CNN Prima News vepřové maso

vepřové maso

Výpis příspěvků ke štítku „vepřové maso“

Česko přestává být soběstačné a konkurenceschopné, tvrdí potravináři. Viní vládu

Dočkají se Češi v roce 2024 levnějších potravin, nebo mnozí z nás budou za nákupy dále mířit za hranice, aby nakoupili za méně peněz? To je otázka, na jejíž odpověď netrpělivě čekají miliony lidí. Ceny budou ovlivňovat řady faktorů, například regulované složky energií, škrty v národních dotacích nebo také třeba o 3 % nižší DPH. Spolehlivě předpovědět, jak se ceny potravin v Česku vyvinou, ale nedokážou ani sami výrobci. Velká část z nich se ovšem shodne na jednom – jako hlavního viníka vidí vládu, která podle hostů pořadu Interview PLUS neuměla zareagovat jako ty v okolních státech. A tak prý navíc riskuje nezávislost českého potravinářského průmyslu.

Vepřového je v Evropě příliš, shodli se politici. Projeví se to na ceně, zemědělec zapláče

Vepřového masa je v Evropě příliš, v Česku je ale chov podhodnocen, protože sem neplynuly dotace ze zahraničí. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedla poslankyně Margita Balaštíková (ANO). Podle bývalého ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) jsme ale na špičce co se týká počtu odchovaných selat, za čímž podle něj stojí podpora státu. Dále se ve studiu objevili předseda Svazu chovatelů prasat Josef Luka a viceprezident české společnosti veterinárních lékařů Marek Žižlavský.

Cena vepřového je stále vyšší. Kvůli novým evropským pravidlům může raketově růst i dál

Jak jste si možná v obchodech všimli, cena vepřového masa roste. Chovatelé navíc varují, že během příštích let může přijít další cenový šok. Podle nových evropských pravidel budou totiž zemědělci muset přestavět drtivou většinu poroden. Některé odhady hovoří o tom, že kvůli takovému opatření může vepřové zdražit o dalších 50 procent.

Velikonoce jsou levnější než za komunismu. Kilo řízků by teď stálo 762, cukr 93 a pstruh 698 korun

Zapomeňte na titulky o zdivočelých cenách potravin, jaké nemají obdobu. A nebo o nejdražší velikonoční tabuli v historii. Data Českého statistického úřadu (ČSÚ) nelze obelstít. Kuřecích prsní řízky stojí aktuálně 174 korun za kilogram, před revolucí v roce 1989 to bylo 60 korun. Průměrná mzda za rok 2022 činila 40 353 korun, v roce 1989 to bylo 3 170 korun. Prostým porovnáním s dnešní mzdou statistici zjistili, že kilo kuřecích řízků by nyní stálo 762 korun. A podobný propastný cenový rozdíl najdete u většiny potravin.

Kontrola marží je nesmysl. Obchodníci z krize netěží, tvrdí Prouza a pohrozil propouštěním

Kontrola marží bude znamenat spoustu byrokracie, varoval v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Pokud si ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) troufá, měl by podle viceprezidenta Hospodářské komory kontrolovat celý obchodní řetězec. Prouza reagoval na Nekulovu snahu začít kontrolovat marže některých potravin.

České vepřové může zmizet z tuzemských pultů. Válcuje ho výrazně levnější polské maso

České vepřové by mohlo úplně zmizet z pultů. Zemědělce totiž válcuje levné maso ze zahraničí. Tuzemské vepřové tak ve výsledku pokryje pouze 40 procent domácí poptávky, zbytek se dováží ze sousedního Polska či ze Španělska. Spousta českých chovatelů tak musí po letech ukončovat své chovy prasat, protože se jim podnikání v tomto sektoru nevyplatí.