Babiš používá zastrašovací metody, říká německá europoslankyně Hohlmeierová

Předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Monika Hohlmeierová (57 let) se dostala do tvrdého střetu s předsedou české vlády Andrejem Babišem (ANO). Důrazně totiž poukazuje na konflikt zájmů českého premiéra při čerpání dotací z Evropské unie. Andrej Babiš pak o předsedkyni Holmeierové mluví jako o naprosto šílené osobě, která nechápe, jak se dotace rozdělují.

Německá politička z bavorské strany CSU poskytla exkluzivní rozhovor CNN Prima NEWS, otevřeně v něm popisuje problémy nejen Andreje Babiše, ale také celé České republiky, která podle ní a výboru, který vede, stále nemá jasnou strukturu autorit a organizací k identifikaci střetu zájmů. Také říká, že se nesmí stát, aby náklady za vracení peněz čerpané společností Agrofert (toho času ve svěřenském fondu) přejdou na české daňové poplatníky s argumentem, že by EU neměla zasahovat do českého práva.

Očekáváte omluvu od českého premiéra Andreje Babiše, který o vás po jednání v Praze řekl: „Je naprosto šílená, nechápe, jak fungují dotace EU a jak se rozdělují.“ Podniknete případně proti premiéru Babišovi právní kroky?

Po vyšetřovací misi a služební cestě Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu na konci února do Prahy se premiér Babiš velmi snížil a mluvil provokativně až agresivně. Volil slova, která byla směrem k parlamentní delegaci a jejím členům urážlivá a nevhodná. Moji čeští kolegové, kteří se vyšetřování zúčastnili, museli spolu se svými rodinami požádat kvůli štvavým výrazům premiéra o policejní ochranu, protože jim pravicoví a levicoví extrémisté vyhrožovali násilnou smrtí. Proto tato delegace požádala předsedu Evropského parlamentu Davida-Mariu Sassoliho, aby přijal opatření na ochranu poslanců Evropského parlamentu při služebních cestách. Tento názor sdílejí také šéfové frakcí Evropského parlamentu a výpady premiéra Babiše odsoudili. Předseda Sassoli se chce také obrátit na předsedu Evropské rady Charlese Michela a předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou.

Moji čeští kolegové, kteří se vyšetřování zúčastnili, museli spolu se svými rodinami požádat kvůli štvavým výrazům premiéra o policejní ochranu.

Můžete potvrdit informace z okolí německé kancléřky Angely Merkelové, že jí měl Andrej Babiš telefonovat a požádat ji, abyste se vy osobně dále nezajímala o „jeho“ dotace, či dotace z EU pro jeho firmy?

Kancléřka mě nekontaktovala, ale Michael Roth, ministr pro Evropu spolkového ministerstva zahraničí mě ujistil o plné solidaritě spolkové vlády a zastával jasný názor, že Výbor pro rozpočtovou kontrolu musí být schopen plnit své úkoly.

Dokončili jste již vyšetřování možného konfliktu zájmu Andreje Babiše? Pokud ano, můžete říct, s jakým výsledkem?

Komise v současné době zkoumá potenciální střet zájmů. Ale protože prozkoumávání celé záležitosti ještě není dokončené, nemohu podávat žádné informace o možných výsledcích. Šetření Výboru pro rozpočtovou kontrolu v únoru v Praze jsme oddělili od auditu Komise. Cílem mise bylo získat znalosti o právní struktuře a možných systémových či jiných slabinách ve správě, rozdělování a přezkumu tzv. evropských peněz českými orgány. Chtěli jsme také získat představu o tom, jak české orgány fungují a jak implementují právo EU v oblasti proti takzvanému praní špinavých peněz a také v oblasti rozpočtového práva.

Získali jste tedy nějaké poznatky, které můžete zveřejnit?

Ano, získali. A je možné říci, že v České republice neexistuje jasná struktura autorit a organizací k identifikaci střetu zájmů. Investigativním novinářům se podařilo získat originální dokumenty, které prokazují, že zájmy premiéra Babiše a jeho koncernu se aktivně podílejí při zneužívání státních struktur a měly se přímo podílet na podnikání společnosti Agrofert. Zjistili jsme také, že v České republice se stále neuplatňuje pátá směrnice o praní špinavých peněz. Neochota bojovat proti praní špinavých peněz, která je léta viditelná, zůstává problematickou. Struktury dohledu jsou v Česku velmi rozčleněné, takže žádný orgán ani instituce nemá plnou kontrolu. Česká daňová správa například nemůže kontrolovat všechny úrovně až ke konečnému příjemci, takže srovnání základních údajů ve finančním rozdělení prostředků není možné, nebo je velmi obtížné. Zástupci daňové správy si na toto údajně stěžovali, protože nemohou plně dodržovat mezinárodní standardy. Následně byla tato organizace veřejně napadnutá premiérem Babišem.

V České republice neexistuje jasná struktura autorit a organizací k identifikaci střetu zájmů.

Našli jste něco, co by bylo z pohledu českého daňového poplatníka pozitivní a funkční?

Zdá se, že nejvyšší jurisdikce stále funguje samostatně. Český prezident Miloš Zeman a provládní poslanci podpořili žalobu proti částem zákona o střetu zájmů. Nejvyšší ústavní soud České republiky objasnil, že takový zákon je ústavní a je nutný k tomu, aby se zabránilo zneužití politické moci ve vládě.

Měl by Andrej Babiš vrátit veškeré finanční prostředky z EU, které šly jeho společnosti Agrofert?

