Češi si v Rakousku bez očkování nezalyžují. Peníze se vracet nebudou, říká Papež

Rakousko se připravuje na celostátní lockdown pro lidi bez očkování. Opatření, která budou platit zřejmě od pondělí, už v pátek avizoval rakouský kancléř Alexander Schallenberg. Co přesně ale Rakušany čeká, upřesní vláda až v neděli. Případný lockdown pro neočkované se dotkne i těch, kteří se do Rakouska chystají na lyže.

Cestovní kanceláře k případným zrušeným zájezdům budou přistupovat individuálně. Ovšem na vracení všech peněz za zrušené zájezdy je podle místopředsedy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) potřeba zapomenout. „V případě, že se nějaká země rozhodne, že bude fungovat jenom vůči očkovaným, neočkovaní nemají z hlediska zákona žádný nárok na vrácení peněz,“ řekl místopředseda asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Drastická opatření zdůvodňují rakouští politici prudkým nárůstem pozitivně testovaných. Jen za posledních 24 hodin jich v zemi přibylo přes 13 000. „Klienti, kteří míří na hory a kupují si zájezdy, jsou naočkovaní, protože právě s jedním z těchto scénářů počítali, takže jsme nemuseli řešit nějaké rušení zájezdu nebo přesouvání na jiný termín,“ uvedl mluvčí cestovní kanceláře Nev-Dama Jan Bezděk.

Podobně to vidí také v cestovní kanceláři České kormidlo. „Drtivá většina našich klientů očkování má. Platí to i pro Itálii, kde by cestování bez očkování znamenalo komplikace. Pro cesty do Rakouska mohou aktuálně naši klienti, kteří nemají očkování, změnit cestující na smlouvě zdarma,“ řekl mluvčí cestovní kanceláře České kormidlo Aleš Kotek.

Podle některých cestovních kanceláří šance zalyžovat si v rakouských Alpách pro neočkované je i tak. „Lidé, kteří ještě naočkovaní nejsou a mají už zakoupený zájezd do Rakouska, by se ještě naočkovat stihli. Většina našich prodaných zájezdů je totiž až od Vánoc dál,“ řekla mluvčí cestovní kanceláře Invia Andrea Řezníčková. Rušení zájezdů by podle většiny cestovních kanceláří bylo jen se storno poplatkem.

Proočkovanost je ostudně nízká

Původně byl lockdown v Rakousku plánován jen v Horních Rakousech. Vztahovat se měl na ty, kdo nejsou očkovaní nebo neprodělali covid v posledních šesti měsících. Nakonec se ale vláda rozhodla o jeho zavedení na celém území Rakouska.

Jak zdůraznil v pátek rakouský kancléř, hlavním cílem je přimět lidi k očkování. „Vyzývám vás důrazně, využijte této možnosti. Proočkovanost je ostudně nízká. Udělejte vše pro svou ochranu. Chraňte sebe, chraňte ostatní. Všichni chceme, aby to bylo co nejrychleji za námi. Ale teď jsme v situaci, kdy nutně musíme vyhlásit pro neočkované celostátní lockdown,“ uvedl rakouský kancléř.

Přitom Rakousko se mírou pročkovanosti, která se pohybuje okolo 65 procent, řadí k lepšímu evropskému průměru. Už teď neočkovaní nesmějí do restaurací, k holiči, na kulturní akce, ani navštívit své příbuzné v domově důchodců. Tyto restrikce přivedly už během minulého víkendu do očkovacích středisek další lidi. Aktuální statistická data udávají 134 naočkovaných dávek na 100 obyvatel. Pro srovnání –v Česku je to 119. Tlak je ale podle vlády stále nedostatečný.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět
Migrace

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

00:13

Finsko výrazně omezí vstup Rusů na své území

OBRAZEM: Demisi, volaly davy lidí. Hymnu zpíval Ortel, vypustili holubici míru

V Praze se konala druhá protivládní demonstrace uskupení Česká republika na 1. místě. Podle policie na ni dorazily „nižší desítky tisíc“ účastníků. Pořadatelé požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Dění na Václavském náměstí pořadatelé přenášeli živě na obrazovky i v dalších městech po České republice.

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.