Vitásková: S bezvýhradnou podporou Ukrajiny nesouhlasím. Zbraně bych jim neposílala

K věci - Vitásková - Máme vyzbrojovat Ukrajinu

Kandidátka na prezidenta a bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková nesouhlasí s bezvýhradnou podporou Ukrajiny. Svými slovy „nenávidí války“ a napadené Ukrajině by neposílala zbraně na obranu před ruským agresorem. Útočnou válku by raději jako „pacifistka“ vyřešila mírovým jednáním.

Vitásková je toho názoru, že Hrad, Senát i Poslanecká sněmovna by měly v otázkách zahraniční politiky vystupovat jednotně. S postojem české vlády i Parlamentu k válce na Ukrajině však nesouhlasí: „Jsem pacifistka. Nemám ráda násilí, bytostně nenávidím války. Snažím se, abychom se bavili o mírovém řešení tohoto konfliktu. Jsem zastáncem míru a prosperity České republiky i národů po celém světě.“

Na obou stranách konfliktu podle ní umírají nevinní lidé. Čím dříve pak válka skončí, tím méně životů bude položeno. I z těchto důvodů by Vitásková chtěla přestat Ukrajincům posílat zbraně. Zároveň podle kandidátky na prezidenta není jasné, že bez veškeré podpory Západu by válka musela nutně skončit v neprospěch Ukrajiny. Vitásková je naopak toho názoru, že bez západních zbraní mohlo již na začátku invaze dojít k uzavření mírových dohod.

Konkrétním způsobem poklidného řešení by i přes nezájem Ruska a Ukrajiny o jednání měla být mediace ze strany České republiky jakožto předsedajícího státu v Radě Evropské unie. Pokud by k ní nedošlo, může roli mediátora podle Vitáskové zastat bývalá německá kancléřka Angela Merkelová.

Tagy:
válka zbraň Ukrajina Alena Vitásková Energetický regulační úřad Česko Poslanecká sněmovna ČR Parlament České republiky Senát Parlamentu ČR ruská invaze na Ukrajinu