Podle ruského ministerstva obrany by Spojené státy americké mohly mít v úmyslu využít falešný chemický útok v Sýrii, aby mohly proti tamním vládním silám použít letecké útoky. Podle informací serveru Russia today Washington již na Blízkém východě posiluje své útočné pozice.
Pondělní varování ruského ministerstva přišlo den poté, co ruská armáda oznámila, že má informace o hrozící provokaci v syrské oblasti Idlib, která by mohla zahrnovat chemické útoky. USA dříve varovaly, že na chemický útok ze strany syrských vládních sil zareagují odvetnými útoky, které budou silnější než ty, které provedly v dubnu společně s Francií a Velkou Británií.
Zaznamenán zvýšený pohyb amerických vojenských sil
Americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton už dříve uvedl, že pokud syrský režim použije chemické zbraně, odpoví Američané velmi silně, a proto by si to režim měl dobře rozmyslet.
V prohlášení ruské ministerstvo obrany uvedlo, že během víkendu zaznamenalo ve Středomoří raketový torpédoborec USS Ross nesoucí na palubě 28 raket Tomahawk. Stalo se tak po připlutí lodě USS The Sullivans do Perského zálivu a zaznamenání strategického bombardéru B-1B Lancer na letecké základně v Kataru. Podle ruských úřadů „jsou přípravy nejnovějším důkazem amerického úmyslu využít očekávanou provokaci.“
Falešný chemický útok má být záminkou pro útok na syrské vládní síly
„Realizace této provokace, která je prováděna za asistence britských tajných služeb má sloužit jako poslední záminka pro USA, Británii a Francii pro raketové útoky proti státním a ekonomickým zařízením v Sýrii, uvedl generál Igor Konashenkov, mluvčí ruského ministerstva obrany.
V prohlášení bylo rovněž zdůrazněno, že militantní skupina Hay’at Tahrir al-Sham, dříve známá jako fronta Al-Nusra, připravovala v Idlibu útok chlórem. Podle vyjádření, že skupina džihádistů vycvičená pro zacházení s chemickými zbraněmi britským soukromým armádním dodavatelem Olive Group již přijela do města Jisr al-Shughur.
Předchozí nahlášený útok chlórem z dubna tohoto roku v syrské Ghoutě, který podle USA a jeho spojenců zosnoval Asadův režim, vedl k reakci USA, Francie a Velké Británie formou raketových útoků na údajná místa skladování chemických zbraní ze strany syrského režimu.