reklama

Změny v izolacích a karanténách? Některým praktikům přišly instrukce teprve v pondělí

V úterý se mění pravidla pro karantény a izolace, v obou případech se totiž zkracuje doba, po kterou mají být lidé doma. Praktickým lékařům ale prý ještě v pondělí do 16 hodin chyběly pokyny jak postupovat. Ministr zdravotnictví s tím nesouhlasí, informace praktikům prý úřad zaslal včas přes profesní organizace.

reklama

„Nemáme noty, jak postupovat, já vlastně nevím, jak to od úterý budu dělat,“ takto mluvil v pondělí ještě ve dvě hodiny odpoledne praktický lékař z Prahy Ondřej Sobotka. A ne sám, stejné zkušenosti má například David Halata, praktik z obce Hošťálková na Vsetínsku.

Stěžují si i někteří praktičtí lékaři na sociálních sítích. Informace si posílají mezi sebou, podle toho, co se komu prý podaří zjistit. „Máme různé soukromé skupiny na sociálních sítích a v nich sdílíme informace,“ říkají shodně všichni lékaři, se kterými redakce CNN Prima NEWS mluvila.

„Zásadní problém je, že my praktici nedostáváme informace včas, protože tento metodický pokyn byl vydán 3. ledna, účinný je od 11. ledna, ale já jsem měla možnost ho vidět teprve včera. Nevím, kdy ho dostaly naše dvě profesní organizace, které sdružují praktické lékaře,“ upřesnila v pondělí praktická lékařka Ludmila Bezdíčková. Navíc podle ní z metodického pokynu není jasné, zda o izolaci nakaženého koronavirem budou moci rozhodovat praktici, protože je určený krajským hygienickým stanicím.

Výklad dokumentu upřesnil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09): „Izolaci mohou ukončovat praktici, mohou ji ukončovat krajské hygienické stanice, informaci praktici mají od odborných společností, ale pošleme jim ji z ministerstva radši třikrát znovu, než jednou zapomenout. Ale tu informaci mají. Pokyn je jasný a stručný,“ dodal Válek.

Co se tedy mění?

V případě kontaktu s nakaženým covidem trvá karanténa pět dní a nemusí být ukončena negativním PCR testem, jak tomu bylo dosud, ale stačí, pokud dotyčný nemá příznaky onemocnění.

Člověk s koronavirem, ať už s příznaky nebo bez, musí zůstat v izolaci minimálně pět dní. Opustit ji může právě po těchto pěti dnech, nemá-li poslední dva příznaky nemoci. „Pokud mohu mluvit ze svých zkušeností, tak ta choroba se tak rychle nevyřeší a pravděpodobně nebude splněna podmínka dvou dnů bez příznaků. Čili v reálu budou stonat déle,“ sdělila Bezdíčková.

Podle lékařů mají nedostatek informací i pacienti a oni jim nemohou na jejich otázky odpovědět. Po dotazu televize CNN Prima NEWS přímo na ministra Válka se metodický pokyn pozdě odpoledne objevil i na stránkách resortu zdravotnictví.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem
K věci

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy
Sociální sítě

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se opět stala terčem internetových vtípků. Tentokrát lidé na sociálních sítích reagovali na informaci, že prezentace někdejší šéfky resortu na Instagramu a Facebooku stála miliony korun. Fotografové a kameramani si tak měli přijít na štědré odměny, což se stalo inspirací pro tradiční lidovou tvořivost – pozadu nezůstali ani Cimrmani. Vybrali jsme nejpovedenější výtvory.

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

Na Česko se žene silný vítr, může dosáhnout síly orkánu. Budou se tvořit i sněhové jazyky

Silný vítr zůstane v Česku i o víkendu. V pátek večer se sice přechodně utiší, ale od sobotního rána bude opět postupně od západu zesilovat. Nejvíce pak bude foukat v neděli, kdy může dosáhnout v nárazech rychlosti mezi 70 až 110 kilometry v hodině a na horách i 130 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu. Na horách na severu země silný vítr doprovodí vydatnější sněžení. V Krkonoších, Jizerských a Orlických horách, Jeseníkách a v jejich podhůří může napadnout pět až deset centimetrů sněhu během necelých 12 hodin, sdělil Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ).

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Odměny pro české medailisty v Pekingu odtajněny. Hokejisté mohou dostat až 16 milionů

Čeští sportovci získají v případě úspěchu na zimních olympijských hrách v Pekingu 2,4 milionu korun za zlato, 1,8 milionu za stříbro a 1,2 milionu za bronz. Navrhla to Národní sportovní agentura (NSA), která může částky definitivně potvrdit až po schválení letošního státního rozpočtu. Odměny by měly být stejné jako na letních olympijských hrách v Tokiu i poslední zimní olympiádě v Pchjončchangu. Hokejové týmy si mohou za případné senzační zlato přijít na 16,02 milionu korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Rekordní nárůst počtu nakažených ve školách. PCR testy odhalily oproti minulému týdnu dvojnásobek

Po pondělním testování ve školách se podle ministerstva zdravotnictví potvrdilo PCR metodou 16 627 případů nákazy koronavirem. Je to víc než dvojnásobek proti minulému týdnu. Mezi žáky odhalily PCR testy 15 178 nakažených a mezi pedagogy 1 449. Růst je podle úřadu důsledkem naprosté dominance nové koronavirové varianty omikron, jejíž podíl na všech nových nákazách už podle Státního zdravotního ústavu činí víc než 98 procent. Metoda PCR potvrdila výsledky zhruba 59 % pozitivních antigenních testů.

reklama