Rozhovor s premiérem Andrejem Babišem (zdroj: CNN Prima NEWS)
Tři typy maturit, které premiér Andrej Babiš (ANO) představil v úterý večer, nejsou podle něj dobrým řešením současné situace. Vlastní návrh odmítl ve středu dopoledne v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Na schůzce s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) chce bojovat za úřední maturitu. Prosazuje model podobný tomu, který loni uplatnilo Slovensko.
„Včera jsem dával nějaký teoretický návrh, který samozřejmě není dobrý, ale dostávám různé návrhy,“ prohlásil Babiš v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V úterý večer ve videu na Twitteru navrhl, aby měli studenti kvůli pandemii koronaviru na výběr ze tří typů maturit.
Ti, kteří chtějí pokračovat na vysokou školu, by skládali klasickou zkoušku. Lehčí maturita by byla pro studenty, kteří o vysokoškolské studium zájem nemají, a úřední pro ty, kteří doloží nějaký problém v distanční výuce. „Maturanti jsou rozdílní, máme lidi na venkově, kde není dobré připojení IT, ne všude distanční výuka funguje,“ vypočítal premiér.
Slováci to měli a bylo to v pohodě
Na středeční schůzce s ministrem školství chce ale místo tří typů prosazovat „slovenský model“. Studenti by podle něj měli mít na výběr, zda odmaturují v klasickém režimu, nebo úředně. Poukázal na fakt, že z 41 tisíc slovenských maturantů zvolilo běžnou ústní zkoušku jen 392 z nich. Těm zbývajícím střední školy dávaly maturitní známky podle průměru za dobu studia.
Studenti bojují za úřední maturitu. Topíme se v nejistotě a máme psychické problémy
Tisíce maturantů s napětím očekávají, jak bude letos probíhat jejich zkouška z dospělosti. Místo toho, aby dostali jasné pokyny a mohli se začít zodpovědně připravovat, se ale stali terčem politického boje. Jak to vidí sami studenti? Chtějí úlevy, nebo jsou připraveni se s jednou z nejdůležitějších životních výzev poprat se vším, co k tomu patří?
„Slováci to měli, bylo to v pohodě. Zajímavé je, že 3 700 z nich přišlo k nám na vysoké školy a nevadilo to. Maturita je důležitá, ale měli bychom mít pochopení hlavně u těch, kteří pomáhali nebo byli v těžké situaci,“ dodal premiér. Čeští maturanti jsou na tom podle něj nejhůř ze všech, protože do školy chodili jen 26 dní.
Kdo chce maturovat, ať maturuje
Zda by se měla úřední maturita týkat školní i státní varianty, předseda vlády neupřesnil. Státní maturita se skládá z testů ze dvou předmětů – češtiny a matematiky, nebo cizího jazyka. Její součástí bývaly i slohové práce, které mají ale od letoška zadávat školy samy. V tomto roce se ale kvůli pandemii nebudou slohy psát vůbec, rozhodlo ministerstvo školství v lednu.
Školní část maturity skládají studenti ze dvou až tří dalších předmětů. Její součástí mohou být i praktické zkoušky. I proto některé školské asociace úřední maturitu odmítají, stejně jako Svaz průmyslu a dopravy ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Česká konference rektorů.
Podle Babiše může být návrh kritizován i proto, že s ním přišel on. Diskutovat o letošních maturitách by podle něj měli i poslanci ve Sněmovně. „Je to kompetence pana ministra, já s ním budu mluvit, budu ho přesvědčovat, že by měl vyjít vstříc. Znovu opakuji, že je to dobrovolné. Kdo chce maturovat, ať maturuje, kdo měl těžké podmínky, ať se rozhodne,“ doplnil předseda kabinetu na CNN Prima NEWS.
Premiér Andrej Babiš Zdroj: ČTK