Česko má domov důchodců, píšou o hokejistech v Rusku. Zahraniční média se vyřazení nediví

Česká reprezentace na olympiádě v Pekingu nepobyla dlouho.

360°, Miroslav Jansta, Michal Ježdík, Filip Pertold, Ondřej Souček, Jaromír Jágr - 15.2. v 21:58

Zatímco v tuzemsku je historický neúspěch českých hokejistů považován za obrovské zklamání, v zahraničí selhání národního týmu v osmifinále se Švýcarskem nikoho příliš nezaskočilo. Nejvíce Čechy kritizují ruská média. Podle deníku Sport-Express je třeba se zamyslet, zda země ze střední Evropy stále patří do šestičlenné hokejové elity.

Výhra ve skupině nad Švýcarskem, a především ruským výběrem, dávala naději, že by čeští hokejisté přece jen mohli olympijskou misi zakončit medailí. Po odvetném utkání se Švýcary v osmifinále ale přišlo velmi rychlé vystřízlivění.

Češi se po prohře 2:4 poprvé v historii nedostali na olympiádě nebo mistrovství světa mezi poslední osmičku. Těžko se lze vymlouvat na to, že chyběli hráči z NHL. Všechny týmy z elitní šestice měly podmínky stejné. Jediné Česko však skončilo v turnaji předčasně, a zůstává tak daleko za nejlepšími.

Na domácí scéně čelí hokejová výprava vedená trenérem Filipem Pešánem po olympijském debaklu  ostré kritice. Mluví se o obrovském zklamání. A co na český zmar říkají média v zahraničí? Právě z těchto reakcí mrazí možná nejvíce.

Označení jako šok nebo nečekaný postup nevyzpytatelného Švýcarska budete hledat těžko. Zámořská média se porážce nevěnují prakticky vůbec. To samo o sobě asi ani tolik nepřekvapí. Kanaďané a Američané v současnosti žijí především NHL, navíc odjakživa koukali na turnaje bez účasti těch nejlepších hráčů skrz prsty.

Asi málokoho překvapí, že velkou pozornost české porážce věnují rivalové z Ruska. Například web Sport-Express ve svém textu pracuje s myšlenkou, že se z velké hokejové šestky pomalu stává velká hokejová pětka ve složení: Kanada, USA, Rusko, Švédsko a Finsko (tedy bez České republiky).

Ošklivý dárek Jágrovi k narozeninám

Sport-Express ve své ostré kritice rovněž zmínil: „Český hokej je v úpadku a ani zdaleka se neblíží Švýcarsku. Nejhorší bylo, že David Krejčí a spol. byli vyřazeni v den narozenin Jaromíra Jágra. Jaký dárek legendárnímu dědečkovi...“

Ruský sportovní deník také připomněl, že český hokej nezásobuje soupisky NHL stejnými počty hráčů jako v minulosti. Českou hokejovou extraligu pak přirovnal k domovu důchodců, protože v ní často dominují i hráči starší 35 let.

Ještě více možná zamrzí reakce Finů, kteří na Švýcary narazí ve čtvrtfinále. Ještě před lety by finská média bezpochyby jásala, že favorizované Česko neporazilo Švýcarsko, a Suomi tak vyfasují vhodnější soupeře. Bohužel.

Třeba deník Ilta Sanomat se výhradně věnuje finskému týmu, který zatím na ZOH ještě neprohrál. A co o Česku píše druhá hokejová velmoc ze Skandinávie? Švédi by měli mít pro Česko jisté pochopení. Byl to právě tým tří korunek, který fatálně selhal na mistrovství světa před rokem, když se nedostal do poslední osmičky.

„Česká republika na tom nikdy nebyla hůř,“ konstatoval švédský web Aftonbladet. Poté naznačil, že legendární triumf z Nagana 1998 či zlatý hattrick z let 1999, 2000 a 2001 už je dávno pryč.

Povstat z popela jako v roce 2010

Zaslouží si český hokej takto ostrou kritiku či až bolestivý nezájem? Je potřeba znovu připomenout, že Češi na ZOH po zpackaném utkání s Dánskem ve skupině porazili Švýcary i ruský výběr. Sice v obou případech až v nastaveném čase, ale porazili.

Na druhou stranu na medaili z olympiády či mistrovství světa si Češi nesáhli už skoro deset let. V poslední sezóně Euro Hockey Tour navíc sbírali jednu prohru za druhou a hráli roli směšného outsidera.

O totálním úpadku českého hokeje se ale psalo už před i během mistrovství světa v roce 2010. A snad každý tuzemský fanoušek si pamatuje, jak tento turnaj nakonec dopadl. Hned poté následovaly dva další medailové zářezy na šampionátech 2011 a 2012. Znovu si spravit reputaci může Česko právě na letošním mistrovství světa ve Finsku, které začne už 13. května.

Tagy: