Případ seniora, do kterého v americkém Buffalu strčili dva policisté, má neočekávaný vývoj. Svých kolegů, kteří byli postaveni mimo službu, se zastala celá jednotka. Všech 57 policistů útvar na protest opustilo. Tvrdí, že jen plnili rozkaz. Už teď je jasné, že problém rasové nerovnosti bude jedním z hlavních témat amerických voleb.
V záběrech na videu dva policisté strčili do muže, který následně spadl na zem a začal krvácet z hlavy. Zraněný Martin Gugino (75) stále leží v nemocnici. Je ve vážném, ale stabilizovaném stavu. Zásah odsoudil starosta Buffala Byron Brown. Podle něj policejní komisař Byron Lockwood nařídil, aby bylo zahájeno vyšetřování celého incidentu.
„Město by je mělo propustit. Myslím, že prokurátor by měl vznést obvinění, a to co nejdříve,“ říká guvernér státu New York Andrew Cuomo. Přání guvernéra už však vyplnil celý zbytek jednotky. Ostatních 57 policistů ze solidarity ke kolegům opustilo zásahový tým, policisty ale zůstávají nadále.
Ovlivnění amerických voleb
K výbušné situaci v americké společnosti se opět vyjádřil i prezident Donald Trump. „Doufám, že se na nás George Floyd shora dívá a říká si, že tohle je pro naši zemi skvělé. Je to velký den pro něj, pro všechny.“ Tím Trump reaguje na statistiku, že míra nezaměstnanosti v květnu navzdory koronakrizi překvapivě poklesla.
Proti tomu se ohradil demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden. „Je to opovrženíhodné. Toto prohlásí v den, kdy nezaměstnanost černochů a hispánců vyletěla nahoru. To vám řekne vše o tom muži a na čem mu záleží,“ říká největší konkurent Trumpa.
Oba kandidáti na prezidenta vytáhli naplno do boje. Není pochyb, že problém rasové nerovnosti bude jedním z hlavních témat amerických voleb, které jsou naplánovány na 3. listopad 2020. Poslední průzkumy ukazují, že Biden začíná mít navrch.
Problém několika generací
Mnoho původních voličů přešlo od Trumpa na Bidenovu stranu právě po incidentu, kdy americký policista usmrtil Afroameričana George Floyda.
„Mnozí doufali, že zvolení černošského prezidenta Baracka Obamy rasovou otázku navždy vyřeší, nestalo se tak,“ říká ředitel Občanského institutu Roman Joch.
Že je rasová otázka ve Spojených státech složitá, potvrzuje také Hynek Kmoníček, který je od roku 2017 českým velvyslancem v USA. Podle něj je problém systémový a vyřeší se až za několik generací.