Žádné čtyři koruny za PET lahev. Zálohování nejspíš spadne pod stůl, Hladíkovi navzdory
Demonstranti v Minsku požadují přepočítání hlasů. Lukašenko situaci zlehčuje
- Téma: Zahraničí
- Alexandr Božilov
- Pavlína Švarcová
- Dáša Šamanová
- Aktualizováno 14. srpna 2020 20:00
Tisíce demonstrantů se před sídlem běloruské vlády v centru Minsku domáhají odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka a šéfky ústřední volební komise, která vyhlásila Lukašenka vítězem nedělních voleb s více než 80 procenty hlasů. Demonstranti se podle agentury TASS domáhají přepočítání hlasů. Prezident tak uspořádal schůzi s Radou bezpečnosti kvůli protestům a situaci zlehčuje. Živě demonstraci vysíláme v úvodním videu článku.
„Znovu se k problémům vracíme, a to nejen v Bělorusku, ale především v hlavním městě Minsku. Nebudu říkat, že došlo k nějaké katastrofě nebo že je situace příliš napjatá, ale je zde dost problémů a dost otázek, které je třeba řešit. Dnes už zcela jasně vidíme, co se děje. Vidíme aktivní osobnosti. Jak jsme řekli, původci a organizátoři jsou lidé ze zahraničí. V popředí jsou lidé s kriminální minulostí a navíc dost slušnou kriminální minulostí,“ uvedl prezident Lukašenko na chůzi s Radou bezpečnosti.
Poté nazval stoupence opozičního aktivisty Alexeje Navalného právě těmi, kteří v Bělorusku údajně nepokoje vyvolali.
Dě*ko, běž rychleji: Běloruska popsala brutální chování policistů k zadrženým demonstrantům
Při demonstracích v Bělorusku byly zadrženy tisíce lidí. Objevuje se čím dál více svědectví o bití, ponižování a dokonce i zneužívání zadržených ze strany policistů. Ruská redakce stanice BBC zveřejnila exkluzivní příběhy lidí, kteří si dle svých slov prošli peklem na zemi a změnilo jim to celý život.
Masivní policejní zákrok
Podle agentury TASS ale na místo přijela dlouhá vojenská kolona s vězeňskými vozy. To by mohlo předznamenávat masivní policejní zákrok.
Na internetu se totiž množí obrázky i videa dokumentující tvrdé zacházení se zadrženými. Amnesty International uvedla, že řadu zadržených policisté ve vězení svlékli do naha, bili je a vyhrožovali jim znásilněním. „Propuštění vězni nám řekli, že se věznice proměnily v mučírny, kde musí protestující ležet na zemi v hlíně, zatímco je policisté kopou a mlátí je obušky,“ řekla Marie Struthersová, ředitelka organizace pro východní Evropu a střední Asii.
Právě policejní brutalita podle nezávislých médií pobouřila osazenstvo velkých podniků v zemi. „Mlátí naše děti, naše vnuky,“ citoval server Tut.by jednoho z dělníků. Podle agentury Reuters ministři zahraničních věcí Evropské unie slíbili, že uvalí osobní sankce na ty, kteří nařídili bezpečnostním složkám používat násilí.
Nespokojenost s policejními zákroky
Tisíce stávkujících dělníků z Minského traktorového závodu MTZ, jednoho z největších podniků v zemi, v pátek v Minsku pochodovaly k budově vlády, aby vyjádřily nespokojenost s policejními zákroky. Požadují také konání nových voleb. Během pochodu dělníky podporovali další lidé na ulicích, popisuje agentura AP.
Policisté podle agentury TASS dělníkům nebránili v pochodu na náměstí Nezávislosti, kde se nalézá sídlo vlády. Demonstranti před sídlem vlády požadují přepočítání hlasů v prezidentských volbách, dodal TASS. Některé vojáky, kteří před sídlem vlády vytvořili kordon objímají děvčata, která je obdarovala kyticemi. Demonstranti vyzývali těžkooděnce, aby přešli „na stranu lidu“.
Stávky mohou negativně postihnout výrobu
Lukašenko v pátek varoval, že stávky mohou negativně postihnout výrobu, což by v době ostrého zápasu o trhy prý zvýhodnilo zahraniční konkurenty běloruských firem. „Dnes nevyrobíte deset traktorů a nedodáte je na trh. A zítra přijedou Němci s Američany, svou techniku přivezou Rusové,“ varoval zaměstnance Lukašenko s tím, že obnova práce, a tedy pokračující existence firem, je jediným způsobem, jak mohou uživit své rodiny. Lukašenko také připomněl, že ekonomika země se teprve začíná vzpamatovávat z omezení zavedených kvůli pandemii nemoci COVID-19.
Lidé v Bělorusku od nedělního večera protestují proti falšování výsledků prezidentských voleb a od následujícího dne začaly v běloruských podnicích propukat stávky. Podle opoziční kandidátky Svjatlany Cichanouské se nachází v Litvě, kam byla pod nátlakem úřadů donucena odjet v noci z pondělka na úterý.