Rusko omylem prozradilo počet mrtvých
Spolupracovníci Vladimira Putina i ruští oligarchové. I tito lidé se stali zřejmě oběťmi války na Ukrajině, přestože trochu jiným způsobem. Jejich smrt provází řada nejasností. Jen během minulého týdne byli nalezeni mrtví dva z nich, a to včetně širší rodiny. Jeden měl ubodat manželku a pak se oběsit, jiného našli zastřeleného. Ruských boháčů už od začátku války záhadně zemřelo šest.
Vladislav Avajev
Bývalý viceprezident Gazprombanky, skrze kterou chtělo Rusko inkasovat oklikou evropské peníze za svůj plyn a ropu, byl nalezen 18. dubna zastřelený. Oligarchu našla v jeho bytě po boku mrtvé rodiny – manželky Jeleny a třináctileté dcery – jeho starší dcera Anastasia. Oficiální vyšetřovací verzí je „domácí konflikt“. Podle ruských novin Komsomolskaja měl padesátiletý multimiliardář nejprve zabít svou ženu a dceru, poté spáchat sebevraždu.
Válka na Ukrajině
Toto tvrzení odmítá nynější viceprezident Gazprombanky Igor Volobujev, který uprchl z Ruska, aby bojoval po boku ukrajinských sil. „Nevěřím, že to byly sebevraždy,“ řekl pro liga.net a dodal, že Availova smrt mohla být „zinscenovaná, protože možná věděl příliš mnoho“.
Sergej Protoseňa
Během dalších 24 hodin byl nalezen mrtev bývalý viceprezident plynárenské společnosti Novatek. Ten žil ve Francii, ale v době své smrti byl s rodinou na velikonoční prázdniny ve Španělsku. I v tomto případě zemřela s magnátem jeho manželka Natálie a osmnáctiletá dcera Marie. Pobodaná těla našli španělští policisté ve vile, kde rodina pobývala. Pětapadesátiletý Protoseňa byl poté nalezen na zahradě oběšen na stromě. Vedle něj ležel zakrvavený nůž a sekyra. Scénář má být stejný. Muž měl nejprve zabít svou ženu a dítě a následně spáchat sebevraždu.
Syn Protoseni Fedor, který na dovolené s rodinou nebyl, je ale přesvědčen o nevině svého otce. „Nikdy by neublížil své rodině,“ tvrdí a je přesvědčen o trojnásobné vraždě. Tu zatím nevyloučili ani španělští vyšetřovatelé.
Spekuluje se o tom, že by mezi smrtí Avajeva a Protoseni mohla být spojitost. Druhý jmenovaný byl totiž několik let účetním společnosti Novatek, která je napojena na Gazprobanku. Novatek je největším nezávislým producentem zemního plynu v Rusku.
Leonid Shulman
První z řady podezřelých úmrtí ruských boháčů byl Leonid Shulman. Šéf ruské přepravní služby spadající pod Gazprom zemřel ještě před začátkem ruské invaze na Ukrajinu, a to 29. ledna. Byl nalezen mrtev v koupelně své chaty s podřezaným zápěstím a dopisem na rozloučenou pro svou rodinu. Ruská policie se tedy na případ dívá opět jako na sebevraždu. V dopise bylo prý napsáno, že nemůže dál žít s nesnesitelnou bolestí ve své zlomené noze, kvůli které byl od začátku roku na nemocenské. Vysvětlení je ale podle opozičních novinářů nepravděpodobné. Jeho smrt dávají do spojitosti s faktem, že loni na podzim bylo zahájeno vyšetřování Shulmanova údajného podvodu v transportní společnosti.
Epidemia suicida dei top manager russi legati a principali società di gas #Gazprom e #NOVATEK.
— Belarusian in Rome🇪🇺 (@BielorussaRM) April 21, 2022
1) 30.01. Leonid Shulman, capo del dipartimento di trasporto di Gazprom Invest è stato trovato morto in suo cottage in villaggio di Leninsky (era in congedo) lasciando biglietto d'addio pic.twitter.com/nhRR7RPEHi
Alexandr Ťuljakov
K další smrti ruského oligarchy došlo 25. února, tedy den po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Ťuljakov se měl oběsit v garáži. Finanční ředitel Gazpromu, největšího exportéra zemního plynu na světě, měl rovněž zanechat dopis na rozloučenou. Ruské úřady proto i v tomto případě vyšetřují sebevraždu. Nezávislý ruský web Novaja gazeta napsal, že Ťuljakova večer před jeho smrtí někdo zbil. Ruští policisté se však k tomuto, ani předešlému případu odmítají blíže vyjadřovat. Na obou případech smrti Ťuljakova a Shulmana navíc policie z nejasných důvodů spolupracuje s ochrannou službou společnosti Gazprom.
Michail Watford
Další ze zatím nevyšetřených smrtí nastala 28. února. I tentokrát byl muž objeven oběšený v garáži ve svém domě v britském městě Surrey, kde ho našel jeho zahradník. Šestapadesátiletý ruský oligarcha se narodil jako Michail Tolstošeja v roce 1955 na Ukrajině. Zbohatl na ropě a plynu a poté se odstěhoval do Velké Británie, kde si změnil příjmení na Watford.
Deník The Sun v souvilsosti s Tolstošejovým úmrtím citoval jeho blízkého přítele: „Načasování jeho smrti a vpádu ruských vojsk na Ukrajinu zcela jistě nebylo náhodné.“ Watford přitom nebyl na seznamu lidí, na které britská vláda uvalila kvůli invazi na Ukrajinu sankce.
#Russian businessman of #Ukrainian origin found hanged in #Britain
— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2022
Michael Watford (Mikhail Tolstosheya) made his fortune from oil and gas extraction. He was found hanged in his Surrey mansion.
Police officers are investigating the businessman's mysterious death. pic.twitter.com/nU31PNwp0t
Vasilij Mělnikov
Nejmladší ze zesnulých miliardářů byl majitelem společnosti s farmaceutickým a drogistickým zbožím Medstom. Bylo mu 43 let. Mělnikov měl být nalezen i s rodinou brutálně ubodán. Zemřela s ním jeho manželka a dvě malé děti (4 a 10 let). 23. března našla chůva mrtvá těla v jejich domě v Nižném Novogorodu. Ruská policie opět případ blíže nekomentuje.
Na sociálních sítích se spekuluje o tom, že měl Mělnikov sebevražedné sklony, a tak zabil svou rodinu a poté i sebe. Ostatní názory směřují k myšlence nájemné vraždy.
Businessman Vasily Melnikov, owner of the Medstom company, was murdered together with his family in #NizhnyNovgorod.
— NEXTA (@nexta_tv) March 23, 2022
The businessman, his wife and two minor children were stabbed to death in their own home. An investigation is underway. A contract killing is not ruled out. pic.twitter.com/Rw8IlqGRnp