Starosta Buči: Okupanti dostali povolení udělat si na Ukrajině safari. Nikdy jim neodpustíme

Rozhovor se starostou Buči

Z asi 40tisícové Buči zůstalo v ukrajinském městě zhruba 2,5 tisíce lidí, kteří měsíc snášeli ruskou okupaci. Mezi nimi byl i starosta Anatolij Fedoruk, který v exkluzivním rozhovoru pro CNN přiblížil, jaká na místě panuje situace.

„Asi polovina města je zničena. Na ulicích leží mrtví. Služby se snaží odklízet miny a odminovat ulice, domy a byty. Buča nyní přechází z války k relativně normálnímu životu, samozřejmě v rámci stanného práva. Pracujeme na identifikaci těl lidí, kteří byli zastřeleni ruskými okupanty. Většina z nich jsou senioři,“ sdělil v rozhovoru starosta.

Získal prý dojem, jako by ruští vojáci dostali od prezidenta Vladimira Putina a ministra obrany Sergeje Šojgy v agresi zcela volnou ruku. „Povolení, aby si na Ukrajině udělali takové safari. Zkrátka nemohli dobýt Kyjev, proto si frustraci vybili na Buči a dalších městech.“

„V města, které má asi 40 tisíc obyvatel, zbylo jen 2,5 tisíce lidí. Ti zůstali během měsíce okupace, včetně mě. Viděli jsme ty hrůzy a zločiny. Nikdy ta zvěrstva Rusku neodpustíme,“ konstatoval. Lidi na celém světě koncem minulého týdne šokovaly snímky zavražděných civilistů, ať už v ulicích nebo v masových hrobech.

Mnozí měli skončit v Bělorusku

Ve městě se nyní snaží oběti identifikovat. „Budeme toho schopni asi u poloviny všech těl, která nyní leží v hrobech. Jsou to ukrajinští obyvatelé našeho i dalších měst. Někteří budou převezeni do márnic v Kyjevě,“ podotkl.

Vedení Buči podle jeho slov neustále dostává žádosti, dopisy a zprávy od lidí, kteří někoho hledají. „Chtějí pomoci s pátráním po bratrech, manželech, dcerách, synech nebo vnoučatech... Bojí se, že jsou jejich příbuzní mrtví nebo odvlečení do Běloruska. Dostáváme informace, že tam velká část obyvatel byla přinucena odejít,“ dodal.

V hrobě našli starostku i její rodinu

V jednom z mělkých hromadných hrobů byla nalezena i starostka obce Motyzhyn – Olha Sukhenková. Ruské jednotky do jejího domu údajně přišly 23. března a prohledaly ho, zabavily auto a odjely. Později se vrátily a rozhodly se starostku odvézt. Sama prý neodešla.

„Chtěli odvést jen Olhu, ale její manžel trval na tom, že půjde s ní. Po šesti hodinách odvedli i jejího syna,“ uvedla podle agentury Ukrinform v den únosu zástupkyně vedoucího kyjevské oblastní rady Tetiana Semenová. Do 3. dubna o starostce, jejím manželovi Igorovi a synovi Alexandrovi nikdo neměl žádné informace. Po stažení ruských vojsk z Kyjevské oblasti se Ukrajinci o jejím tragickém osudu dozvěděli.

Podle dostupných informací měla být rodina Sukhenkové mučena.

Tagy: