Na americké válečné lodi záhadně umírají vojáci. Posádka z kotvícího plavidla prchá

Život na letadlové lodi USS George Washington, která dlouhodobě kotví ve Virginii, se pro mnohé námořníky proměnil v horor. Z dosud neznámých důvodů na palubě plavidla za poslední rok zemřelo sedm členů posádky, z nichž čtyři nejspíše spáchali sebevraždu. Námořnictvo se teď pídí po tom, co za záhadnými úmrtími stojí.

Sedm smrtí, čtyři sebevraždy, z toho tři během jediného dubnové týdne. Bydliště na USS George Washington nepatří v současné době mezi dvakrát lukrativní adresy. Letadlová loď dlouhodobě kotví v doku Newport News ve státě Virginia, kde prochází rozsáhlou rekonstrukcí, a širé moře už neviděla dlouhé měsíce.

Zřejmě i proto je atmosféra na lodi dusná a životu nebezpečná. Obyčejně by na tak obrovské letadlové lodi pracovalo pět tisíc lidí, v přístavu se ale její posádka smrskla na 2 700 námořníků. Přímo na lodi pak až donedávna bydlelo zhruba 420 členů posádky. Právě těm americké námořnictvo nabídlo externí ubytování ve městě, aby tím pomohlo řešit nastalou krizi. Přes 200 námořníků se tak už z lodi odstěhovalo. Informovala o tom americká CNN.

Toxická atmosféra na lodi

Admirál John Meier, který velí americkým námořním silám v Atlantiku, mezitím novinářům oznámil, že probíhá vyšetřování, které má odhalit příčiny smrtí na palubě lodi. „Vyčlenili jsme vyšetřovatele, který se na to podívá a zjistí bezprostřední důvod toho všeho. Jestli tam byl nějaký spouštěč. Jestli ty případy souvisí. Očekávám, že nám tento týden podá zprávu, nebudu předjímat, jaký bude výsledek šetření,“ řekl Meier.

Americké námořnictvo spustilo hned dvě paralelní vyšetřování. Jedno řeší příčinu zmíněných úmrtí, druhé se pak komplexně zaměřuje na pracovní klima na lodi.

Případ pobouřil i demokratku Elaine Luriaovou (kongresmanku za Virginii), která naléhá na vedení námořnictva, aby zajistilo bezpečí posádky. „Každá z těchto smrtí je tragédií. Počet incidentů, ke kterým došlo v rámci jednoho velení, včetně čtyř námořníků, kteří si vzali život, vyvolává značné obavy, které vyžadují okamžité a přísné vyšetřování,“ napsala politička v dopise admirálovi Michaelu Gildayovi s tím, že její úřad obdržel stížnosti na kvalitu života na lodi, kde měla panovat toxická atmosféra.

Tagy:
vyšetřování sebevražda letadlová loď USA Virginie námořnictvo USS George Washington