Zhruba tři roky byla vývojářům aplikací pro sociální síť Google+ dostupná osobní data až půl milionu uživatelů této platformy. Google chybu napravil v březnu tohoto roku, nicméně kvůli strachu z negativních reakcí a možnému poškození svého jména se společnost své pochybení rozhodla zatajit. Informoval o tom The Wall Street Journal.
Přístup k soukromým datům uživatelů měli vývojáři aplikací kvůli vadě programovacího rozhraní. Podle Googlu by nicméně uživatelské rozhraní Google+ mělo příští rok v srpnu zaniknout i proto, že platforma, která byla spuštěna v roce 2011 coby konkurence sociální sítě Facebook, nikdy očekávané obliby u uživatelů nedosáhla.
K osobním datům mohlo mít přístup přes 400 aplikací
Společnost ve svém prohlášení nyní problém s nedostatečným zabezpečením dat přiznala. Soukromá data až pěti set tisíc uživatelů byla ohrožena od roku 2015 do letošního března. Nedostatečné zabezpečení zapříčinila chyba v jednom z programovacích rozhraní (API). Těchto rozhraní existuje podle amerického deníku přes 130 a vývojáři aplikací přes ně získávají přístup k veřejným údajům z jednotlivých profilů. Kvůli chybě se ale do dosahu aplikací dostaly také údaje, které nebyly označeny jako veřejné.
Podle Googlu se jednalo například o jméno, povolání, e-mail, pohlaví nebo věk uživatele. Naopak přístupné prý nebyly příspěvky uživatelů, chat ani telefonní čísla. Závadné API mohlo používat až 438 aplikací. Současně ale nebylo prokázáno, zda někdo z vývojářů o slabém místě v zabezpečení věděl, a doposud nebylo zjištěno, zda byla jakákoliv soukromá data zneužita, ukázalo interní vyšetřování.
Proč Google veřejnost o svém pochybení na jaře neinformoval?
Podle The Wall Street Journalu varovalo právní oddělení firemní vedení, že zpráva by vyvolala „okamžitý zájem regulátorů“ a záležitost by mohla být srovnávána s obdobnou kauzou, které v té době čelil Facebook v souvislosti s aktivitami poradenské firmy Cambridge Analytica.
Společnost Cambridge Analytica během loňského jara získala data asi 87 milionů uživatelů Facebooku a údajně s jejich pomocí měli ovlivňovat některé volby. Hodnota akcií Facebooku tehdy během vypuknutí aféry klesla za týden o 13 procent. Došlo tehdy i k výslechu zakladatele společnosti Marka Zuckerberga v americkém Kongresu a v Evropském parlamentu a k vyšetřování v parlamentu britském. Cambridge Analytica pak v souvislosti s aférou ukončila svou činnost.