Střelba na fakultě přepsala historii. Připomeňte si dosud nejhorší útoky na školách v Česku

Budova Filozofické fakulty UK několik hodin po masové vraždě

VIDEO: Hrůza na pražské škole. Útočník zabil nejméně 14 lidí, další jsou zraněni. Předtím pachatel zastřelil otce

Česká historie pamatuje řadu brutálních a hrůzných útoků, k nimž došlo na půdě školy. Žádný z nich však nedosahuje takových rozměrů, jako střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, k níž došlo ve čtvrtek 21. prosince odpoledne. Nejméně čtrnáct vyhaslých životů a více než dvě desítky zraněných má na svědomí mladík, který na škole studoval. Připomeňte si, které události patřily do tohoto osudného dne k těm nejhorším.

Těžké útoky, k nimž dochází přímo ve školách, kde se děti učí, veřejností otřásají nejvíce. Dosud ty nejtragičtější znali Češi zejména z USA, čtvrteční odpoledne 21. prosince však přepsalo historii.

ČTĚTE TAKÉ: Útočník v Praze zabil nejméně 15 lidí. Předtím zastřelil otce, inspiroval se v zahraničí

Nejméně čtrnáct obětí a více než dvě desítky zraněných – taková je dosavadní bilance střelby, k níž se na pražské fakultě uchýlil tamní student. Co ho k tak brutálnímu činu přesně vedlo nikdo netuší. Nic však neomluví to, že vzal a navždy změnil život nevinným obětem.

Do osudného čtvrtka Česko od přelomu milénia pamatovalo jen několik případů, které na půdě školy skončily tím nejhorším způsobem: smrtí. Připomeňte si události, které tuzemskem dosud otřásly.

Učitele chtěl upálit, nakonec sáhl po mačetě

Brutální napadení se stalo 31. března minulého roku na učilišti v pražské Michli. Student školy se schoval na toaletách a čekal, až 74letý učitel, s nímž měl spory, vejde do kabinetu. Tam jej následně napadl s 60 centimetrů dlouhou mačetou. Učiteli v seniorském věku zasadil několik ran do hlavy, krku a zad. Lékaři už napadenému nemohli pomoci.

Jak uvedla obžaloba, student měl svůj čin dopředu plánovat. Původně dokonce chtěl svého učitele upálit. Den před samotným útokem dostal podle obžaloby mladík nedostatečnou z předmětu sdělovací techniky – právě tento předmět zesnulý vyučoval. „V důsledku toho a dlouhodobě špatného vztahu, který u něj vygradoval pocitem křivdy a frustrace z uvedeného hodnocení, jež vnímal jako nespravedlivé, obviněný již téhož dne začal přemýšlet nad tím, že učitele usmrtí,“ uvedla obžaloba.

Den před činem si měl mladík na internetu objednat zapalovač a benzin. Matka mu v té době sdělila, že pokud se nenajde jiné řešení, bude muset kvůli studijním neúspěchům školu změnit. Podle obžaloby se jednalo o poslední impuls k tomu, aby mladík situaci „vyřešil“ hned. Po hrůzném činu utekl z budovy učiliště oknem v přízemí, později jej našel jeho dědeček. Mladíka policie zadržela.

Zavražděný muž vyučoval přes 30 let, v práci pokračoval i v důchodovém věku. Ředitel školy na webu učiliště po útoku uvedl, že s žákem nikdy nebyly problémy. Mladík o rok dříve dostal ředitelskou pochvalu za docházku a vzorné studijní výsledky. Odsouzený Jaroslav se k činu přiznal s tím, že ho měl pedagog šikanovat. Za vraždu mu soud nakonec uložil 14leté vězení a ambulantní léčení.

Vychovateli vrazil šroubovák do krku, kolegyni zkopal

V březnu roku 2014 veřejnost šokovalo brutální napadení ve Výchovném ústavu v Králíkách na Orlickoústecku. Dva mladíci tam zaútočili na vychovatele – ženu a muže.

