Rusko má celou plejádu generálů a schopných velitelů. Není však jasné, který z nich stojí v čele invaze na Ukrajinu. Podle informací americké stanice CNN je klidně možné, že na začátku invaze ani nebyl žádný velící důstojník postaven do jejího čela. Rusové navíc na Ukrajině už přišli o několik významných generálů a další armádní velitele.
Spojené státy dosud nebyly schopny určit, kdo byl ruským prezidentem Vladimirem Putinem ustanoven jako hlavní velitel invaze na sousední Ukrajinu. Američtí experti a bývalí generálové mají za to, že možná ani nikdo takový minimálně na začátku celé operace jmenován nebyl.
Bez vůdčí postavy v čele armády dochází podle odborníků k tomu, že jednotlivé složky a armádní skupiny postupují nekoordinovaně. A právě to se podle Američanů aktuálně projevuje na ruských jednotkách na Ukrajině. Podle nich se ruští vojáci spíše než válečnému úsilí věnují například rabování.
Aktuálně je možné, že se Putin po sérii nezdarů, pomalém postupu a katastrofálních ztrátách nakonec rozhodl některého z ruských generálů dosadit do čela invazních sil. Podle amerického generála ve výslužbě Marka Hertlinga, který v minulosti velel americkým jednotkám nasazeným v Evropě, je však tento velitel zjevně „neschopný“.
Nejvyšším velitelem ruské armády má být náčelník Generálního štábu ozbrojených sil Ruské federace Valerij Gerasimov. Krátce po zahájení invaze a prvotních neúspěchů ruských agresorů se však začalo spekulovat, že Putin Gerasimova z této funkce odvolal, či jej minimálně odstavil na vedlejší kolej. Tyto informace však nejsou potvrzené.
Ukrajinou se ozývají exploze Zdroj: Profimedia.cz
Ruský tank při invazi na Ukrajinu Zdroj: Profimedia.cz
Bytový komplex u ukrajinského Charkova byl zasažen náletem. Zdroj: Profimedia.cz
Kolona vojenské techniky Zdroj: Profimedia.cz
Kouř stoupající ze základny protivzdušné obrany po zjevném ruském úderu v Mariupolu Zdroj: AP
Následky útoku na vesnici nedaleko Charkova Zdroj: CNN Prima NEWS
Ruské střely dopadají na ukrajinská města a minimálně jedna z nich zasáhla i bytový komplex v oblasti ukrajinského města Charkov. Zdroj: Ján Schürger
Obyvatelé Kyjeva prchají z města a snaží se dostat na západ. Zdroj: AP
Ukrajinští vojáci míří na frontu. Zdroj: AP
Obyvatelé Kyjeva se schovávají před bombardováním v metru. Zdroj: Profimedia.cz
Pomozme Ukrajině, zastavme válku a uzavřeme nebe nad Ukrajinou. To jsou jen některé z mnoha hesel, které demonstranti v Londýně měli na transparentech. Zdroj: Profimedia.cz
Hasiči kontrolují škody v budově po raketovém útoku na město Kyjev (sobota 26. února). Zdroj: AP
Žena na Ukrajině během demonstrace Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinští hasiči se snaží uhasit požár po náletu na obytný komplex v Charkově. Zdroj: Profimedia.cz
Volodymyr Zelenskyj ve vojenské výzbroji Zdroj: Volodymyr Zelenskyj
Reportérka CNN Prima NEWS natáčela přímo v bunkru. Zdroj: CNN Prima NEWS
Exprezident Ukrajiny Petro Porošenko chce bránit Kyjev. Zdroj: CNN
Ukrajinský voják v Charkově, 26. února Zdroj: Se svolením agentury Unian
Sídliště v Kyjevě, 26. únor Zdroj: AP
Ukrajina Zdroj: Illia Ponomarenko
Zničený ruský transportér MT-LB, 26 února, Charkov Zdroj: Getty Images
Pražská demonstrace na podporu Ukrajiny z 27. února Zdroj: Tomáš Kačmár
V Berlíně se na podporu Ukrajiny sešlo přes 100 tisíc lidí. Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinská armáda svádí na Donbasu válku s Ruskem (24. 2. 2022). Zdroj: Profimedia.cz
Ruský obrněný transportér (APC) hořící vedle těla neidentifikovaného vojáka během bojů s ukrajinskými ozbrojenými silami v Charkově. Zdroj: Profimedia.cz
Útok v Ochtyrce (28. února) Zdroj: Dmytro Žyvyckyj
Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko při úterním projevu k bezpečnostní radě vystupoval před tabulí, která vypadala jako válečný plán Ukrajiny. A to včetně útoku na Moldavsko. Zdroj: Profimedia.cz
Požár univerzity v Charkově, 2. března Zdroj: AP
Obyvatelé na předměstí Kyjeva žijí ve strachu z ruského útoku (2. 3. 2022) Zdroj: AP
Zničené předměstí Kyjeva (2. 3.) Zdroj: AP
Ruské střely dopadají na ukrajinská města a minimálně jedna z nich zasáhla i bytový komplex v oblasti ukrajinského města Charkov. Zdroj: Ján Schürger
Pomozme Ukrajině, zastavme válku a uzavřeme nebe nad Ukrajinou. To jsou jen některé z mnoha hesel, které demonstranti v Londýně měli na transparentech. Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinští hasiči se snaží uhasit požár po náletu na obytný komplex v Charkově. Zdroj: Profimedia.cz
Ruský obrněný transportér (APC) hořící vedle těla neidentifikovaného vojáka během bojů s ukrajinskými ozbrojenými silami v Charkově. Zdroj: Profimedia.cz
Stále u moci je pak ministr obrany Sergej Šojgu. Toho se však podle spekulací zahraničních expertů Putin začíná obávat, že by mohl stát v čele puče a vystřídat ho na nejvyšším postu ve státě. Šojgu navíc nemá armádní zkušenost, ačkoliv je oficiálně jmenovaným a dokonce vyznamenaným generálem.
Rusové trpí obrovskými ztrátami a neustálým chaosem
Americká CNN to dokládá na pravděpodobných ohromných ztrátách, které ruská vojska od začátku invaze utrpěla. Ukrajinci aktuálně hlásí, že Rusové přišli o více než 15 300 vojáků, přes 500 tanků či o více než 1 500 obrněných vozidel. Kromě toho ruská vojska pociťují ztráty i u leteckých jednotek či u dělostřelectva.
❗️Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 22.03 / The total combat losses of the enemy from 24.02 to 22.03 ➡️ https://t.co/rVGY2RRdee pic.twitter.com/HOwKxblepG
— Defense of Ukraine (@DefenceU) March 22, 2022
Rusové oproti tomu informují, že ztráty jejich armády jsou mnohonásobně nižší. V pondělí ale ruské prokremelské noviny Komsomolskaja pravda zveřejnily zprávu, že na Ukrajině zemřelo už téměř 10 tisíc vojáků. Zpráva byla ovšem velmi brzy smazána.
Kromě toho budiž možným důkazem i (ne)organizace ruských invazních sil. Ukrajina zveřejňuje zachycené odposlechy mezi ruskými vojáky a veliteli, kteří mají v některých případech dokonce užívat běžné civilní vysílačky či vlastní telefony, protože na specializovanou armádní výbavu nezbyly peníze. Ruští vojáci v odposleších navíc často nadávají či dokonce brečí v souvislosti s nezdary v současné válce.
Válka na Ukrajině
Problémy Rusů potvrzuje i americký ministr obrany a rovněž bývalý vysoce postavený generál Lloyd Austin. Podle něj například pokulhávají v logistice, nemají nastavenou správnou taktiku s ohledem na místní prvky a nedokážou ani využít leteckou převahu k pomoci silám na zemi. „Myslím, že Rusové si vysnili, že se budou pohybovat bleskově a velmi rychle obsadí hlavní město (Kyjev),“ řekl Austin v rozhovoru pro CNN.
Bez velení nelze řídit logistiku či využívat rezervy
Důležitost nejvyššího velení je přitom obrovská. „Znamená to, že někdo musí být v čele. Koordinuje střelbu, řídí logistiku, rozděluje síly v rezervě, zhodnocuje postup i prohry křídel operace a podle toho koná,“ vysvětlil pro CNN generál ve výslužbě Hertling.
Aktuální ruskou ofenzivu kromě něj či Austina velmi špatně hodnotí také další vysloužilý generál David Petraeus. Ten zároveň kvituje ukrajinské cílené útoky na významné představitele ruské armády.
Rusové totiž na Ukrajině od začátku invaze přišli už o několik vysoce postavených velitelů. Je mezi nimi i několik mužů s generálskou hodností – Andrej Suchověckij, Vitalij Gerasimov, Andrej Kolesnikov, Oleg Miťajev a Andrej Mordvičev. Kromě nich zemřel také generál Magomed Tušajev, který velel Kadyrovcům, tedy čečenským vojákům.