Hrozí raketový nárůst rakoviny
Pro efektivní léčbu rakoviny je klíčové sledovat signály těla – ač jsou nenápadné, mohou na přítomnost zákeřného onemocnění včas upozornit. Na co se zaměřit?
Rakovinou onemocní v České republice každý třetí dospělý, jak vyplývá ze statistik Národního onkologického programu, počet objevených zhoubných nádorů navíc každým rokem stoupá. I proto je v souvislosti se všemi typy rakoviny klíčová prevence a včasné odhalení nemoci, které výrazně zvyšuje naději pacientů na přežití, důležitá je však podle deníku Nový Čas mimo jiné také zdravá životospráva a celková informovanost o možných rizicích.
ČTĚTE TAKÉ: Alkohol zvyšuje riziko rakoviny, tvrdí experti v nové studii. Zdraví neprospívá ani víno
Ne všechny druhy rakoviny však mají jasné a jednoduše rozeznatelné příznaky a je tak důležité své tělo pozorovat a všímat si byť nepatrných změn, kterými náš organismus prochází. Jednou ze zákeřných onemocnění je rakovina vaječníků, pro její nenápadné příznaky, které se dají snadno přisoudit běžným trávícím problémům, přezdívaná tichý zabiják. Ženy trpící rakovinou vaječníků mohou trpět nadýmáním a nezřídka pociťují nepříjemný tlak na břichu, příznakem je také častá potřeba močit či nepravidelný menstruační cyklus.
Další zákeřnou formou rakoviny je rakovina slinivky, známá svým rychlým průběhem a slabými příznaky, mezi které patří například bolest v oblasti žaludku či zad. Pacienti se mohou potýkat také s nevysvětlitelnou ztrátou hmotnosti, dojít může také ke nažloutlému zbarvení kůže způsobenému právě nefunkční slinivkou. Nenápadnými příznaky se projevuje také rakovina ledvin, která může ve svých raných fázích zůstat zcela nepovšimnutá, varováním však může být mimo jiné výskyt krve v moči, bolest v dolní části zad či nevysvětlitelná únava.
Opuch či bulka v oblasti krku, chrapot nebo problémy s polykáním či dýcháním, to je několik z příznaků smrtící rakoviny štítné žlázy. Právě pro svou jednoduchou zaměnitelnost s jinými, méně vážnými onemocněními, může často dojít k pozdní diagnóze, která může šance pacienta na zotavení výrazně snížit. Plíživě se zprvu projevuje také rakovina jater, jejíž příznaky, jako je bolest v pravé části břicha, ztráta chuti, únava či žloutenka, se objevují až v pokročilejších fázích nemoci a včasné odhalení je tak poměrně komplikované.
Mezi nejčastěji diagnostikované onkologické onemocnění v České republice patří podle dat Národního onkologického programu rakovina tlustého střeva a konečníku, mezi jejíž časté příznaky patří byť nenápadné změny v návycích při vyprazdňování, krvácení z konečníku nebo pocit z neúplného vyprázdnění. Banálně může zprvu působit také rakovina žaludku, která se často projevuje pálením žáhy, nadýmáním či prostou nevolností, s postupem onemocnění se pacienti mohou setkat například se zvracením krve či drastickým úbytkem váhy.
U všech nejen výše vyjmenovaných typů onkologických onemocnění je zcela klíčová prevence a včasné odhalení diagnózy, což je největší předpoklad pro úspěšnou léčbu a uzdravení. Stejně tak je důležité si všímat změn, kterými naše tělo prochází, často nám tyto příznaky totiž mohou zachránit život. V České republice každoročně přibývá pacientů bojujících s rakovinou, ročně si jich zdrcující diagnózu vyslechne na 87 tisíc, zákeřná nemoc si pak každý rok v naší zemi vyžádá zhruba 27 tisíc životů.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rok 2025 může být ve zdravotnictví náročnější, říká Prymula. Na péči by se mohlo více šetřit