Čtrnáctiletý chlapec v noci vběhl do klubovny, kde muži vrazil šroubovák do krku, jen o pár centimetrů minul tepnu, uvedl web iDnes.cz. Když se kolegyně napadeného přišla podívat, co se děje, zaútočil i na ni. Za asistence o rok staršího kamaráda ji povalili na zem a zkopali.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Útočník ze školy může mít na svědomí i vraždy v Klánovicích, popsala hrůzy policie

Motivem celého činu mělo být jediné – chlapci chtěli z ústavu utéct. To se jim však nepodařilo. Po svém činu byli převezeni do jiného zařízení, napadení skončili v domácím léčení. Ministerstvo školství nakonec výchovný ústav v Králíkách zavřelo. Důvodem k ukončení provozu byly výsledky kontrol úřadů. S dětmi se prý špatně zacházelo.

Když Petr zakřičel, bodla ho do srdce

Jeden z nejtragičtějších případů ve škole se odehrál v roce 2014 ve Žďáru nad Sázavou. Do tamní střední obchodní školy ráno vtrhla šestadvacetiletá duševně nemocná Barbora Orlová.

Nožem zaútočila na náhodné žáky – dvě sedmnáctileté studentky zranila a šestnáctiletého studenta Petra Vejvodu zabila přímou ranou do srdce.

„U šaten jsem zaslechla hádku. Jedna holka říkala, že nic neudělala. Žena s nožem jí řekla, ať si klekne. V té chvíli vešel do dveří Petr Vejvoda. Na pachatelku začal křičet, ať ji nechá a pustí ji. To byla jeho poslední slova. Pachatelka s nožem od něj stála asi jeden metr. Petra bodla někam do hrudníku. Skutečně jsem viděla, jak ho bodla přímo do hrudníku. Nůž vytáhla a otočila se na nás. Petr se mezitím svezl na zem,“ líčila u soudu studentka Lucie okolnosti smrti chlapce, který chtěl pomoci spolužačce v nesnázích. In memoriam dostal Vejvoda Cenu Michala Velíška a medaili Za hrdinství.

Dalším zraněním studentů zabránil policejní vyjednavač, který se nechal vyměnit za jednu z pobodaných dívek. Útočnice i jeho poranila. Agresorku nakonec taserem paralyzoval člen zásahové jednotky. Schizofrenní Orlová patrně počítala s tím, že ze školy už neodejde živá. Policisté ji však nezabili. Ženu umístili do detenčního ústavu, trestní stíhání bylo z důvodu její nepříčetnosti zastaveno.

Žďár? Poprvé Orlová řádila v Havířově

Případ ze Žďáru nad Sázavou nebyl prvním, kdy Orlová vtrhla do školy. O dva roky dříve, v květnu 2012, v jídelně školy v Havířově-Šumbarku pobodala duševně nemocná žena vychovatelku, informovala tehdy média. Následně si vzala sedmiletou žačku jako rukojmí. Dívku se policii podařilo osvobodit a útočnici zadržet. Zraněná žena skončila v nemocnici, kde prodělala náročnou operaci.

Orlová následně skončila v ústavu, odkud byla soudem propuštěna – krátce před tím, než zaútočila na škole ve Žďáru.

O přestávce vrazil učitelce kudlu do zad

V témže roce, kdy se stalo napadení v havířovské jídelně, zaútočil student rakovnického gymnázia na učitelku matematiky. O přestávce se 61letá žena připravovala na další vyučovací hodinu, když za ní přišel tehdy čtrnáctiletý chlapec a bodl ji do zad. „Jednalo se o těžké zranění v oblasti hrudníku. Měla hlubokou bodnou ránu v zádech,“ uvedla tehdy podle Deníku mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková.

ČTĚTE TAKÉ: Hrůza na univerzitě očima studentů: Policisté nás vyhnali ze školy a křičeli ruce nahoru

S vážným zraněním byla žena letecky přepravena do pražské střešovické nemocnice. Podezřelého chlapce policisté zadrželi, u výslechu se k činu nepřiznal. Vzhledem k jeho věku uvalili policisté na případ informační embargo. Dosud nebyl motiv mladíka zveřejněn. Spolužáci ho však líčili jako tichého chlapce. „Byl to spíše zamlklý kluk. Nikdy bych neřekla, že by byl schopen tohle udělat. Vypadal opravdu mírumilovně,“ popisovala po činu chlapce jedna ze spolužaček.

