V australském pečovatelském domě zemřela žena jen několik hodin poté, co obdržela první dávku vakcíny od společnosti Pfizer. Zatím není jasné, zda smrt byla následkem očkování či jiných zdravotních komplikací.
Dvaaosmdesátiletá seniorka žila v pečovatelském domě ve státě Queensland, který se nachází na severovýchodě Austrálie. Vakcína jí byla podána kolem 10. hodiny ranní, o tři hodiny později zemřela. Tamní policie pro deník Daily Mail Australia uvedla, že „její smrt není považována za podezřelou“. Dále odmítli incident komentovat. Nyní se připravuje zpráva pro koronera. Zatím není jasné, co smrt starší ženy způsobilo.
Austrálie od počátku epidemie zaznamenala zhruba 30 000 případů koronaviru a 909 souvisejících úmrtí. První dávku očkování zde dostalo přibližně 226 tisíc lidí. Mezi prvními podstoupil očkování David Caldicott, který pracuje v tamní nemocnici. „První dávku vakcíny jsem obdržel v únoru, přičemž jsem nepocítil žádné vedlejší účinky,“ popsal Daily Mailu Caldicott. Po druhé dávce se už prý cítil hůře. „Byl jsem natolik vyčerpaný, že jsem musel zrušil víkendové plány a zůstal jsem doma,“ uvedl.
V zemi očkují dvěma vakcínami, a to od společností Pfizer a AstraZeneca. Přičemž většina obyvatel by měla dostat tu od AstraZenecy. Australská firma ji plánuje vyrobit v počtu 50 milionů dávek, což by stačilo pro celou 25milionovou populaci země.
Naočkován vakcínou od Pfizeru byl také tamní premiér Scott Morrison. Podle klinických studií látka této společnosti ochrání lidi až s 95procentní úspěšností. „Žádné specifické riziko u starší populace ve spojitosti s očkováním vakcínou od Pfizeru neexistuje,“ uvedl dříve australský lékový úřad. Podle dostupných studií doprovází očkování některé vedlejší účinky, jako je pocit únavy, bolesti hlavy a svalů či horečky.