V pražské zoologické zahradě krátce před Vánocemi uhynul velemlok čínský Karlo, který byl po řadu let uznáván za největšího obojživelníka světa. Na sociální síti X o tom ve středu večer informoval ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Velemloka, který se dožil 47 let, opakovaně trápily problémy s imunitou.
Bobek připomněl, že Karlo se díky své velikosti 1,58 metru dostal v roce 2016 do Guinnessovy knihy rekordů. Ke konci života podle něho měřil ještě o tři centimetry více. Kurátor Petr Velenský ke Karlově úhynu uvedl, že „v největší expoziční nádrži Velemlokária prospíval dobře, ale dlouhodobě se periodicky potýkal s výpadky imunity“.
ČTĚTE TAKÉ: Objev bizarní ryby vyrazil vědcům dech. Vypadá jako oteklý nos, to jsme ještě neviděli, tvrdí
Tento jedinec byl oproti jiným velemlokům mimořádně citlivý na jakékoli výkyvy mimo naprosto dokonalé podmínky. „Byl to hlavně on, kvůli kterému byl v pavilonu zákaz fotografování i s vypnutým bleskem. V posledním půlroce měl zdravotní problémy, které jsme po analýze podobných případů z jiných zoo (léčení velemloci vždy skončili smrtí) řešili právě neustálou optimalizací podmínek,“ uvedl také Velenský.
Těsně před letošními Vánocemi uhynul Karlo, velemlok čínský, který byl po řadu let uznáván za největšího žijícího obojživelníka světa. Dokonce se díky tomu v roce 2016 dostal do Guinnesovy knihy rekordů. Tam je u něj uvedena délka 1,58 metru. Na sklonku svého života měřil dokonce… pic.twitter.com/bwevhGKTAV
— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) December 25, 2024
Karlo největší část svého života strávil ve Staatliches Museum für Naturkunde (Státní přírodovědné muzeum) v německém Karlsruhe. Do pražské zoo se dostal v roce 2014. Bobek připomněl, že Karlo budil zájem svou velikostí i dávným incidentem, kdy ještě v Karlsruhe chovateli pohmoždil palec tak silně, že mu musel být amputován.
V expozici Velemlokária nahradil Karla samec Šmíca, který do Zoo Praha přišel rovněž v roce 2014, a to ze zoo v hornorakouském Schmidingu, uvedl Bobek. Tento velemlok měří 144 centimetrů.
Velemloci čínští jsou považováni za jedny z nejohroženějších a nejcennějších obojživelníků na světě. V Číně jsou na pokraji vyhubení zejména kvůli lovu pro maso, další hrozbu pro ně představuje znečištění řek.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Čeští bezdomovci dostali 100 tisíc korun. Co s penězi udělali a pomohou jim z ulice?