
Sledujte ŽIVĚ: Jak to jde ukrajinským dětem ve školách? Gazdík zveřejní výsledky inspekce
Ukrajinský Irpin v troskách (4. 3. 2022) Zdroj: Profimedia.cz
Vladimir Putin v Moskvě (10. 2. 2020) Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinští vojáci Zdroj: AP
Zničená vojenská technika Rusů v Černihovské oblasti Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Zničená vojenská technika Rusů v Černihovské oblasti Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Město Buča, 1. března Zdroj: AP
Zničené obytné stavby ve městě Borodjanka v Kyjevské oblasti (3. 2.) Zdroj: Profimedia.cz
Zničené předměstí Kyjeva (2. 3.) Zdroj: AP
Požár univerzity v Charkově, 2. března Zdroj: AP
Charkov po ostřelování, 1. března Zdroj: Se svolením agentury Unian
Gubernátor Charkovské oblasti Oleh Synyehubov (vlevo). 1. března Zdroj: Se svolením agentury Unian
Zdevastované centrum Charkova po ruských útocích (1. 3.) Zdroj: Profimedia.cz
Ruské vojenské vozidlo převážející raketový systém. Zdroj: Profimedia.cz
Ruské tanky dostávají na frak. Ať už po útoku protitankovými střelami Javelin, nebo jinými zbraněmi ukrajinské armády. Zdroj: Profimedia.cz
Ruský obrněný transportér (APC) hořící vedle těla neidentifikovaného vojáka během bojů s ukrajinskými ozbrojenými silami v Charkově Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinská armáda svádí na Donbasu válku s Ruskem (24. 2. 2022). Zdroj: Profimedia.cz
Ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov pronesl týden před začátkem ruské invaze na Ukrajinu větu, že „války nezačínají ve středu“. Konflikt na Ukrajině pak skutečně nezačal ve středu, ale pár hodin po půlnoci v noci na čtvrtek. Mohl Vladimir Putin hledat v tomto dni nějakou symboliku?
Bylo to trochu úsměvně a děsivé zároveň. Ruský diplomat Čižov v rozhovoru pro německou televizi Deutsche Welle prohlásil, že „války nezačínají ve středu“. Jako by to snad měl každý vědět, jako by to byla obecně platná poučka, kterou je zbytečné rozporovat. Bylo to v době, kdy americké zpravodajské složky tvrdily, že právě středou 16. února ruská invaze započne.
Nakonec se ukázalo, že Putin zjevně považuje za osudný den čtvrtek. Právě ve čtvrtek 24. února brzy ráno přejely ruské tanky ukrajinskou hranici a začalo masivní ostřelování celé země. Jenže při pohledu do historie je zřejmé, že Čižov lhal. Války často začínají ve středu. Putin jako symbolik přesto zvolil pro začátek války právě čtvrtek. Už to totiž v minulosti udělal.
První rozsáhlý konflikt v Evropě, do kterého se zapojila řada zemí na kontinentu. Od Švédska po Španělsko. Konflikt náboženství, ve kterém hráli významnou roli i Češi. A začal ve středu. Konkrétně 23. května 1618 pražskou defenestrací, kdy zástupci českých stavů vyhodili z oken Pražského hradu královské místodržící.
Tento konflikt je historiky považovaný za první skutečně světovou válku. Kromě Evropy se válčilo v Africe, Asii i Americe, kde hořel boj o to, kdo obydlí budoucí Spojené státy. Začal v pondělí 17. května, když Velká Británie vyhlásila válku Francii. Tyto dvě mocnosti si ostatně jdou po krku celou historii.
Také slavné Napoleonské války začaly ve středu, a to 18. května. Znovu šlo o porušení míru mezi Británií a Francií. To ještě nikdo netušil, že se z Francie stane rozpínavá velmoc. A že si Napoleon Bonaparte podobně jako po něm Adolf Hitler vyláme zuby při invazi do Ruska.
Název konfliktu napovídá, že ve válce šlo stejně jako při ruské anexi v roce 2014 o Krym. Strategický poloostrov v Černém moři tentokrát ale hostil boje Ruska s Osmanskou říší. Carské Rusko tehdy padlo. A všechno to začalo v neděli.
