Praha volila vždycky tendenčně, v roce 1946 tam měla KSČ přes 60 procent, prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS Radek Vondráček, místopředseda opozičního hnutí ANO. Reagoval tak na výsledek první části prezidentské volby. Ve skutečnosti měli komunisté tehdy v hlavním městě pouze 36 procent. V Praze by byl Pavel prezidentem už po prvním kole, získal přes 51 %. Podle Vondráčka má Andrej Babiš ve druhém kole prezidentských voleb šanci uspět, protože má volební potenciál. S tím ale někteří odborníci nesouhlasí. Varují, že předseda ANO narazí na svůj voličský strop.
„Díval jsem se na čísla ve Zlínském kraji, je to pro nás výzva. Máme se kam posouvat v dalších volbách. Potenciál tam je a klobouk dolů,“ komentoval Vondráček výsledky prvního kola v kraji, odkud sám pochází. V první části prezidentského klání nakonec zvítězil Petr Pavel, kterého volilo 35,40 procenta lidí. Andrej Babiš na druhém místě získal 34,99 procenta voličů.
V hlavním městě ale Pavel uspěl výrazně více, získal tam 51,02 procenta hlasů. Kdyby se tedy prezidentské volby rozhodovaly pouze podle Prahy, generál už byl po prvním kole prezidentem. Babiš tam skončil na druhém místě s 20,09 procenty.
KOMENTÁŘ: Ani klid, ani řád. Generál musí před druhým kolem do protiútoku
Výhodou Petra Pavla pro druhé kolo prezidentské volby je, že je voják. A tak dobře ví, že nejlepší obranou je útok. Ve vojenské terminologii protiútok. Finální duel s Andrejem Babišem ho bezpochyby vyžaduje. Expremiér spustil na Pavla palbu více či méně smysluplné kritiky ihned po vyhlášení výsledků.
Výsledek v hlavním městě ale Vondráček shazoval. „Ve velkých městech se volilo více tendenčně, bylo to tak vždycky. V roce 1946 měla komunistická strana v Praze přes 60 procent, kdežto u nás na Moravě 34 procent,“ rýpl si. S údajem z roku 1946 se však mýlil. Podle Českého statistického úřadu měli tehdy komunisté v hlavním městě pouze 36 procent.
Hnutí ANO se v Praze tradičně nedaří. Naposledy v komunálních volbách ale ANO nakonec skončilo na druhém místě po koalici Spolu s necelými 20 procenty.
„Druhé kolo začíná od nuly. Jsem na to velmi zvědavý. Z mého pohledu Andrej Babiš překročil potenciál. Kde se to může zastavit, nikdo neví,“ věří Vondráček svému šéfovi v boji o Hrad. Podle mnohých komentátorů ale Babiš narazil na svůj strop. Průzkumy i experti zatím ve druhém kole favorizují Petra Pavla. To se ale může rychle změnit, finálový duel proběhne až za necelé dva týdny, 27. a 28. ledna.
Pavel je skutečná osobnost
S výsledkem prvního kola jsou spokojení zástupci vládní koalice, místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN) a europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Vládní strany totiž v prvním kole podpořili tři občanské kandidáty – Pavla Fischera, Danuši Nerudovou a Petra Pavla.
„Je nutné, aby všichni, kdo přišli podpořit Petra Pavla v prvním kole, přišli i ve druhém. Generál je skutečná osobnost, která přinese do České republiky řád a klid. Je třeba aktivizovat voliče Danuše Nerudové, Pavla Fischera i Marka Hilšera, aby podpořili Pavla,“ vyzval v Partii Zdechovský.
Evropské volby
Ten věří, že generál ve výslužbě druhé kolo volby vyhraje a stane se prezidentem. Vláda by ale podle Zdechovského za Pavla více bojovat neměla. Premiér Petr Fiala i další členové koalice Pavlovi pouze vyjádřili podporu. „Prezidentské volby jsou o osobnosti, není to souboj koalice vs. opozice. Je to souboj lidí, a ti chtějí na Hradě změnu po deseti letech Miloše Zemana,“ myslí si europoslanec.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zpravodajství z parlamentních voleb
David: Zločin proti demokracii
K výsledkům prezidentských voleb se v pořadu vyjádřil i europoslanec za SPD Ivan David. Za jeho hnutí kandidoval Jaroslav Bašta. David kritizoval předvolební průzkumy, které favorizovaly Pavla, Babiše a Nerudovou.
„Jedná se o dlouhodobý zločin proti demokracii. Před rokem byly oznámeny výsledky průzkumů, kde bylo řečeno, kteří kandidáti mají šanci a kteří ne. Ani se nepočítalo s tím, že někteří kandidáti se kandidáty stanou. Pěstovala se představa, že nemají šanci. Celá řada občanů vnímá volby jako koňské dostihy a sázejí na toho, kdo zvítězí, aby se cítili být součástí vítězné strany,“ rozčiloval se David.
Bašta ve volbách skončil na pátém místě, získal necelých pět procent, což je zhruba polovina oproti zisku SPD z posledních voleb. „Opakovaně bylo v médiích sdělováno, kteří kandidáti mohou postoupit do druhého kola a kteří ne. Z toho vyplýval děs voličů, kteří nemají rádi tuto nepopulární vládu, a proto mnozí, kteří by jinak volili kandidáta SPD, raději volili Andreje Babiše. Protože ho pokládali za menší zlo, které je trochu ochrání před riziky vládních kandidátů,“ tvrdil europoslanec.