Není zvykem, aby půl roku po skončení jedněch olympijských her začaly další. Koronavirová pandemie ale zamíchala harmonogramem, a proto zimní svátek bude následovat jen krátce po letním. Akce pod pěti kruhy v Pekingu bude – byť za mnoha kontroverzí – hlavním sportovním tahákem roku 2022. Tím druhým s největšími očekáváními je fotbalové MS v Kataru. A co nabídne svět branek, bodů a vteřin dál? Redakce CNN Prima NEWS vybrala nejzajímavější události.
Africký pohár národů (9. ledna až 6. února)
Africká obdoba evropského fotbalového šampionátu má poměrně zajímavý osud. Původně se měl turnaj konat v létě 2021, ovšem kvůli klimatickým podmínkám byl přeplánován na leden stejného roku. Nicméně tato změna přišla ještě ve chvíli, než vypukla pandemie, proto nakonec Konfederace afrického fotbalu rozhodla o tom, že se kontinentální mistrovství uskuteční až v roce 2022.
Akci hostí Kamerun, který měl pořádat už předchozí Africký pohár národů, ale nakonec se organizace zřekl. Trofej budou obhajovat Alžířané.
Australian Open (17. až 30. ledna)
První tenisový grandslam sezony razí politiku nulové tolerance neočkovaných. Ohledně tohoto kroku panovalo mnoho vášní zejména proto, že mužská světová jednička Novak Djokovič se k vakcinaci stavěla negativně. Nakonec ale nechybí na takzvaném „entry listu“, tedy seznamu hráčů, kteří se v Melbourne představí.
Djokovič? Hlupák, který jen umí tenis. Lékař se kvůli vakcíně obul do světové jedničky
Spor o povinném očkování proti covidu – právě to mnozí hází na hrb světové jedničce tenisu Novaku Djokovičovi, který kvůli odmítavému postoji vůči vakcíně zmešká úvodní grandslam sezony, tedy Australian Open. To se ale nelíbí mnohým z řad fanoušků i zdravotníků. Patří mezi ně i prominentní lékař a virolog Roberto Burioni, který se teď do Srba tvrdě opřel.
Djokovič vyhrál australský major loni, pokud by se mu povedlo triumf zopakovat, stal by se prvním hráčem, který získá 21 grandslamových titulů. Mezi ženami v minulém roce kralovala Naomi Ósakaová.
Zimní olympijské hry v Pekingu (4. až 20. února)
Vůbec poprvé se stane, že jedno město bude hostitelem letních i zimních olympijských her. Letní premiéru si Peking odbyl před více než 13 lety, teď přijde na řadu akce plná sněhu a ledu. Hry v Číně jsou ovšem trnem v oku pro mnoho lidí.
Stejně jako Australian Open de facto vyloučily účast neočkovaných, kteří kvůli povinné třítýdenní karanténě nemohou být schopni ve své soutěži podat adekvátní výkon. Daleko vážnější je lidskoprávní situace v zemi. Režim potlačuje určité skupiny, jakákoliv kritika vlády nebo jejích představitelů znamená pro dotyčné velké problém. Svět tíží například kauza kolem tenistky Pcheng Šuaj.
Zimní olympiáda 2022
Kvůli všem možným hříchům Číny se Spojené státy americké, Velká Británie, Austrálie a Kanada rozhodly pro diplomatický bojkot her.
Six Nations Championship (5. února až 19. března)
Každoroční ragbyový svátek, kterého se účastní šest zemí – Anglie, Francie, Irsko, Itálie, Skotsko a Wales. Právě Wales vyhrál poslední ročník a spolu s Anglií jsou díky 39 titulům nejúspěšnějšími týmy.
Super Bowl LVI (13. února)
Celkově už 56. ročník velkolepého finále nejslavnější soutěže amerického fotbalu NFL. Zatím je v zámoří rozehraná její základní část, takže nelze říct, která dvojice týmů zabojuje o post šampionů. Loni slavila organizace Tampa Bay Bucaneers s legendárním Tomem Bradym.
Termíny a systém prvního předvánočního MS ve fotbale 2022. Proč začíná v listopadu?
Česká reprezentace zabojuje o fotbalové mistrovství světa v Kataru v březnové baráži. Pokud by ve dvoukolovém play-off uspěla, bude se upínat k termínu 21. listopad 2022. Právě v tento den „mundial“ v exotické destinaci začíná. Termín je to pro světový šampionát dosti netradiční, ale vzhledem k vedrům v Perském zálivu je zimní varianta pro hráče komfortnější než tradiční letní.
Neodmyslitelnou součástí show je poločasová přestávka, během které se tentokrát představí rappeři Dr. Dre, Snoop Dogg, Eminem, Mary J. Blige a Kendrick Lamar.
Baráž o fotbalové MS (24. až 29. března)
Skupinová fáze evropské části kvalifikace na mistrovství světa je minulostí. Vítězové skupin už mají místo v Kataru jisté, dalších 12 týmů zabojuje o „mundial“ v dvoukolovém play-off neboli baráži. Mezi dvanáctkou je i česká reprezentace, které los přiřkl Švédsko. Pokud by se Patriku Schickovi a spol. podařilo postoupit, utkají se ve druhém kole s vítězem duelu Rusko versus Polsko.
Giro d'Italia (6. až 29. května)
Jak bývá zvykem, první ze tří cyklistických Grand Tour v kalendáři je italské Giro, na kterém by růžový trikot z loňska rád obhájil Kolumbijec Egan Bernal.
Následující třítýdenní závod je poměrně specifický, protože začíná v Maďarsku, konkrétně hlavním městě Budapešť. V tomto azylu se zdrží na tři etapy, pak se peloton přesune do nejjižnější části Itálie – na Sicílii. Cyklisté zavítají také na Slovinsko, skončí časovkou ve Veroně.
MS v hokeji (13. až 29. května)
Pořadatelskou štafetu od Lotyšska přebírá Finsko. V Helsinkách a Tampere budou obhajovat titul hokejových mistrů světa Kanaďané. Český tým by rád prolomil takřka nekonečně období bez zisku medaile. Na cenný kov naposledy dosáhl v roce 2012.
Trenér hokejových hrdinek: Ženy to u nás nemají lehké. V Pekingu chceme i inspirovat
Hrdost na svůj tým je patrná takřka v každé větě týkající se ženské reprezentace. Trenérovi Tomáši Pacinovi a jeho „holkám“ se povedla věc, která tu zatím nebyla – české hokejistky si zahrají na olympijských hrách. „Věřím, že nás tento úspěch bude inspirovat a dávat nám energii do budoucna. Snad nás holky a trenéři, co přijdou po nás, budou následovat,“ říká kouč v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Finále Evropské ligy (18. května)
Původně měla být dějištěm finále Evropské ligy v roce 2022 Budapešť, nicméně vinou pandemie na ni přijde řada až v následující sezoně a nejbližší vyvrcholení soutěže má na starost Sevilla. Minulý ročník patřil fotbalistům Villarealu, kteří si díky vítězství zajistili místo v Lize mistrů, z níž teď dokázali postoupit do jarní fáze.
Roland Garros (23. května až 5. června)
Druhý tenisový grandslam patří Paříži a antukou zasypaným kurtům. Loni při sledování Roland Garros mohli čeští fanoušci prožívat mnoho radosti, protože Barbora Krejčíková senzačně ovládla soutěž dvouhry a trofej získala i v deblu po boku Kateřiny Siniakové. Pověst antukového krále nepotvrdil Rafael Nadal, který v semifinále podlehl Novaku Djokovičovi. Ten navázal na Australian Open a pozvedl nad hlavu Pohár mušketýrů.
Finále Evropské konferenční ligy (25. května)
V hierarchii evropských pohárů třetí soutěž zažívá v této sezoně premiéru. Do jarní fáze se podívají i čeští zástupci, rivalové z Prahy Sparta a Slavia. Pokud by se některému z těchto týmů dařilo v play-off znamenitě, dotáhnou to až do albánské Tirany, kde se hraje finále.
Zdrcení fotbalisté Barcelony: Poprvé po dvaceti letech neprošli ze skupiny Ligy mistrů
Fotbalisté Barcelony podlehli v závěrečném kole skupinové fáze Ligy mistrů 0:3 Bayernu Mnichov a poprvé od sezony 2000/01 si nezahrají vyřazovací fázi soutěže. Vedle bavorského velkoklubu postoupila ze skupiny E Benfica Lisabon, která si doma poradila 2:0 s Dynamem Kyjev. Ze zamotané skupiny G jdou do play off Lille a Salcburk. O poslední zbývající místo v osmifinále se utká Bergamo s Villarrealem, jejichž duel byl kvůli přívalům sněhu odložen na čtvrtek.
Finále Ligy mistrů (28. května)
A konečně nejprestižnější evropská soutěž. Je příliš brzy na to říct, zda se zopakuje loňské finále, kdy Chelsea v anglickém duelu porazila Manchester City, každopádně oba týmy bez problémů pronikly do jarní fáze. S jistotou lze konstatovat, že o „ušatý pohár“ nebude usilovat Barcelona, která poprvé po 21 letech nezvládla postoupit ze skupiny. Finále hostí ruský Petrohrad, přičemž opět vším zahýbala pandemie, protože jinak by se na konci května hrálo v Mnichově.
Wimbledon (27. června až 10. července)
Jahody, šampaňské a travnaté kurty. Nejslavnější tenisový turnaj má před sebou už 135. ročník. Stejně jako Roland Garros si i Wimbledon mohli čeští fanoušci užívat až do konce, a to díky Karolíně Plíškové, které vyrovnala své grandslamové maximum a doletěla do finále. Nestačila jen na Asleigh Bartyovou. Mezi muži znovu zaválel Djokovič.
Tour de France (1. až 24. července)
Po nejvěhlasnější tenisové akci je tu královská záležitost cyklistiky. Tour de France podobně jako Giro d'Italia nezačíná tam, kde název závodu napovídá. Hon za žlutým dresem startuje v dánské Kodani a ve skandinávské zemi se jezdci zdrží na tři dny. Pak už se přesunou do Francie, kde se postupně přes etapy na severu Francie, v Alpách i v Pyrenejích dostanou na pařížskou Champs-Élysées. Slovinec Tadej Pogačar může navázat na Chrise Frooma, Miguela Induraina nebo Eddieho Merckxe a zařadit se do klubu cyklistů, kteří „Starou dámu“ vyhráli třikrát nebo vícekrát v řadě.
Fotbalové Euro žen (6. až 31. července)
Kvůli šíbováním s olympijskými hrami a mistrovstvím Evropy ve fotbale mužů se o rok posunulo také ženské Euro. Na pořadateli se nic nemění, zůstává jím kolébka fotbalu, tedy Anglie. Mezi 16 klasifikovanými týmy chybí Česká republika, která byla účasti blizoučko, ale v baráži se Švýcarkami nezvládly svěřenkyně Karla Rady penaltový rozstřel. Tím pádem přišly o premiéru na jedné z velkých akcí – ME, MS nebo olympiádě.
Damkovou naštvali hráči posílající ženy k plotně: Ubohé, je mi líto jejich manželek
18. října 2003 se Dagmar Damková stala první ženskou rozhodčí, která v Česku řídila utkání první ligy mužů. Byla to tehdy sledovaná událost s jasným vzkazem: „Je zkrátka normální, že se kolem fotbalu nemotají jen muži.“ Přesto, i když uběhlo 18 let, jsme od hráčů Příbrami opět slyšeli, komu patří místo na hřišti a komu v kuchyni. „Když to někdo prohlásí v klidu s chladnou hlavou, je to přes čáru, trochu ujetý i ponižující,“ glosuje pro CNN Prima NEWS Damková.
Triumf z roku 2017 budou obhajovat Nizozemky.
Světové hry (7. až 17. července)
U široké veřejnosti možná až ne tak známá událost. Jde o jakousi olympiádu pro sporty, které nemají pod pěti kruhy místo. Světové hry se rovněž konají jednou za čtyři roky, nadcházejícím hostitelem jsou Spojené státy americké, konkrétně město Birmingham. Z obvyklejších sportů bude k vidění například florbal i squash, mezi kurióznější disciplíny patří bowling, záchrana života v bazénu, plážová házená nebo parašutismus.
MS v atletice (15. až 24. července)
Další oběť pandemie. I atletické MS se mělo konat už loni, jenže když se olympijské hry v Tokiu přesunuly na léto 2021, bylo jasné, že esence her – tedy atletika – nemůže mít svůj šampionát v době konání akce v Japonsku. Domovem MS bude stadion Hayward Field ve městě Eugene nacházejícím se ve státě Oregon.
Vuelta (19. srpna až 11. září)
Poslední cyklistická Grand Tour sezony. I španělská Vuelta bude „vykopnuta“ na jiném území – v tomto případě Nizozemsku. Stejně jako Tadej Pogačar útočí na hattrick na Tour de France, jinému Slovinci Primoži Rogličovi se může povést tento kousek na slavném putování po Pyrenejském poloostrově.
US Open (29. srpna až 11. září)
Další trhák tenisové sezony, poslední grandslamový. V newyorském areálu Flushing Meadows byla naposledy k vidění velká senzace, když si pro trofej dokráčela mladičká Britka Emma Raducanuová, do té doby 150. hráčka žebříčku. Mezi muži se premiérového titulu z jednoho ze čtyř největších turnajů dočkal Rus Daniil Medveděv a utnul Djokovičovu sezonní dominanci.
EuroBasket (1. až 18. září)
Po vzoru posledního fotbalového Eura je i basketbalový kontinentální šampionát rozesetý po Evropě, byť ne tak výrazně. Model se čtyřmi pořadatelskými zeměmi bude k vidění už potřetí, každopádně poprvé se mezi pořadatele řadí Česká republika. Pražská O2 arena přivítá nejlepší evropské basketbalové reprezentace spolu s Berlínem, Kolínem nad Rýnem, Milánem a gruzínským Tbilisi.
Hrdinou basketbalového snu je Izraelec Ginzburg. Nikdy nic nevzdáte, chválil Čechy
Jako trenér se výrazně zasloužil o historický postup českých basketbalistů na olympiádu v Tokiu. Ronen Ginzburg se přitom narodil úplně jinde, v kapse nosí izraelský pas. Při příležitosti úspěšné kvalifikace přinášíme rozhovor, který v lednu CNN Prima NEWS poskytl. Popsal v něm rozdíly mezi svou vlastí a malou zemí uprostřed Evropy, v níž žije už od roku 2006. Přiznal, že už se taky trochu cítí jako Čech.
Český výběr izraelského kouče Ronena Ginzburga rozhodně není bez šance. Po tom, co předvedl na posledním MS a jak se dokázal kvalifikovat na olympijské hry v Tokiu, může pomýšlet vysoko.
MS v sedmičkovém rugby (9. až 11. září)
Blesková a menší verze klasického ragby, kdy se proti sobě postaví sedm mužů na každé straně a hrají dva sedmiminutové poločasy, získává na popularitě. Od roku 2016 má sedmičková varianta místo na olympijských hrách a dvě zlaté medaile, které byly k dispozici, brali Fidžijci. Dočkají se i na osmém světovém šampionátu, který trvá pouhopouhé tři dny? Úřadujícími šampiony jsou Novozélanďané.
MS v silniční cyklistice (18. až 25. září)
Muži, ženy, junioři i juniorky se porvou o titul mistra světa v různých disciplínách. Tradičně nejsledovanější bude mužská elitní kategorie a její silniční závod. Francouz Julian Alaphilippe v posledních dvou letech zvládl vybojovat mistrovský titul. Populární klasikář se pokusí zvládnout i misi v australském Wollongongu.
MS v basketbalu žen (22. září až 1. října)
Austrálie bude několik dní paralelně s cyklistickým šampionátem hostit i basketbalové MS žen. Účast zatím mají jistou jen hráčky pořádající Austrálie a Spojených států amerických. Reprezentantky USA, které budou obhajovat titul, totiž vyhrály olympijské hry v Tokiu, což znamenalo místenku pro akci v Sydney. Zbylých 10 týmů „vyplivne“ únorová kvalifikace.
V ní už se nepředstaví Češky, vicemistryně světa z roku 2010. A to proto, že na ME v roce 2021 skončily ve skupině na posledním místě.
Laver Cup (23. až 25. září)
Někdo tomu říká exhibice, ale předchozí čtyři ročníky ukázaly, že jde o velkolepou show, která atmosférou i nasazením mnohdy předčí zápasy závěrečné fáze grandslamů. A to se nehraje o body do žebříčku. Týmová soutěž, kdy spolu zápolí Evropa a zbytek světa, tentokrát zavítá do Londýna. Zatím pokaždé vyhráli nejlepší evropští hráči koučovaní Björnem Borgem.
Čeští florbalisté slaví. V úchvatné bitvě porazili Švýcary a z MS si vezou bronz
Čeští florbalisté porazili na mistrovství světa v Helsinkách v utkání o třetí místo Švýcarsko 4:3 v prodloužení a slaví bronzové medaile. Svěřenci trenéra Petriho Kettunena dokázali v úchvatné bitvě otočit skóre ze stavu 1:3.
MS ve florbale (5. až 13. listopadu)
Výjimečně se florbalový svátek koná dva roky v řadě. Opět za to může pandemie, která předchozí MS posunula o rok. Turnaj ve Finsku přinesl českým barvám velkou radost, protože po sedmi letech se urodila bronzová medaile. V reprezentaci vedené Petrim Kettunenem dřímá velký potenciál a bude zajímavé sledovat, zda Češi na akci konající se ve švýcarském Curychu a Winterthuru naruší dominanci Švédska a Finska trvající od roku 2006. Dvě skandinávské země právě od zmíněné doby vždy hrají finále.
MS ve fotbale 2022
Billie Jean King Cup (8. až 13. listopadu)
Premiéru Fed Cupu s novým názvem a novým formátem hostila v roce 2021 Praha. Domácí tenistky na finálovém turnaji nenaplnily roli jedněch z největších favoritek a vypadly ve skupině. Finále si v O2 areně zahrály Rusky se Švýcarkami, a právě tyto dva týmy jsou zatím jedinými jasnými účastníky následujícího vyvrcholení Billie Jean King Cupu, které se odehraje na zatím neznámém místě.
Pro Češky stejně jako další reprezentantky bude klíčová dubnová kvalifikace, ve které bude ženská parta kapitána Petra Pály čelit Velké Británii.
Fotbalové MS v Kataru (21. listopadu až 18. prosince)
Specifický předvánoční termín a nejexotičtější destinace v dějinách světových šampionátu. MS v katarské poušti se zúčastní 32 týmů a čeští fanoušci doufají, že mezi nimi nebude chybět ani výběr trenéra Jaroslava Šilhavého. O tom rozhodně zmíněná březnová baráž.
Tu už nemusí řešit řada reprezentací včetně té francouzské, která vyhrála svoji kvalifikační skupinu a v Perském zálivu zkusí navázat na ovládnutí předcházejícího šampionátu v Rusku.