Mediální poplatky ve Sněmovně
Poslanci ve Sněmovně v pátek neodhlasovali ani jedinou předlohu. Předmětem obstrukcí se opět stalo finální schvalování velké mediální novely. Ta má mimo jiné zvýšit koncesionářské poplatky a výrazně rozšířit okruh těch, kdo je platí. Během pěti hodin zasedání mluvili jenom opoziční poslanci, a to celkem tři.
Ačkoliv je zvýšení poplatků za Českou televizi a Český rozhlas v závěrečném sněmovním schvalování, vládou navržené změny stále budí řadu emocí. „Debata běží už třetím rokem,“ připomněl pro CNN Prima NEWS poslanec Jan Lacina (STAN).
K TÉMATU: Kdo má mobil, bude cálovat, zaplatí i můstek v bazénu, hřímal Babiš ohledně televizních poplatků
„Česká televize a Český rozhlas jsou vlastně pojištěním demokracie v téhle zemi. My bychom rádi, aby ta demokracie byla pojištěna – a kolegové z ANO a z SPD si to vůbec nemyslí,“ zdůraznil Lacina.
Podle předsedy sněmovního výboru Patrika Nachera (ANO) se diskuze politizuje. „Vytváří se dojem, že ten, kdo je proti, chce veřejnoprávní prostředky nechat vyhladovět,“ namítl s tím, že je nezbytné si určit, co po „těchto médiích chceme“.
Už od rána přitom opozice otevřeně hlásila, že ani v pátek na závěrečné hlasování nedojde. Předseda SPD Tomio Okamura jasně deklaroval, že opoziční strana jednání zablokuje, aby se o zákonu nemohlo hlasovat.
Vyjma pětiminutového vystoupení Aleny Schillerové se pak během pěti hodin vystřídali u řečnického pultíku jen dva poslanci – Okamura a šéf ANO Andrej Babiš. Ten již v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS minulou neděli řekl, že by si představil sloučení ČT a Českého rozhlasu. „Mají obrovské majetky, možná by si za ušetřené peníze mohli postavit nové baráky,“ prohlásil.
Vláda je na zdržování připravená
Koaliční poslanci už jsou ale prý na tradiční zdržovací taktiku obou opozičních hnutí připravení – nekonečné monology chtějí ukončit zařazením pevného hlasování. „Také Ústavní soud dal zapravdu, že nelze blokovat jednání a prosazení většiny neustále dokola a donekonečna,“ podotkl poslanec Michal Zuna (TOP 09) a dodal, že však termínem ohledně přijetí této změny ještě není v koalici shoda.
Vláda navrhuje navýšení poplatků za Českou televizi o 15 a za Český rozhlas o 10 korun měsíčně. Částka by se navíc měla při kumulované inflaci šesti procent automaticky zvyšovat. Společně s rozšířením okruhu poplatníků o majitele chytrých zařízení by si měla veřejnoprávní média ročně přilepšit o stovky milionů korun.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: ANO kritizuje závěr komise, že policie při střelbě na FF nechybovala. Připravilo oponenturu