Bavorskem otřásá „kraví bitva“. Manželský pár žaluje sousedy kvůli jejich kravám, které prý zapáchají a kraví zvonce dělají velký rámus. „Je to součást bavorské tradice“, brání se majitelé krav. Informace přinesl server BBC.
Nejmenovaní manželé z Bavorska se pustili do soudní bitvy se sousedy, kteří na vedlejším pozemku pasou krávy. Pár si podle informaci serveru BBC stěžuje na velký zápach z hnoje, a také na s tím spojený drobný hmyz. V neposlední řadě manžele rozčilují kraví zvonce, které podle nich dělají strašný rámus.
Farmářka paní Regina Killerová, která si pozemky pronajímá od roku 2014, se takovému osočení brání. „Provozuji zde mléčnou farmu, bez krav by to tedy nešlo. A zvonce? Jsou součástí bavorské tradice," říká Killerová.
Manželé už s paní Killerovou bojují několik let. Jeden soud už prohráli, ale to je neodradilo od další bitvy. Nyní podali žalobu i na samotné místní zastupitelstvo za to, že půdu pronajalo právě farmářům.
Manželský pár argumentoval u soudu mimo jiné tím, že zvony nejsou pro zvířata vhodné a jedná se spíše o týrání než cokoliv užitečného. „Viděli jste snad krávy například v Holandsku nosit kraví zvonce?“ ptali se u soudu. Místo zvonů požadují manželé pro krávy GPS sledující zařízení.
Jenže podle právníků paní Killerové jsou to právě zvonky, které pomohou farmářům krávy najít, když se zaběhnou. GPS jsou finančně velmi náročné.
Paní Killerovou brání i místní obyvatelé. „Je to součástí naší krajiny - krávy a kravské zvony jsou součástí naší tradice," řekl jeden z místních. „Lidé musí přijmout, že tu máme farmy a krávy. Na oplátku mají čerstvé mléko," přidal se další.
To starosta města Olaf von Löwis je ve své odpovědi diplomatický. „Každá mince má dvě strany. Otázkou je, jakou roli hrají kravské zvony v zemědělství. Faktem ale zůstává, že pastva krav je nedílnou a důležitou součástí našeho zemědělství,“ uvedl.
Jak soud dopadne, to se hlavní aktéři dozvědí už v lednu, kdy se očekává vyřčení rozsudku u okresního soudu v Mnichově. Tak uvidíme, zda kravám odzvonilo, či nikoliv.