proč bát.
Během izraelského tažení v Gaze se přitom začíná ukazovat, že Tel Aviv už přestává mít o dvoustátní řešení zájem, informoval web War on the Rocks. Palestincům byla různá řešení v minulosti nabídnuta už několikrát, nikdy to ale nevedlo ke shodě.
Požadavky bude mít Saúdská Arábie zřejmě i na Spojené státy jakožto klíčového prostředníka. Mohlo by jít například o silnější bezpečnostní záruky nebo pomoc s jaderným programem. Americká administrativa v roce 2020 – ještě pod taktovkou exprezidenta Donalda Trumpa – napomohla sblížení Izraele se čtyřmi zeměmi – Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem, Súdánem a Marokem. Z dřívějších dob má židovská země mírové smlouvy s Egyptem a Jordánskem.
CNN každopádně poznamenala, že Saúdská Arábie nehodlá na nic spěchat a počká si na vyřešení situace v Gaze. Válka mezi Izraelem a Hamásem rozviklala celý arabský svět a i zmiňované Spojené arabské emiráty začaly židovskou zemi velmi kritizovat.
Abú Dhabí každopádně dalo najevo, že nechce, aby válka ochromila jeho vztahy s Izraelem. K podobnému závěru teď zřejmě dospěla i Saúdská Arábie. Kdyby se skutečně podařilo sblížit dost možná největší mocnost na Blízkém východě s Izraelem, šlo by o historický signál pro další arabské státy.
VIDEO: Izraelci ukázali, co Hamás skladoval uvnitř škol v Gaze