Chceme do KHL, jdou proti proudu Slováci. Schytávají kritiku, Hrachovina je ale chápe

Jakmile vypukla válka na Ukrajině, bylo jejím zcela vedlejším tématem to, jaký bude osud hokejové soutěže KHL. Ze značně prorežimní ligy následoval dle očekávání exodus zahraničních hráčů – především finských a švédských, ale i českých. Vzhledem k nejisté situaci v Rusku by se dalo čekat, že všichni přespolní hokejisté budou chtít pro další sezony najít domov jinde. Ovšem několik Slováků jde proti proudu.

Z rozhovorů s českými hráči, kteří poslední roky působili v KHL, bylo patrné, že po vypuknutí invaze chtěli co nejrychleji ze země agresora odejít. Roli hrály morální hledisko – neochota dál vydělávat v Rusku, které bezdůvodně napadlo suverénní Ukrajinu –, pád rublu, úbytek kvality a s tou související nejistá budoucnost soutěže. Hladký odchod komplikovaly přísné podmínky smluv, nicméně nakonec takřka všichni hokejisté toužící po úprku uspěli.

Přesto se stále najdou profesionálové ze zahraničí, kterým do války namočené Rusko „nesmrdí“, nevidí v tamním angažmá žádný problém a rádi se tam pro nový ročník vrátí. Rubly nadále táhnou slovenské hokejisty. Napřed rozvířil vody Michal Čajkovský, který v dubnu odmítl účast na mistrovství světa. Nechtěl riskovat zranění, které by mu v Novosibirsku zkomplikovalo jednání o nové smlouvě.

Od ďábla k ďáblu

O velmi překvapivý krok se postaral také bek Christián Jaroš. Odchovanec Košic v posledních sezonách působil v zámoří – hrál za Ottawu Senators, oblékl dres San Jose Sharks a v poslední sezoně byl hráčem New Jersey Devils. U „ďáblů“ neuspěl a musel hledat budoucnost jinde. A za nepochopení velké části nejen slovenské veřejnosti podepsal s Avangardem Omsk.

„Od ďábla k ďáblu, řeklo by se,“ poznamenal na Twitteru populární hokejový statistik Jiří Vítek. Nad těmito slovy se podivoval brankář Motoru České Budějovice Dominik Hrachovina. „Toto když někdo napíše, to může být jen klasická MM,“ napsal na sociálních sítích gólman, který je proti sportovním sankcím vůči Rusku. A leckoho pobouřil podobně jako během nejtvrdší fáze covidu, kdy pandemii považoval za divadlo vymyšlené médii.

Bylo patrné, že Hrachovina nevidí na paktu slovenských hráčů s ruskými kluby nic špatného. A tajemnými písmeny „MM“ měl evidentně na mysli vulgární spojení „mediální m*dka“.

Okolnosti vážící se k současnému Rusku se rozhodl přehnaně nevnímat ani forvard Michal Krištof – stejně jako Čajkovský člen reprezentačního kádru, který na olympiádě v Pekingu bral senzačně bronz. Krištof měl v brněnské Kometě kontrakt ještě na následující sezonu, přesto se rozhodl sbalit a vydat se přes několik časových pásem až do dalekého Vladivostoku.

Expert a bývalý extraligový hráč Jakub Koreis kroutil hlavou. „Ti Slováci se s těmi podpisy v KHL regulérně pomátli,“ vzkázal na sociálních sítích. Opět se na scéně objevil Hrachovina, coby „ochránce“ hokejistů preferujících Rusko a přidal emotikon klobouku, aby ukázal, že ironicky smeká.

„Slováci se zdají být nejvěrnější,“ glosoval ruský web championat.com, který na soupiskách týmů před několika dny napočítal 16 cizinců bez zahrnutí hráčů z Kazachstánu, Běloruska a Číny. Leckdo pohoršený volbou slovenských hokejistů podotýká, že „peníze nesmrdí“.

Zdá se, že vzhledem ke snaze dotčených Čechů – Michala Jordána, Libora Šuláka a Lukáše Kloka – vyvázat se z kontraktu, pravděpodobně nebude v příští sezoně v KHL ani jeden tuzemský zástupce. Nulový stav může teoreticky pokazit útočník ruského původu Dmitrij Jaškin, jehož druhé dobrodružství v NHL se zřejmě nachýlilo ke konci.

Tagy:
válka Ukrajina KHL hokej sport Rusko Dominik Hrachovina Michal Čajkovský Michal Krištof Christián Jaroš