
Kvůli vzácnému syndromu porodila Nikola miminko do dlaně. Viktorka vážila 820 gramů
Doba, kdy Ukrajinci všude viděli ruské špióny, už je pryč. Lidé na západě a v centru země se už vrací k normálnímu životu. Ve vysílání CNN Prima NEWS na to upozornil reportér Matyáš Zrno. Ten také popsal odhodlání Ukrajinců válku vyhrát.
Matyáš Zrno cestoval jako reportér CNN Prima NEWS na Ukrajinu v době války už dvakrát. Naposledy se z ní vrátil teprve před pár dny. „Když jsem tam byl poprvé, což bylo pár dní po začátku války, nevědělo se, jestli padne Kyjev, zda Rusové obsadí největší města země. Ukrajinci všude viděli špióny, všude byly check-pointy. Když člověk vytáhl kameru, přiběhl nějaký policista, voják nebo místní domobranec a složitě se vysvětlovalo, co jsme zač. Někdy volali tajnou službu,“ popsal Zrno.
Vojáci na pohřbu v Kyjevě zdávají hold svému padlému spolubojovníkovi, který zemřel v bojích nedaleko města Izjum Zdroj: AP
Téměř zničený most na cestě spojující města Lysyčansk a Severodoněck v Luhanské oblasti Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinka ve vojenské zbroji prochází kolem zničené budovy v obci Kutuzovka v Doněcké oblasti Zdroj: Profimedia.cz
Ruští vojáci nakládají zraněného spolubojovníka do auta Zdroj: Profimedia.cz
Momentka z pohřbu dvou ukrajinských vojáků v Charkově Zdroj: Profimedia.cz
Pytle s mrtvolami v zákopu u města Lysyčansk v Luhanské oblasti Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinský tank před městem Lysyčansk v Luhanské oblasti Zdroj: Profimedia.cz
Ruský vojenský zdravotník zasahuje poblíž frontové linie na Ukrajině Zdroj: Profimedia.cz
Svatby probíhají i v době války. Tato svatební kolona projížděla 18. června nedaleko města Lvov Zdroj: Profimedia.cz
Fotografie z ruské polní nemocnice nedaleko frontové linie Zdroj: Profimedia.cz
Hasiči bojují s požárem po ruském ostřelování města Mykolajiv Zdroj: AP
Ukrajinský voják stojí na samohybné houfnici Gvozdika (Doněcká oblast) Zdroj: AP
Děti stojící před zničenou budovou ve městě Černigov Zdroj: AP
Starší žena obhlíží trosky svého domu ve městě Černigov Zdroj: AP
Ukrajinští vojáci v Doněcké oblasti ostřelují ruské pozice pomocí houfnice M777 Zdroj: AP
Lidé v parku u jezera ve městě Bachmut sledují dopad rakety Zdroj: AP
Italský premiér Mario Draghi (vlevo) a francouzský prezident Emmanuel Macron ve městě Irpiň během oficiální návštěvy Ukrajiny Zdroj: AP
Muž spí v krytu ve městě Lysyčansk v Luhanské oblasti Zdroj: AP
Zničený tank na cestě u obce Lypivka v Ivanofrankivské oblasti Zdroj: AP
Válka na Ukrajině Zdroj: CNN Prima NEWS
Ukrajinský voják ve válce na Ukrajině Zdroj: CNN Prima NEWS
Zničené budovy na Ukrajině Zdroj: CNN Prima NEWS
Válka na Ukrajině Zdroj: CNN Prima NEWS
Mariupol byl během bojů takřka zničen Zdroj: Profimedia.cz
Mariupol byl během bojů takřka zničen Zdroj: Profimedia.cz
Pár rybaří na mariupolské pláži. V pozadí jsou trosky oceláren Azovstal Zdroj: Profimedia.cz
Trosky oceláren Azovstal po obsazení ruskými jednotkami Zdroj: AP
Pozůstatky těžkých bojů ve městě Severodoněck Zdroj: AP
Evakuace starší ženy z města Lysyčansk v Luhanské oblasti Zdroj: AP
Ruský voják hlídkující u vjezdu do Mariupolu Zdroj: AP
Odkrývání masových hrobů v Buče (13. červen) Zdroj: AP
Muž stojící před poničeným domem po ruském ostřelování města Bachmut v Doněcké oblasti Zdroj: AP
Následky ruského ostřelování města Bachmut v Doněcké oblasti Zdroj: AP
Ruský voják prozkoumává podzemní chodby oceláren Azovstal v Mariupolu. Fotografie byla pořízena během cesty pro novináře, kterou na okupovaném území organizovalo ruské ministerstvo obrany Zdroj: AP
Ruský voják v troskách oceláren Azovstal v Mariupolu Zdroj: AP
Ruský voják prozkoumává podzemní chodby oceláren Azovstal v Mariupolu. Fotografie byla pořízena během cesty pro novináře, kterou na okupovaném území organizovalo ruské ministerstvo obrany Zdroj: AP
Ruští vojáci v Záporožské oblasti. Fotografie byla pořízena během cesty pro novináře, kterou na okupovaném území organizovalo ruské ministerstvo obrany Zdroj: AP
Ukrajinští vojáci kladou protitankové miny na lesní cestě v Doněcké oblasti, kudy by mohly projíždět ruské tanky Zdroj: AP
Ukrajinský voják prozkoumává les v Doněcké oblasti Zdroj: AP
„Tentokrát, když už Rusové nejsou u Kyjeva, byli vytlačeni od Charkova a linie je poměrně stabilní, už se trošku uklidnili. Špiónománie, která tam byla, byť celkem pochopitelná, ale občas dost nepříjemná, se uvolnila. Jediní vojáci, které jsme předtím byli schopni natočit na frontě, k nám stáli zády, velice kontrolovali, co natočíme. Teď to bylo jednodušší,“ vysvětlil reportér rozdíl mezi oběma cestami.
Podle Zrna jsou Ukrajinci stále velmi „bojovní a motivovaní“. „Věří, že zvítězí. Mluví opakovaně o tom, že válka se nepovede do konce, ale do vítězství. Tím myslí, že opravdu osvobodí celou Ukrajinu. Jsou zjevně ochotni snášet ztráty, ničení země, ale věří si, že jsou více motivovaní, cvičení a dostávají západní pomoc a válku vyhrají,“ řekl reportér.
„Faktem je, že úplně na východě na Donbasu, kde válka, byť v menší míře, funguje už osm let a kde je ruské bombardování nejtvrdší, je tam nejhorší zásobování a kde se zkrátka lidem žije nejhůře, člověk zaslechl názory typu: Ať už to dopadne jakkoliv, hlavně, ať je konec,“ přiznal Zrno.
Ukrajinci se také snaží v rámci možností normálně žít. „Vždycky to prochází fázemi. Nejprve je šok, že začala válka a země zamrzne – lidé zůstávají doma, nechodí ven a do práce. Pak si na to lidé postupně zvykají. Země v rámci možností, které tam jsou, funguje úplně normálně, především západní a centrální Ukrajina. To znamená, že i když občas přiletí nějaká ruská raketa, ve městech, která nejsou přímo na frontě, jsou otevřené restaurace, lidé chodí do práce a život v rámci možností funguje dále,“ přiblížil reportér.
K definitivnímu verdiktu také dospěl první proces, který se týká zločinů z doby války – soud s ruským vojákem Vadimem Šišimarinem. Ten stál před ukrajinskou justicí kvůli vraždě civilisty na začátku konfliktu. Šišimarin, který poté upadl do ukrajinského zajetí, dostal doživotní trest, tedy maximální možnou sazbu.
„Je to první proces tohoto druhu a pro Ukrajinu to je možnost ukázat na ruské zločiny a exemplární trest by tomu odpovídal. Na druhou stranu jsou tu i polehčující okolnosti, o které se opírá obhajoba – že jednal ve stresu a velitel mu nařídil, aby na cyklistu vystřelil. K činu se navíc přiznal,“ poznamenal ještě před vynesením rozsudku ve vysílání CNN Prima NEWS Zrno.
Ministr školství Petr Gazdík (STAN) moc dobře věděl, kdo obviněný podnikatel a lobbista v kauze Dozimetr Michal Redl je, přesto s ním udržoval kontakt. Europoslanec ze stejného hnutí Stanislav Polčák měl jejich „akce“ dokonce táhnout. O jejich spolupráci se vědělo, byla to „veřejná šuškanda“. Několik politiků ze Zlínského kraje CNN Prima NEWS popsalo, jak se o „zlínském podsvětí“ v regionu mluvilo.
Zatopené sklepy nebo popadané stromy na silnicích. Bouřky, které zasáhly Česko v noci z pátku na sobotu, donutily hasiče ke stovkám výjezdů. Podle dosavadních informací ale nedošlo k vážnějším zraněním.
Počet nakažených covidem denně mírně stoupá, nová vlna pandemie může Česko zasáhnout již na sklonku léta. „Nic účinnějšího než vakcíny proti covidu nemáme. A ani nové protivirové léky zatím rozhodně nejsou variantou očkování,“ říká v interview pro CNN Prima NEWS infektolog a primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel. Žádoucí je, aby vakcínu přijali i neočkovaní uprchlíci a samozřejmě i 3,5 milionů Čechů, kteří vakcínu odmítají, tvrdí. Samozřejmě s výjimkou nejmenších dětí. Světová zdravotnická organizace (WHO) už ale podpořila očkování dětí od šesti měsíců.
Sledujeme on-line
Nejméně dva lidé zemřeli a asi 10 dalších osob utrpělo zranění při střelbě v nočním klubu v Oslu, uvedla na Twitteru norská policie. Norská stanice NRK a další místní média podle Reuters informovaly, že útok se odehrál v baru London Pub, který je oblíbený mezi příslušníky komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Podezřelého ze střelby policie zadržela nedaleko místa činu.
Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.
