
360°, Marek Ženíšek, Ivan David, JIří Vojáček, Lenka Zlámalová, Miroslav Korecký - 7.7. v 21:34
Sama Ukrajina nepředpokládá, že by se mohla stát členskou zemí NATO, dokud konflikt s Ruskem na jejím území neskončí. Česká republika však od začátku říká, že je v našem zájmu, aby se válkou zmítaná země stala členem Aliance. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl předseda sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09). Dodal, že by bylo chybou, kdyby Ukrajina v NATO nebyla. S tím nesouhlasil europoslanec SPD Ivan David. Domnívá se, že 15leté rozhodování, zda by Ukrajina měla být členem NATO, svědčí o tom, že „existují důvody k pochybnostem“. Uvedl, že by vstup země do Aliance představoval přilévání oleje do ohně.
Ženíšek připomněl, že Ukrajina již pozvánku do NATO dostala, a to neoficiálně v roce 2008 na summitu v Bukurešti. „Všechny členské země se shodly, že Ukrajina se jednou stane členskou zemí NATO, teď jde o to, jak bude formulován závěr summitu ve Vilniusu,“ podotkl poslanec. Doplnil, že ani Ukrajina nepředpokládá, že by se mohla stát členem Aliance, dokud konflikt neskončí.
„Pochopitelně Ukrajina očekává záruky po skončení konfliktu a ukazuje se, že všechny alternativy – které někdo vymýšlel nebo které se odehrály v minulosti – nebyly funkční. Jedinou funkční jistotou pro Ukrajinu je členství v NATO. A mnohé země si uvědomují, že je to vlastně i v jejich zájmu. Česká republika od začátku říká, že to je v našem zájmu,“ připomněl Ženíšek.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Schváleno. Spojené státy poskytnou válkou zmítané Ukrajině obávanou kazetovou munici
Podotkl, že na Ukrajinu jsou dodávány západní zbraně. „Stejně tak ukrajinská armáda, troufám si říci, je jednou z nejlepších v rámci evropského prostoru, v rámci NATO. Bylo by chybou, kdyby Ukrajina v NATO nebyla,“ doplnil. Europoslanec David byl však skeptičtější. „Už jenom samotný fakt, že rozhodování má patnáctiletou historii, asi svědčí o tom, že jsou tam důvody k pochybnostem,“ mínil s odkazem na neoficiální pozvání Ukrajiny v roce 2008.
Uvedl, že rozšiřování Severoatlantického paktu na východ znepokojuje Rusko. „Bylo jasně řečeno, že se nemáme ohlížet na zájmy Ruska, ale my se musíme ohlížet na zájmy vlastní. Pokud budeme udržovat válečný konflikt, tak se nakonec může dotknout i nás. Nejsem přesvědčen o tom, že by Ukrajina měla šanci se v nejbližších, řekněme dvou, letech stát členskou zemí NATO. Byl bych pro, pokud by to vedlo k uklidnění situace, ale domnívám se, že by to spíše vedlo k takovému, obrazně řečeno, přilití oleje do ohně,“ dodal.