Velká válka, jeden z nejkrutějších konfliktů historie, začala oficiálně v úterý 28. července, kdy Rakousko-Uhersko vyhlásilo válku Srbsku. Ostrý konflikt ale započal až o den později – tedy ve středu – kdy začalo rakousko-uherské loďstvo ostřelovat srbský Bělehrad.
Nejznámější válka dějin začala v pátek 1. září, když nacistické Německo zaútočilo na Polsko. Třetí říše mimochodem tehdy používala podobnou taktiku jako nyní Vladimir Putin. Snažila se vyvolat dojem, že konflikt vyprovokovalo Polsko. Němci tak například spáchali fingovaný útok na vysílačku v polských Gliwicích. Stalo se tak v předvečer války.
První z řady konfliktů, které se rozhořely během studené války mezi USA a Sovětským svazem, začal v neděli. Vojáci Severní Koreje tehdy 25. června zaútočili na své jižní sousedy. Na stranu severu se přidala SSSR, jih podporovaly Spojené státy. Asijské sousední země konflikt změnil k nepoznání a nastartoval jejich naprosto odlišný politický a technologický vývoj.
Krvavý a táhlý konflikt ve Vietnamu měl několik fází, oficiálně ale válka začala v úterý 1. listopadu. Dlouhé boje nakonec ukončilo stažení amerických vojsk, čímž zvítězila armáda komunistického severu a Vietnam tak upadl pod socialistickou vládu.
Jestliže skončila válka ve Vietnamu fiaskem pro USA, pak první válce v Afghánistánu se někdy přezdívá sovětský Vietnam. I tento konflikt začal v úterý. Den po Štědrém dnu, kdy Sověti podnikli invazi do Afghánistánu. Po deseti letech nakonec museli z války vycouvat, válečné vyčerpání pak mělo svůj podíl i na rozpadu SSSR.
Byl čtvrtek 2. srpna, když Irák zaútočil na Kuvajt a zahájil válku v Zálivu. Mise vedené Spojenými státy a posvěcené OSN, které měly za cíl Kuvajt osvobodit, začaly až začátkem nového roku. Operace Pouštní bouře započala 17. ledna 1991. To byl mimochodem také čtvrtek.
Další konflikt na Blízkém východě začal v neděli. USA odstartovaly 7. října 2001 invazi do Afghánistánu, a to v reakci na teroristické útoky 11. září. Vypjatý konflikt se nakonec protáhl na nekonečných 20 let. Válka skončila loni v srpnu, kdy se moci nad Afghánistánem znovu zmocnilo radikální hnutí Tálibán a spojenecké jednotky se stáhly.
Nedávný konflikt, ve kterém hrálo klíčovou roli Rusko, začal ve čtvrtek 7. srpna. Tato válka se v mnohém podobá současným bojům na Ukrajině. Šlo v ní také o to, že se objevily separatistické tendence v rámci Gruzie. Údajné utlačování provincie Jižní Osetie následně Rusko ztrestalo invazí do Gruzie. Prozápadní státeček neměl šanci ve sporu zvítězit a přišel o část území.
Datům, kterým se přisuzuje začátek ruské anexe Krymu, je více. Ukrajinský parlament si ale v minulosti odhlasoval, že oficiálním začátkem nepřátelské operace byl 20. únor 2014. Čtvrtek. Ruské síly během operace zabraly poloostrov Krym, který se stal o osm let později klíčovým stanovištěm vojáků Moskvy, kteří odsud podnikli invazi na Ukrajinu.
Z výše uvedeného seznamu je zřejmé, že války obecně začínají také ve středu. Pokud ale válčí Rusko, potažmo Putin, je osudným dnem zpravidla čtvrtek.
Zdroje z Kremlu tvrdí, že prezident Vladimir Putin je od úterý nemocný a Rusové jsou nuceni vydávat předtočené záběry z rozhovorů za aktuální. Logicky tak vyvstávají otázky, kdo by v takovém případě Rusku uprostřed války na Ukrajině vládl? Má jít o bývalého člena KGB, současného ředitele nástupnické ruské tajné služby FSB.
Silná bouřka, která se v pátek večer prohnala republikou, byla podle předběžného vyhodnocení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přinejmenším slabé derecho. Tímto výrazem označují meteorologové větrnou bouři způsobující škody a rychle postupující v pásu o délce alespoň 400 kilometrů. Nejsilnější poryv zaznamenala stanice Plzeň-Mikulka, kde foukalo rychlostí zhruba 125 kilometrů v hodině.
Česká školní inspekce navštívila téměř 70 procent základních škol, které vzdělávají deset a více dětí z Ukrajiny. Jak jim jde integrace a vzdělávání v českých školách? Sledujte tiskovou konferenci ministra školství Petra Gazdíka (STAN) a ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala živě v tomto článku. Očekávaný začátek je ve 12:30.
Sledujeme on-line
Jsou to tři týdny, co tragicky zemřel tříletý Ondrášek. Neštěstí se stalo na závodech náklaďáků v Černuci na Kladensku. Chlapečka tam srazil rozjetý závodník. Známí se teď snaží podpořit zdrcenou rodinu, a tak založili sbírku. Oba rodiče totiž nyní nedokážou pracovat a musí se ještě starat o malou dceru.
Soud poslal do vazby dvaasedmdesátiletého recidivistu, který v pátek večer přepadl hernu v Olomouci a její pracovnici střelil pistolí do hlavy. Sedmapadesátiletá žena leží v nemocnici a její stav je kritický. Pachatele, který 48 let svého života strávil za mřížemi, zadrželi kriminalisté tři hodiny po přepadení herny na nedalekém vlakovém nádraží. Senior byl obviněn z vraždy ve stadiu pokusu. U soudu mu hrozí 15 až 20 let vězení či výjimečný trest. Novinářům to řekl vedoucí odboru obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování krajského ředitelství Jan Lisický.
Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.
Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření podpory Tchaj-wanu z posledních desetiletí. Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval a zdůraznil, že americký prezident nemá „podceňovat jeho odhodlání“.
Rýpání, osobní útoky i trefné poznámky. Nedělní Partie s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) a jeho předchůdkyní a současnou šéfkou poslanců ANO Alenou Schillerovou byla opět plná hlášek a ostrých výroků. Přečtěte si ty nejzajímavější a nejzábavnější.
Pás od Vysočiny po Jeseníky v úterý zasáhnou silné bouřky, které večer přejdou v intenzivní déšť. Napršet při tom může kolem 40, lokálně až 60 milimetrů srážek. V druhé polovině noci na středu budou srážky slábnout, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Ministerstvo školství poslalo kontrolu do Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Vadí mu jeho smlouva na tisk materiálů týkajících se přijímacích zkoušek na střední školy a maturit, informuje iDNES.cz.
Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) v Partii na CNN Prima NEWS zopakoval, že ve svém regionu už nechce přijímat další romské uprchlíky z Ukrajiny. Podle něj nejde o žádný rasismus, ale důvodem jsou specifické potřeby, které tito běženci mají. Kraj na to ale nemá zejména personální kapacitu.
Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.
Dvacetiletý mladík přežil srážku s osobním vlakem, když usnul v noci na neděli po cestě z taneční zábavy na kolejích ve Štítné nad Vláří na Zlínsku. Mladík utrpěl těžké zranění, srážku s vlakem ale přežil, sdělila v pondělí v tiskové zprávě policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
Ukrajinské úřady zveřejnily záběry z ruského raketového útoku na kulturní dům ve městě Lozovaja v Charkovské oblasti. Masivní výbuch, který zaznamenaly bezpečnostní kamery, si vyžádal sedm zraněných včetně jednoho dítěte.
Jeden muž zemřel a další utrpěl vážná zranění při nedělním požáru rodinného domu v Kopřivnici na Novojičínsku. Příčinu požáru ještě policisté neznají, s největší pravděpodobností se ale na jeho zavinění nepodílel nikdo cizí. Při dohašování požáru se pak odpoledne zranil i jeden hasič, řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.
Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.
Strážník městské policie Artur Tereščenko vezl před časem pomoc svým ukrajinským kolegům. Teď zase společně s plzeňskými strážníky daroval krev.
Policisté z Litoměřicka pátrají po neznámém pachateli, který se vydává za bankéře. Ze svých obětí dokázal vylákat i desítky tisíc korun. Podobným podvodníkům v poslední době naletěli nejen senioři, ale také mladí a vysokoškolsky vzdělaní lidé.
Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.