„Tohle je teroristický útok,“ křičel a zaútočil

V roce 2011 došlo k jinému útoku na učitele, taktéž na gymnáziu, avšak v Chomutově. Tehdy patnáctiletý chlapec se na čin připravil. Před budovou si nasadil masku, následně vešel do školy vyzbrojen paličkou na maso a nožem. „Tohle je teroristický útok,“ křičel a zaútočil na sekretářku školy, kterou jako první v doprovodu učitelky ekonomie potkal.

Ženě zasadil několik ran do hlavy, později skončila v nemocnici. Křik z chodby zaslechl ředitel školy společně se školníkem. „Vyběhli jsme z kanceláře, student křičel něco o tom, že koná ve prospěch České republiky,“ líčil okamžik Deníku tehdejší ředitel Jaroslav Zahrádka. Se školníkem se na chlapce vrhli a po krátké tahanici ho zneškodnili. Do té doby vynikající student se skvělým prospěchem byl zadržen policií.

Učitele brutálně zavraždil, zasadil mu 18 ran nožem

​Jednalo se o první vraždu během výuky v Česku. Psal se rok 2004, když tehdy šestnáctiletý student učiliště ve Svitavách napadl 60letého učitele. Nožem mu zasadil osmnáct bodných ran, kantor zemřel před zraky žáků. Spolužáci útočníka popisovali jako tichého studenta, který se velmi dobře učil, jeden ho dokonce označil za nejchytřejšího ze studentů.

Od soudu mladík odešel s devítiletým trestem, nakonec mu byla část odpuštěna a v roce 2012 se dostal na svobodu. „Kdybych toho mladíka nyní potkal, a věděl, že je to on, asi bych měl obavy. Byl bych ve střehu,“ uvedl pro Blesk deset let po tragédii zástupce ředitele učiliště Oldřich Kavalík.

„Doufám, že ta doba, po kterou byl hoch ve vězení, stačila na to, aby se vzpamatoval a znovu neudělal něco podobného. Jelikož ale vím, že to nespáchal ve zkratu, ale plánovaně, nevěřím mu, nedokážu odpustit,“ přiznala školská odborářka Jana Šauerová u hrobu zavražděného kantora, kam se každý rok na výročí tragédie vrací položit květinu.

Pálkou zaútočil v kabinetu

Útoky se nevyhly ani univerzitám. K jednomu takovému došlo v roce 2003 v Hradci Králové, kdy student politologie, který byl ve druhém ročníku, v kabinetu napadl 53letého pedagoga. K útoku použil baseballovou pálku. Profesor utrpěl tržnou ránu na hlavě a bolestivé podlitiny na mnoha místech těla.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Naprostý šok, komentují politici masakr na Filozofické fakultě. Fiala přerušil program

O dva měsíce později státní zastupitelství v Hradci Králové zastavilo stíhání mladíka. „A to na základě policejního spisu a znaleckého posudku, který potvrdil, že mladík byl v době útoku nepříčetný,“ uvedl státní zástupce Alexander Pumprla, píše web iDnes.cz. Pedagogovi po útoku zůstaly jizvy na hlavě a noze.

Když bránila spolužáky, shodil ji ze schodů

V roce 2002 zbil šestnáctiletý žák na speciální škole pro sluchově a mentálně postižené ve Vodňanech učitelku. K činu došlo poté, co se chlapec předváděl před děvčaty tím, že ubližoval ostatním. Učitelka se rozhodla děti bránit, načež se na ni mladík vrhl a shodil ji ze schodů. Když vstala, napadl ji znovu. Žáka škola potrestala dvojkou z chování, informoval web Aktuálně.

Organizace In Iustitia spustila krizovou linky pro přeživší, svědky a blízké obětí střelby na Filozofické fakultě UK. S odborníky se můžete spojit na čísle +420 773 177 636.

Tagy: