Zákeřná zbraň ze sovětských časů. Rusové rozsévají miny ve tvaru motýlků, které lákají děti

Britské ministerstvo obrany, které každý den vydává zprávu o vývoji války na Ukrajině, informovalo, že Rusové na Donbasu pokládají protipěchotní miny typu PFM-1 – ty jsou kontroverzní kvůli tomu, že tvarem připomínají motýla. Často proto přitahují děti, které válečné nástroje považují za hračku.

Miny jsou jedním ze silných motivů probíhající války na Ukrajině. Rusové je totiž používají velmi často, například je zanechávají na místech, odkud se stahují. Už teď experti upozorňují, že odminování napadené země potrvá nejméně sto let.

Armáda Moskvy v záplavě zbraní používá také protipěchotní minu typu PFM-1 a její subverzi PFM-1S. Tyto zbraně jsou také známé pod zdánlivě poetickým názvem motýlí miny. S křehkostí ale nemají nic společného, naopak jde o vysoce zákeřné a účelné mrzačící zbraně. A to zvláště proto, že tvarem připomínají motýla a vypadají jako hračky.

Rusové, respektive Sověti, je v minulosti už využívali při první válce v Afghánistánu (1979–1989). Tam se ukázalo, že mina svým vzhledem láká děti a způsobuje ošklivá zranění.

V případě, že děti zvedaly minu ze země, šlo nejčastěji o ztrátu horních končetin. Prvotním účelem těchto min přitom není zabití protivníka, ale jeho zmrzačení. Děsivý křik zraněného má pak navíc na soupeře demoralizující dopad.

Subverze motýlí miny PFM-1S pak ke všem děsivým vlastnostem přidává atribut sebedestrukce. Miny tak často vybuchují náhodně, i desítky hodin poté, co je útočník na určitém místě zanechal.

Proč zrovna motýl?

„Jde o velmi kontroverzní a nevybíravé zbraně,“ uvedlo britské ministerstvo obrany s tím, že Rusové tyto miny s největší pravděpodobností využívají v oblasti Doněcku a Kramatorsku. „Je pravděpodobné, že zásoby těchto min ze sovětských dob v průběhu let degradovaly, a jsou tak nyní vysoce nespolehlivé a nepředvídatelné. Což představuje hrozbu pro lokální obyvatele i humanitární pracovníky, kteří se podílejí na odminování daných oblastí,“ dodal resort Spojeného království.

Plukovník Tibor Palasiewicz z Univerzity obrany v Brně před časem pro CNN Prima NEWS vysvětlil, proč tehdy Sověti zvolili při výrobě zákeřné miny zrovna podobu motýla. „Takový tvar byl zvolen kvůli aerodynamice, běžně je totiž na místo shazována z vrtulníku. Už v 80. letech byl těmito minami hodně poset Afghánistán. Mají v sobě tekutou trhavinu a hydraulický rozněcovač, vybuchují při kontaktu s cílem,“ uvedl Palasiewicz.

Tagy:

Hlavní zprávy

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval
Domácí

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí Krajského soudu, jenž v záři Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom dnes Česká televize

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
18:50

Finská premiérka Sanna Marinová podpořila návrh postavit na hranicích s Ruskem plot

18:45

Rusové provedli raketový útok na zdravotnické zařízení v Kupjansku v Charkovské oblasti

18:16

Ukrajina se nikdy nemůže stát členem NATO a myslet si opak je bláznovství největšího kalibru, myslí si americký armádní analytik Daniel Davis

17:56

Ruský tisk informuje o úmrtích mezi mobilizovanými vojáky

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Domácí zpravodajství

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.