Uprchlíci z Ukrajiny opouštějí luxusní hotely. Kraje pro ně chystají levnější ubytování

Uprchlíci se museli přestěhovat

Uprchlíci se museli přestěhovat

Jihomoravští hasiči ve středu převáželi desítky ukrajinských uprchlíků z penzionů a hotelů, jejíchž majitelé nesouhlasí s nastaveným finančním příspěvkem od státu. Přemístit se do levnějšího ubytování musí jen na jižní Moravě zhruba šest stovek lidí.

S převozem válečných uprchlíků pomáhá v těchto dnech na jižní Moravě hasičský autobus, který ve středu dopoledne zaparkoval také před jedním z hotelů v Blansku. Dočasné zázemí tady po útěku z Ukrajiny našlo 34 lidí.

„Přijely jsme do hotelu v Česku, do hotelu Skalní mlýn, a jsme dvě studentky a dvě děti,“ popsala Ruslana Ruslaněva. „Mám tři malé děti, které mají kolem čtyř let, a budu se muset o ně postarat,“ sdělila další uprchlice Kolja Georgieva.

„Včera jsme takto transportovali přibližně 250 uprchlíků, dnes (ve středu) to bude zřejmě kolem 170, nasadili jsme na to přibližně 10 dopravních prostředků, ať už jde o autobusy nebo dodávky,“ pospal mluvčí HZS Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška

Uprchlíci během dopoledne nastoupili do přistaveného hasičského autobusu. Ten s nimi z Blanska zamíří do Hustopečí. Konkrétně do Domova mládeže při střední škole, kde jsou pro ně v nejvyšším patře připraveny pokoje. Kuchyňka a prádelna se sušárnou budou pro všechny společné. „Jednu ubytovací buňku tvoří pokoj se čtyřmi lůžky, druhý pokoj se dvěma lůžky, s vlastním sociálním zařízením,“ řekl ředitel SOŠ a SOU Hustopeče Zdeněk Hrabal.

Levnější typ ubytování pro uprchlíky chystají také na Vysočině. Vedle toho už kraj zvažuje umístění lidí ve stanovém městečku a zatím jediná lokalita, která vyhovuje požadavkům, je na Jihlavsku. Těsně před vypuknutím války zde přespávali vojáci amerického konvoje a stany tu stojí dál. Prakticky okamžitě by se ve vojenském areálu v Rančířově mohly ubytovat stovky lidí.

„Byl úkol, abychom našli místo za určitých parametrů, to znamená území krajského města, napojení na základní infrastrukturu, aby tam bylo teplo, voda, napojení na odpad,“ sdělil hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS) Poslední slovo o případném využití vojenského areálu pro uprchlíky bude mít krizový štáb a armáda.

Tagy:
hotel Ukrajina Jihomoravský kraj uprchlík Česko příspěvěk Vítězslav Schrek Hustopeče Blansko Jaroslav Mikoška