Už tuto neděli se bude opět měnit letní čas na zimní. Ve tři hodiny ráno se tak ručičky hodin vrátí o hodinu zpět. Navíc je to jedna z posledních povinných změn času, kterou zažijeme. S konce střídání času podle průzkumu agentury STEM/MARK souhlasí sedm z deseti Čechů.
O nadcházejícím víkend se bude střídat letní čas se zimním. Ve tři hodiny ráno si tak budete muset přetočit ručičky o hodinu dozadu. Příjemné na celé věci je to, že se noc na neděli prodlouží a vy si tak budete moci o hodinu přispat.
Jako každý rok bude zimní čas trvat pět měsíců. Tentokrát se ale jedná o jednu z posledních povinných změn času. Vůbec naposledy si pak povinně na konci března opět přetočíme hodiny na letní čas. Právě k 31. březnu totiž Evropská komise navrhla ukončení směrnice z roku 2001 a státy si budou moci do konce dubna stanovit, zda se jejich občané budou řídit letním nebo zimním časem.
Podle více než poloviny dotazovaných by v EU měl platit jednotný čas
S ukončením střídání času podle aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK souhlasí sedm z deseti Čechů. Více se jich přiklání na stranu stálého zavedení letního času než zimního. Co se jim ale nelíbí je to, že státy si o tom budou rozhodovat samostatně. „Těsná polovina dotázaných se totiž domnívá, že by měl v EU platit stejný buď zimní, nebo letní čas a toto rozhodnutí by nemělo být na jednotlivých státech,“ upřesnili autoři studie.
Pro zrušení střídání letního a zimního času jsou lidé hlavně proto, že nebudou muset přeřizovat hodinky a vyhnou se změnám biorytmu a únavě. Odpůrci zase oponují tím, že je na to veřejnost už zvyklá a posun času navíc znamená i více světla v čase, kdy jsou lidé obvykle vzhůru.