Zákeřná zbraň ze sovětských časů. Rusové rozsévají miny ve tvaru motýlků, které lákají děti

Motýlí mina PFM-1 vyfotografovaná v ukrajinském Doněcku (31. 7. 2022)

Válka na Ukrajině (8.8.2022 9:00)

Britské ministerstvo obrany, které každý den vydává zprávu o vývoji války na Ukrajině, informovalo, že Rusové na Donbasu pokládají protipěchotní miny typu PFM-1 – ty jsou kontroverzní kvůli tomu, že tvarem připomínají motýla. Často proto přitahují děti, které válečné nástroje považují za hračku.

Miny jsou jedním ze silných motivů probíhající války na Ukrajině. Rusové je totiž používají velmi často, například je zanechávají na místech, odkud se stahují. Už teď experti upozorňují, že odminování napadené země potrvá nejméně sto let.

Armáda Moskvy v záplavě zbraní používá také protipěchotní minu typu PFM-1 a její subverzi PFM-1S. Tyto zbraně jsou také známé pod zdánlivě poetickým názvem motýlí miny. S křehkostí ale nemají nic společného, naopak jde o vysoce zákeřné a účelné mrzačící zbraně. A to zvláště proto, že tvarem připomínají motýla a vypadají jako hračky.

Rusové, respektive Sověti, je v minulosti už využívali při první válce v Afghánistánu (1979–1989). Tam se ukázalo, že mina svým vzhledem láká děti a způsobuje ošklivá zranění.

V případě, že děti zvedaly minu ze země, šlo nejčastěji o ztrátu horních končetin. Prvotním účelem těchto min přitom není zabití protivníka, ale jeho zmrzačení. Děsivý křik zraněného má pak navíc na soupeře demoralizující dopad.

Subverze motýlí miny PFM-1S pak ke všem děsivým vlastnostem přidává atribut sebedestrukce. Miny tak často vybuchují náhodně, i desítky hodin poté, co je útočník na určitém místě zanechal.

Proč zrovna motýl?

„Jde o velmi kontroverzní a nevybíravé zbraně,“ uvedlo britské ministerstvo obrany s tím, že Rusové tyto miny s největší pravděpodobností využívají v oblasti Doněcku a Kramatorsku. „Je pravděpodobné, že zásoby těchto min ze sovětských dob v průběhu let degradovaly, a jsou tak nyní vysoce nespolehlivé a nepředvídatelné. Což představuje hrozbu pro lokální obyvatele i humanitární pracovníky, kteří se podílejí na odminování daných oblastí,“ dodal resort Spojeného království.

Plukovník Tibor Palasiewicz z Univerzity obrany v Brně před časem pro CNN Prima NEWS vysvětlil, proč tehdy Sověti zvolili při výrobě zákeřné miny zrovna podobu motýla. „Takový tvar byl zvolen kvůli aerodynamice, běžně je totiž na místo shazována z vrtulníku. Už v 80. letech byl těmito minami hodně poset Afghánistán. Mají v sobě tekutou trhavinu a hydraulický rozněcovač, vybuchují při kontaktu s cílem,“ uvedl Palasiewicz.

Tagy: