Vojenská policie šetří sbírku na drony pro Ukrajinu. Upozornila na ni Černochová, i kvůli Řehkovi

Ukrajinští vojáci si musejí drony platit ze svého, navzdory západním dodávkám.

Jana Černochová o neshodách s Karlem Řehkou

Vojenská policie vyšetřuje aktivity spolku Skupina D, která stojí za sbírkou na drony pro Ukrajinu. Především se zajímá o roli armády v projektu Nemesis, na což dříve upozornila také ministryně obrany Jana Černochová (ODS) i kvůli zapojení generála Karla Řehky do projektu. Právě její resort předal vojenské policii závěry inspekce.

Český projekt Drony Nemesis zaznamenal za posledních pár měsíců nemalý úspěch. Autorům se podařilo vybrat přes 200 milionů korun na drony pro ukrajinské obránce a usnadnit jim boj s ruskými okupanty. V prosinci spustili novou kampaň s názvem Spravedlivá odplata na 100 tun plastické trhaviny.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nová hrozba pro Ukrajinu. Kim posílá do války zvláštní „megaděla“, dostřelí dál než české Dany

Na spolek, ve kterém figuruje například herec Ondřej Vetchý, bezpečnostní analytik Milan Mikulecký, investor Jan Veverka či vládní koordinátor pro strategickou komunikaci Otakar Foltýn, si nyní chce posvítit vojenská policie. Ta již od ministerstva obrany získala předběžné závěry inspekce, která se měla zajímat o zapojení české armády do projektu, informoval web Echo24.cz.

Již v létě ministryně obrany Jana Černochová uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS, že iniciativy podporující Ukrajince v boji proti ruské agresi pochopitelně podporuje. Co jí ovšem vadí, je způsob, jakým se do projektu Drony Nemesis zapojil náčelník generálního štábu Karel Řehka. Proto aktivity spolku a několika armádních složek zkoumala inspekce resortu obrany.

„Mě opravdu nikdo nemůže vyčítat, že bych nechtěla pomáhat Ukrajině drony. Ale všechno musí mít nějaká pravidla,“ řekla ke skutečnosti, že se o záštity projektu ze strany Řehky dozvěděla až z médií, nikoliv od něj. Dodala, že na resort se obrací celá řada společností, které chtějí drony rovněž dodávat, a ptají se, proč je náčelník generálního štábu nepodporuje.

„To ale přece není možné, abych to zjistila takto místo z jeho úst. Musí být rovná pravidla pro všechny, jinak to vyvolává celou řadu otazníků,“ zdůraznila na CNN Prima NEWS v červenci. Inspekci spustil její resort na základě dotazů ze strany opozice.

Topolánek napsal ostrý vzkaz

Vojenská policie by se nyní měla podle informací webu Echo24.cz zajímat mimo jiné o to, jakým způsobem se do projektu zapojila i elitní 601. skupina speciálních sil z Prostějova, chrudimští výsadkáři či příslušníci 533. praporu bezpilotních systémů v rámci „experimentální výměny zkušeností“ a dalších kurzů Skupiny D.

„Vojenská policie obdržela od ministerstva obrany podněty týkající se zmíněné věci a těmito se zabývá,“ uvedla mluvčí vojenské policie Kateřina Mlýnková bez dalších detailů. Redakce Echo24.cz poznamenala, že je v hledáčku také seance na vojenské střelnici Hamry, kde měli speciálové testovat fungování dronů s výbušninami, ovšem bez příslušné výjimky.

Na kauzu reagoval bývalý předseda vlády občanských demokratů Mirek Topolánek. Tomu se nelíbí, jakým způsobem Černochová „ostřeluje českou iniciativu na pomoc Ukrajině, a naopak se zastal jak náčelníka generálního štábu, tak dalších aktérů v rámci Dronů Nemesis.

„Každému něco vadí. Mně vadí, že Černochové vadí zapojení Řehky. Byl bych rád, kdyby se do toho a do nás přestala s*át. Karel, Honza Veverka a Ondra Vetchý jsou kamarádi a já jsem na ně ku*evsky pyšný. Well done, guys!“ napsal na sociální síti X.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ukrajina posílá do boje „robotického ničitele“ s těžkým kulometem. Podívejte se, jak funguje

Tagy: