Putin má hlavu jak polštář. Jeho stav se horší, ale zákroku se bojí, říká Stehlíková

Čím více se blíží 9. květen, který Rusové slaví jako Den vítězství, tím hlasitěji se začíná spekulovat o stavu šéfa Kremlu Vladimira Putina. Podle psychiatričky a exministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové se Putinův fyzický stav razantně změnil, ovšem daleko horší jsou jiné choroby, kterými údajně trpí. Uvedla to v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS.

Spekulace o zdraví ruského prezidenta Vladimira Putina sílí. Podle webu Project Media, který je v Rusku zablokován, má rakovinu štítné žlázy a neustále ho doprovází speciální lékařský tým. Když stál o Velikonocích v moskevském chrámu katedrály Krista Spasitele po boku starosty města Sergeje Sobjanina, kousal se do rtu a na první pohled vypadal nejistě.

Na dalších záběrech z konce dubna, které zveřejnil web Visegrád 24, je prezident zachycen krátce předtím, než přivítá svého běloruského spojence Alexandra Lukašenka. Šéf Kremlu si drží jednu ruku na hrudi a druhou svírá v pěst. Divně se Putin choval také na schůzce s ruským ministrem obrany Sergejem Šojguem.

„Poslední dva až tři měsíce se fyzicky rapidně zhoršil. Je nekritický a nechápe, že válku prohrává. Je to jak agónie, ale křeče v ní mohou být dramatické. Bohužel Putin je člověk, který není nemocný jen fyzicky. Reálná by mohla být Parkinsonova choroba,“ odhadla Stehlíková ve vysílání CNN Prima NEWS.

Putin se případného zákroku bojí

Nejvážnější chorobou u ruského prezidenta je ale podle ní právě rakovina. Podle Ruských novinářů ho za poslední léta 30krát navštívili odborníci na štítnou žlázu. „Spekuluje se, že má nastoupit na operaci znovu. Jak bere hodně kortikosteroidů, má hlavu jak polštář. Zákroku se bojí, vertikála moci je o jednom člověku, Rusko je totalitní autoritářský stát,“ uvedla Stehlíková.

Psychiatrička dodala, že Putin se snaží vydržet zdravý do 9. května, kdy se v Rusku slaví Den vítězství. Experti po celém světě předpovídají, co Putin ohlásí. Mluví se o všeobecné mobilizaci, oficiálním vyhlášení války Ukrajině nebo útoku na Moldavsko. „Po 9. květnu uvidíme, co bude. Snad si 10. května oddechneme,“ konstatovala exministryně.

O tom, že Putin trpí Parkinsonovou chorobou, se spekulovalo už loni, Kreml ale vše okamžitě popřel. Odborníci ovšem poukazují i na stále častější třes, pomalé pohyby a ztuhlost. To vše je patrné z videí, na kterých se Putin v posledních týdnech objevuje.

„V porovnání s Putinem, kterého jsme vídali ještě před pár roky, teď vidíme překvapivě oslabeného člověka. Zdravý prezident by se nepotřeboval rukama přidržovat a neměl by problémy s tím mít obě nohy na zemi,“ popsal pro The Sun svůj dojem z Putinova setkání s ministrem obrany americký profesor a expert na řeč těla Erik Bucy.

Podle něj se Putin může potýkat se ztrátou váhy a svalové hmoty, kterou způsobila neznámá choroba. Bucy se domnívá, že podlomené Putinovo zdraví ilustrují i prezidentovy nadmuté tváře. Někdejší členka britského parlamentu Louise Menschová je pak skálopevně přesvědčená, že zmíněné video jasně ukazuje, že má Putin Parkinsonovu nemoc.

Zdraví ruského prezidenta představuje v Rusku tradiční leitmotiv. „Spekuluje se, že má minimálně problémy se zády. Hovoří se také o onkologických problémech. Pravidelně se ruská opoziční média zaměřují také na jeho kašlání nebo na to, že kulhá,“ řekl dříve CNN Prima NEWS moskevský korespondent Jiří Just.

Kdy se podávají kortikosteroidy?

Stehlíková o tom, že Putin bere kortikosteroidy a vypadá „natekle“, mluví opakovaně. Léky se podle ní podávají, když nádor utlačuje životně důležité orgány. Zabrání tlaku například v oblasti míchy nebo štítné žlázy.

„Změna vizáže je u Putina patrná. Kromě toho kulhá, protože nemá záda v pořádku. Nechci zase spekulovat, nechci mít žalobu z Moskvy,“ narážela na začátku ve vysílání CNN Prima NEWS na situaci z podzimu 2021, kdy se otevřeně vyjadřovala ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana. Hrad na ni následně podal žalobu.

Tagy: