Šťastný: Politik jako Turek se rodí jednou za desítky let. SPD je zcela nečitelné hnutí

Přál bych si, aby se Filip Turek vrátil do České republiky a aby kandidoval do Sněmovny. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl Boris Šťastný. Lídr pražských Motoristů a bývalý člen ODS se kromě jiného rozpovídal o politické konkurenci. Proč je podle něj SPD zcela nečitelným hnutím? Jak nahlíží na spory, které v poslední době vedl s expremiérem Mirkem Topolánkem na sociálních sítích? A láká odpadlíka z ODS Jana Zahradila na pražskou kandidátku Motoristů?

V podzimních sněmovních volbách budete lídrem Motoristů v Praze. Jaký výsledek v hlavním městě by pro vás byl úspěchem?
Pro mě bude úspěchem, pokud Motoristé dosáhnou takového výsledku, že poprvé v historii vstoupí do dolní komory Parlamentu. Současně doufám, že obdržíme dostatek hlasů na to, abychom mohli zasáhnout do jednání o budoucí vládě a poté v ní i usednout.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trest za napadení Fialova účtu na X? Viníkovi hrozí až tři roky vězení, policie zahájila úkony

Kandidaturu do Parlamentu jste si vyzkoušel již loni, když jste se na Praze 12 pokoušel v senátních volbách porazit Pavla Fischera. Nakonec jste získal kolem 26 procent, což stačilo na druhé místo. Fischer nicméně obdržel již v prvním kole přes 50 procent hlasů. Jaké zkušenosti jste si z tohoto klání odnesl?
Šel jsem do toho s tím, že uspět v Praze proti stávajícímu – navíc velmi populárnímu – senátorovi bude dost obtížné. Senátní volby jsou specifické. Druhé místo proti tak silnému kandidátovi jsem pokládal za úspěch i s ohledem na skutečnost, že jsem se do politiky vrátil po deseti letech a že jsem překonal výsledek ve volbách do Evropského parlamentu. Nyní se neobávám, že by Motoristé ve sněmovních volbách měli mít v Praze výrazně horší výsledek než v ostatních krajích. V hlavním městě už jsem dvakrát úspěšně kandidoval do Sněmovny a několikrát také v komunálních volbách. Moje zkušenost s pražským politickým prostředím je vysoká.

Koalice Spolu během sněmovních voleb 2021 získala v Praze 40 procent. Neobáváte se, že vás Spolu v hlavním městě převálcuje?
Je známo, že ODS byla v minulosti v Praze velmi silná a volby v hlavním městě vyhrávala. Jenže je třeba si uvědomit zásadní změnu… Občanští demokraté uvnitř koalice Spolu upustili od základních ideových principů, na nichž ODS vždy stavěla. Nejen na tento fakt Motoristé sází. Věřím, že si voliči ODS uvědomí, že tato strana porušila snad všechny sliby, které voličům dala.

Vláda Petra Fialy (ODS) brutálním způsobem znehodnotila lidem úspory a zdevastovala reálné příjmy Čechů. Zásadně se zhoršila životní úroveň v naší zemi. Vláda dospěla k astronomickým schodkům veřejných financí, které jsou naprosto neslučitelné s ideovou podstatou ODS. Stará dobrá ODS v mých očích už neexistuje, vidím jenom koalici Spolu.

Lídryní Spolu v Praze bude ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Jak ji nyní vnímáte? Připomeňme, že jde o vaši bývalou kolegyni z ODS, která do strany podle svých slov vstupovala kvůli Václavu Klausovi.
Zajímavostí určitě je, že s Janou Černochovou jsme do ODS vstupovali prakticky ve stejnou dobu (koncem 90. let, pozn. red.). Oba jsme se přidali k organizaci na Praze 2. Naše motivace tehdy byly zcela totožné, prožili jsme spolu dlouhá léta. Jany Černochové si vážím. Na druhou stranu dnes je pro mě jasnou politickou konkurentkou. Na spoustu věcí tak určitě máme zcela odlišné názory.

Sám jste z ODS vystoupil v roce 2013. Nachází se v té straně stále lidé, s nimiž dobře vycházíte a přátelíte se?
Od roku 2013 jsem nebyl v nějakém užším kontaktu s občanskými demokraty. Velmi pravidelně se však vídám se zakladatelem ODS – panem prezidentem Václavem Klausem, kterého si moc vážím. Setkáváme se téměř na týdenní bázi.

Finanční podpora a námluvy s ANO

Jan Zahradil se po nedávném odchodu z ODS stal poradcem Motoristů pro zahraniční otázky. Ještě v řadách ODS se netajil svým zájmem zakončit politickou kariéru doma v Poslanecké sněmovně. Lákáte ho nyní na pražskou kandidátku Motoristů?
Jan Zahradil je ideově konzistentní člověk, jehož obrovskou devízou je, že v Bruselu „nezblbnul“. Po čtyřech volebních obdobích se vrátil zpátky do České republiky – úplně stejný, jako byl před 20 lety. To je z mého pohledu malý zázrak. Jenže za tu dobu, co byl pryč, se mu brutálně změnila ODS. Jsme velmi rádi, že nyní můžeme využít jeho zkušenosti na úrovni hlavního poradce pro zahraniční politiku. V tuto chvíli nepředpokládám, že by se jeho spolupráce s Motoristy rozšiřovala do dalších politických pozic. Samozřejmě uvidíme, co bude po volbách.

V minulosti jste ANO posílal peněžní dary v řádu vyšších desítek tisíc korun. Netajil jste se tím, že jste toto hnutí volil. A ještě před vstupem do Motoristů jste si podal přihlášku právě k ANO. Proč nakonec spolupráce s ANO nevyšla?
Je pravda, že jsem v několika případech podporoval jednotlivé kandidáty ANO, a to z osobních důvodů. Stalo se tak u mého lékařského kolegy a přítele Igora Karena, dlouholetého kamaráda Patrika Nachera či Ivany Mádlové, se kterou mě vázal blízký pracovní vztah. Mé diskuse s hnutím ANO směřovaly k volbám do Senátu. Nakonec jsem byl kandidátem koalice Motoristů a ANO. U Motoristů jsem nalezl něco, co jsem kdysi ztratil – autentickou pravicovou politiku.

Nabídky ke spolupráci jste měl i od SPD. Jak na toto hnutí nahlížíte?
Tomia Okamuru znám od dětství, chodili jsme totiž na stejnou základní školu v Malešicích. Nabídky SPD spočívaly v tom, že jsme se čas od času potkávali. Já ale politickou spolupráci s SPD vždy odmítal.

Motoristé by chtěli po volbách vládnout s ANO. Podle posledních průzkumů by ale tato dvojkoalice neměla sněmovní většinu. Co když za vámi Andrej Babiš (ANO) přijde s návrhem oslovit ještě SPD? Byl byste ochotný s nimi sedět ve vládě?
Začal bych tím, že Motoristé půjdou do voleb jako samostatný subjekt. Rozhodli jsme se, že si budeme stát za naším programem a že se nebudeme schovávat za nečitelná předvolební spojení.

Právě SPD je pro mě dnes zcela nečitelným hnutím. Jejich účelové spojení s Trikolorou, PRO, ale hlavně se Svobodnými pokládám za nesrozumitelné. Když si srovnáte programové priority SPD a Svobodných, mohl byste si vypsat několik stránek naprosto opačných postojů a prohlášení. A to jsem u SPD ani nezmínil jejich často extrémní názory, ať už jde o ty ošklivé reklamy či radikální postoj k vystoupení z Evropské unie. Z tohoto pohledu je pro mě SPD v rámci koaličního potenciálu nepřijatelné hnutí.

Předpokládám, že těmi „ošklivými reklamami“ máte na mysli například billboardy s „chirurgy z dovozu“?
Přesně tak.

Klaus nechce „bidenovat“

Určitě lze konstatovat, že se Motoristé do značné míry vezou na popularitě Filipa Turka. Je jeho kandidatura do Sněmovny stále otevřená, jak před časem uvedl Matěj Gregor?
Rozhodnutí, zda bude Filip Turek kandidovat v podzimních sněmovních volbách, je čistě na něm. On se vší odpovědností a důvěrou od velkého množství voličů přijal mandát v Evropském parlamentu. Započal tam nějakou práci. Nyní je významným a viditelným europoslancem. Přesto bych si přál, aby se Filip vrátil zpátky z Evropského parlamentu do České republiky a aby do Sněmovny kandidoval. Z mého pohledu jde o zcela výjimečného politika, který se v naší zemi rodí jednou za desítky let. Mohl by v Česku změnit obrovskou spoustu věcí.

Hovořili jste někdy v poslední době s Václavem Klausem o tom, zda by se nechtěl vrátit do politiky?
Mluvíme spolu skoro každou neděli, ale musím se přiznat, že ne zrovna na téma, zda by se chtěl vrátit do politiky. Pamatuji si totiž jeho historické vyjádření, že nechce „bidenovat“.

Přesto je Václav Klaus ve veřejném prostoru stále dost aktivní. Očividně má blízko k vám, stejně tak třeba k předsedovi strany Petru Macinkovi. Jaký má vůbec vliv na chod Motoristů?
Určitě čerpáme z jeho ideových základů i z toho, co všechno této zemi dal. Já osobně pokládám pana prezidenta Václava Klause za člověka s nezvratným ideovým směřováním. Ručička na jeho ideovém kompasu směřovala vždy správným směrem. To je pro mě nesmírně důležité.

Lidé se v poslední době baví hádkami, které vedete na sociálních sítích s Mirkem Topolánkem. Bude tento seriál pokračovat?
Tento seriál zahájil prvním dílem Mirek Topolánek (smích). Ráno jsem otevřel oči a podíval se na sociální sítě. Tam jsem nalezl jeho výlev, který mě velice překvapil. Mirka Topolánka jsem zažil jako dlouholetého předsedu strany, v níž jsem působil. I po mém odchodu z ODS jsme se občas někde potkali. Naposledy to bylo na jedné diskusní akci v Praze. Chvíli jsme spolu normálně mluvili jako bývalí kolegové. Z jeho slov a postojů jsem necítil nic, co mi před časem psal na sociálních sítích. Choval se velice přátelsky, připili jsme si.

Čili jsou dvě možnosti... Možná se mu skutečně stalo to, co jsem mu napsal v mé odpovědi – že ho opustila ranní erekce a v zoufalství se takto vyjevil vůči prvnímu statusu, který našel. Druhá možnost je, že mu někdo vlezl do telefonu a napsal ten výrok za něj. Těžko říct, co je pravda.

ČTĚTE TAKÉ: Trump není hlupák, cly sonduje reakce. Babiš nosil červenou čepici, teď ji odhazuje, říká Klaus

Tagy: