V čínské vládě došlo za podivuhodných okolností k politickým škatulatům – ministra zahraničí Čchin Kanga nahradil vrchní diplomat v zemi Wang I. Proč? To nikdo neví. Nikdo oficiálně netuší, co tak strašného provedl ani kde se nachází. Americká CNN upozornila, že Peking jakékoli spekulace o Kangovi na internetu úzkostlivě maže.
Člověk může sloužit jako ministr zahraničí. Může mít za sebou funkci velvyslance v USA nebo státního poradce. Ani to mu ale nezaručí, že se po něm v určitý moment neslehne zem. Alespoň ne v Číně. A alespoň ne v případě Čchin Kanga.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Neuvěřitelný Henry Kissinger. Ve sto letech vyrazil do Číny jednat o míru světových velmocí
Tento muž sloužil v nejlidnatější zemi světa od prosince jako ministr zahraničí. Až do úterý. Tehdy ho za záhadných okolností vystřídal v čele resortu Wang I, vrchní diplomat Pekingu. Ještě před pěti týdny se přitom Kang setkal v Číně s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Teď se ale o této události na vládním webu člověk nedočte nic. Zmizela. Stejně jako Kang.
Čínská vláda podle americké CNN úzkostlivě maže zmínky o bývalém ministrovi zahraničí a monitoruje také diskuze na sociálních sítích. Veškeré zprávy o Kangovi a rošádě na ministerstvu vypouští na internetu jen oficiální orgány a Peking brání jakýmkoli spekulacím a nežádoucí příspěvky maže.
Proč Kang zmizel?
„Nedostatečná transparentnost je známým problémem čínské byrokracie. Tamní rozhodnutí jsou v pořádku, dokud nejsou. A pokud nejsou, obvykle to pro systém znamená mnohem větší problémy,“ komentovala záhadu pro CNN Jun Sunová, ředitelka čínského programu washingtonského think tanku Stimson Center.
„Taková rychlá výměna určitě nevyznívá pro prezidenta Si Ťin-pchinga dobře. Lidé se budou přinejmenším ptát, co se pokazilo a kvůli čemu byla výměna nutná. Ale také to naznačuje, že příčina musí být vážná, když byl Čchin odstraněn,“ dodala.
Bez hotovosti tu fungují i žebráci. V Číně se vše platí mobilem a QR, líčí Češka ze Šanghaje
Jako kdyby člověk vstoupil do jiného světa. Zatímco se Češi dohadují, zda je lepší platit hotově, nebo kartou, v čínské Šanghaji je passé obojí. Veškeré transakce se točí kolem mobilních telefonů, aplikací a QR kódů. Plně digitalizovaný způsob placení je v asijské velmoci tak silně zakořeněný, že na něj přistoupili i žebráci, uvedla redakci CNN Prima NEWS Lenka S., která v čínské metropoli žije několik let. Jak ale sama dodala, má to několik háčků. „To, co stát sleduje nebo nesleduje, je tak trochu citlivé téma, ale sama předpokládám, že skutečně mají o všem přehled,“ konstatovala.
Čínský prezident přitom sám Kanga na post ministra zahraničí dosadil a údajně ho upřednostnil před zkušenějšími kandidáty. I proto je celá záležitost ještě tajemnější.
„Panuje všeobecné přesvědčení, že Ťin-pching si udržuje velmi úzký okruh lidí, se kterými se radí. Navíc je příliš sebevědomý a rozhoduje se na základě vlastních instinktů,“ myslí si Bonnie Glaserová, výkonná ředitelka indo-pacifického programu German Marshall Fund.
„Čchin byl tedy jeho chráněnec, a proto to na něj nevrhá nejlepší světlo. Každopádně to neznamená, že by taková věc ohrozila jeho moc,“ doplnila expertka.
Web americké CBS připomněl, že poslední měsíc Kanga na veřejnosti nikdo neviděl a na ministerstvu se tedy něco muselo dít. Původně to měl Peking obhajovat zdravotními problémy ministra, k úterní rošádě na resortu ale Čína žádný konkrétní důvod nesdělila.
Bulvární list The New York Post spekuluje, že se měl Kang zaplést s televizní moderátorkou Fu Siao-tchien a dokonce s ní mít dítě. Právě to měl být důvod jeho odstavení.