Ukrajinští obránci se budou muset stáhnout ze Severodoněcku, dostali rozkaz. Východoukrajinské město je téměř zcela zničené, uvedl v pátek gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Rusové ostřelovali ukrajinský Javoriv u polských hranic. Čtyři lidé jsou zraněni.
HELLP syndrom představuje velmi vážnou komplikaci v těhotenství, která se může v ojedinělých případech objevit. Jedinou léčbou je porod. HELLP syndrom se projevil u čtyřiadvacetileté Nikoly z Hradce Králové na začátku třetího trimestru. Nejprve si myslela, že jde o běžnou virózu. Diagnóza byla ale velmi vážná a Nikola musela porodit ve 29. týdnu těhotenství. Její holčička vážila v tu chvíli pouhých 820 gramů.
Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zažívá velkou krizi. Jaký dopad to bude mít na vládu premiéra Petra Fialy (ODS) a řešení současných ekonomických a politických problémů? V Partii Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima NEWS o tom budou diskutovat místopředsedkyně STAN Věra Kovářová a místopředseda opozičního hnutí ANO Radek Vondráček. V druhé hodině pořadu bude následovat velká politická diskuze.
Tragicky skončila dovolená v egyptském Soma Bay. Podle informací CNN Prima NEWS tam v pátek zemřel český turista. Zprávu redakci potvrdila také mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do.
Podle bývalého náměstka ministerstva obrany pro vyzbrojování a diplomata Daniela Koštovala by česká vláda měla nakoupit zbraně za desítky miliard a darovat je Ukrajině. V pořadu 360° reagoval i na výrok Andreje Babiše (ANO), že by Česko nemělo patřit ke špičce zemí v dodávkách zbraní. „Andrej Babiš obraně a bezpečnosti vůbec nerozumí. Svým výrokem je úplně mimo,“ vzkázal.
Speciální zásahová jednotka Státní ochrany přírody Slovenské republiky (ŠOP SR) v pátek ráno usmrtila pětiletou medvědici. Důvodem bylo, že měla být problémová, chovat se agresivně a ohrožovat turisticky známé oblasti. Po samici zůstala dvě mláďata, která nyní budou experti monitorovat.
Jakou nese pirátská strana odpovědnost v kauze Dozimetr? Na tom se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS neshodli bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) a poslanec ANO Patrik Nacher. „Nejsme diktátoři jako Andrej Babiš. Koalice nás u dnes obviněných přehlasovala,“ vzkázal Ferjenčík. Nacher však tvrdí, že si Piráti měli bouchnout do stolu.
Vévodkyně Kate a princ William opět ukázali, že ačkoliv patří ke šlechtě, rádi se pobaví jako „obyčejní“ lidé. Během návštěvy města Newmarket si vesele kopali do míče, jedli čokoládu a popíjeli pivo. V kopané čtyřicetileté vévodkyni nezabránily ani boty na klínku. Nežinýroval se ani její manžel. Královský pár ve čtvrtek navštívil také cambridgeské Fitzwilliamovo muzeum, kde byl veřejnosti představen jejich první společný portrét.
Dodávka plynu je v rámci vydírání jedním z mála nástrojů, který Rusko má, a využije ho. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl státní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.
Ministrem školství po Petru Gazdíkovi (STAN) se od července zřejmě stane poslanec STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Hnutí STAN v pátek po zasedání svého celostátního výboru oficiálně oznámilo, že navrhne Balaše do čela ministerstva školství. Se svým kandidátem už lídři Starostů seznámili Piráty, s nimiž kandidovali v loňským sněmovních volbách, a poté i premiéra Petra Fialu (ODS). V pondělí se Fiala s Balašem osobně sejde, uvedli STAN v tiskové zprávě.
Mladá žena z Prahy se dostala do tíživé situace. Špatné rodinné vztahy, ztráta zaměstnání a hrozící ztráta bydlení ji dohnaly až k pokusu o sebevraždu. Vylezla na skálu, ke skoku ale nesebrala odvahu. Mladou ženu uklidňovali pražští strážníci, skončila v péči záchranářů.
Podle senátora Václava Lásky (Senátor 21) se kauza Dozimetr týká zejména problému české stranické politiky. „Když jste straník, tak musíte zavírat oči před tím, když je podezření na vašeho kolegu, abyste ho neshodili,“ uvedl v pořadu Divoká karta. Hosty pořadu byli také senátoři Zdeněk Hraba (STAN) a nestraník Pavel Fischer.
Za brutální útok nožem a gumovou palicí 12leté vězení. Takový verdikt vynesl soud nad 74letým seniorem z Havířova, který měl podle obžaloby zaútočit na svou o 20 let mladší známou. Důvod je poměrně kuriózní, prý ho chtěla líbat.
Přesně před rokem zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko tornádo. Šest lidí při něm přišlo o život a poničeno bylo přes tisíc domů. Symbolem se stal příběh faráře Mariána Koliny z Moravské Nové Vsi, který během katastrofy sloužil mši v kostele.