Pro pana Babiše platí to, co platí pro všechny ostatní. Všichni příjemci finančních prostředků z EU jsou si před zákonem rovni. Neexistují žádná zvláštní práva. Pokud byly prostředky neoprávněně vyplacené, musejí být vráceny. Nesmí se však stát, že náklady přejdou na české daňové poplatníky s argumentem, že by EU neměla zasahovat do českého práva. Každý, kdo obdržel finanční prostředky nesprávně, je musí vrátit. Výbor pro rozpočtovou kontrolu velkou většinou rozhodl, že v oblasti zemědělství a soudržnosti by neměla žádná fyzická osoba jako konečný příjemce společností dostávat dotace ve stovkách milionů. Kromě toho požadujeme, aby nový IT systém vytvořil úplnou transparentnost ohledně schvalování a vyplácení finančních prostředků. Není možné, aby to členské státy v době digitalizace odmítaly. To je špatně pochopená subsidiarita a národní suverenita. To prostě není transparentní.

Co se stane, pokud se Babiš bude nadále bránit, že nedošlo ke střetu zájmů a že vy osobně problematice nerozumíte? Jak byste popsala Babišova slova o tom, že: „Nebude nic vracet a Česká republika nebude nic platit?“

Nevzpomínám si, že by předseda vlády členského státu EU někdy použil takové metody k zastrašování poslanců Evropského parlamentu. To je výjimečné a připomíná to autokratické pojímání vedení vlády. My rozpočtoví kontroloři se však nedáme zastavit. Budeme pokračovat v práci, poskytovat veškeré informace Komisi a požadovat, aby byly zneužité finanční prostředky EU těmito společnostmi vráceny. Dále budeme bojovat za to, aby žádné další peníze nedostaly ty firmy, které toky peněz ovlivňují a jsou ve střetu zájmů. Chceme chránit těžce vydělané peníze všech evropských, zvláště pak také českých daňových poplatníků a zajistit, aby dotace EU byly prospěšné pro většinu populace – a nikoliv jen pro některé menšiny.

Nevzpomínám si, že by předseda vlády členského státu EU někdy použil takové metody k zastrašování poslanců Evropského parlamentu.

Je pravda, že jste z Prahy dostala několik dopisů s výhrůžkami? O co šlo?

Ano, je to pravda. Skutečně jsem dostala už před cestou do Prahy, potom během ní a i po ní výhrůžné dopisy a nenávistné zprávy, které jsem předala bavorské policii. Moji kolegové mě informovali, že česká policie bude tento problém řešit s policií bavorskou. Nevidím nic pozitivního pro žádnou stranu z opakovaného posílání takových dopisů. Je zarážející, jaké reakce vyvolala nenávistná slova premiéra v extremistických kruzích. V této souvislosti bych však ráda zdůraznila, že jsem obdržela tisíce projevů sympatie a omluv od českých občanů, kteří byli vyděšeni urážlivými a agresivními slovy svého premiéra. Proto chci poděkovat za váš soucit a podporu, mnoho příspěvků na mě velmi zapůsobilo. Mimochodem mohu-li uvést jeden pozitivní příklad využití „evropských peněz“, tak jde o takzvané Laser centrum nedaleko Prahy, které je působivým zařízením a funguje na dobrých hospodářských základech. K tomu přináší i rozvoj po stránce zdravotní.

Jste v současné době pod policejní ochranou?

Ne.

Hodláte se i nadále zajímat o to, zda český premiér Babiš podvádí, a poukazovat na to?

Tady nejde o boj proti jednomu člověku. Jak už jsem zmiňovala, Výbor pro rozpočtovou kontrolu bude neochvějně pokračovat ve své práci. Komise bude v procesu přezkumu pokračovat i nadále samostatně. Jako předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu vyzývám českou vládu, aby bezodkladně a transparentně odpověděla na auditní zprávu Komise, aniž by uměle „budovala“ rozpory mezi EU a Českou republikou. Nejde totiž o to škodit českým občanům, ale ukázat správnost takzvaného bruselského dohledu, aby bylo rozdělování prostředků EU transparentní, legální a spravedlivé ve prospěch většiny obyvatel, a nikoliv jako výhoda pro menšinu. Je také v zájmu české vlády, aby bylo řízení rychle a řádně ukončené.

Premiér Babiš je přes svou společnost Agrofert, odkloněnou do svěřenského fondu, majitelem velkého mediálního domu…

Zjistili jsme, že svoboda tisku je v České republice pod tlakem, protože téměř třetina médií patří premiérově společnosti. Průzkum v nich odhalil, že možnost investigativní práce byla minimalizována nebo dokonce zastavena. Novináři z veřejnoprávních médií uvádějí, že jejich práce je obtížnější. Na druhou stranu vznikla nová média, jejichž novináři se intenzivně zabývají korupcí, střety zájmů a zneužíváním politické moci.

Monika Hohlmeierová (*1962)

Poslankyně Evropského parlamentu za německou stranou CSU, také předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP. Jejím otcem byl bývalý předseda bavorské vlády, kterého po smrti matky oficiálně doprovázela na významné akce. Je rozvedená, má dceru a syna. Vystudovala hospodářství na univerzitě v Hagenu, kvůli narození dcery nedokončila studia francouzštiny a španělštiny v Mnichově.  Do politiky vstoupila v roce 1976, kdy se stala členkou Mladé unie CSU. Od roku 1990 zasedala v bavorském parlamentu. Po volbách v roce 1998 byla bavorskou ministryní školství. Po skandálu, že svého mluvčího jmenovala ředitelem gymnázia, odešla z politiky. Vrátila se do ní v roce 2006, nejprve na okresní úrovni v Bavorsku, v roce 2009 byla zvolená za CSU do Evropského parlamentu.

Tagy: