Naprosto nepromyšlený. Těmito slovy označil bývalý premiér Vladimir Špidla (ČSSD) návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), že by se doba, po kterou lidé mají platit sociální odvody, zvýšila ze 35 na 40 let. Podle Špidly to ale bude mít drsné důsledky. Komentátor Seznam Zpráv Petr Holub pak návrh přirovnal k důchodové reformě ve Francii.
„Prodloužit dobu pojistného na 40 let je naprosto nepromyšlené a bude to mít tvrdé až drsné důsledky. Uvědomme si, že v současné době se významně mění ekonomika, nastupuje umělá inteligence, digitalizace a rozpadají se klasické pracovní poměry,“ řekl Špidla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Dodal, že získat 40 let evidovaného pracovního výkonu bude čím dál obtížnější. „V důsledku rozhodnutí pana ministra Jurečky bude velká část lidí, kteří v podstatě až do konce života nedosáhnou na dostatek roků, aby dostali důchod,“ podotkl Špidla.
Podle něj bude mít Jurečkův návrh nejen sociální důsledky. „Nepřinese výsledky, které se předpokládají. A myslím si, že se to projeví i na popularitě vlády,“ sdělil bývalý premiér s tím, že vláda podle něj neví, co dělá. „Čas od času zaimproviuzují a předvádějí něco, čemu můj kamarád říkal ‚rozvinout a svinout ideu‘. To znamená, rozvinou ideu, narazí, svinou ji a pak se uvidí,“ řekl Špidla.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Valorizace nahradí kvazi sociální dávka, zuří Juchelka. Potřebujeme rychlý zásah, říká Vojtko
Za nepromyšlený a nespravedlivý označil Jurečkův krok také komentátor Seznam Zpráv Petr Holub. „Česká společnosti si postupně začne uvědomovat nespravedlnost tohoto kroku. Ve Francii dochází kvůli důchodové reformě k ohromným demonstracím a je tam spousta raněných a zatčených,“ popsal Holub.
Jurečkův návrh se podle něj příliš neliší od francouzské cesty. „Co prosadil prezident Macron, takřka do detailu odpovídá návrhu, se kterým teď přišel pan ministr Jurečka. Je v tom obsažena stejná nespravedlnost, která vyhnala Francouze do ulic,“ popsal komentátor.