Válka na Ukrajině (7.11.2022 9:00)
Na Ukrajinu dorazily norsko-americké systémy protivzdušné obrany NASAMS. Na sociálních sítích o tom informoval ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Jedná se o další moderní zbraň ze Západu, která by mohla Ukrajině dopomoci k uzavření vzdušného prostoru a zajištění vojenské převahy nad ruským agresorem.
„Podívejte, kdo je tady. Na Ukrajinu dorazily systémy protivzdušné obrany NASAMS a Aspide. Tyto zbraně výrazně posílí ukrajinskou armádu a učiní naše nebe bezpečnější. Budeme pokračovat v sestřelování nepřátelských cílů, které na nás útočí. Děkujeme našim partnerům, konkrétně Norsku, Španělsku a USA,“ informoval Reznikov na Twitteru.
Look who’s here!
— Oleksii Reznikov (@oleksiireznikov) November 7, 2022
NASAMS and Aspide air defence systems arrived in Ukraine!
These weapons will significantly strengthen #UAarmy and will make our skies safer.
We will continue to shoot down the enemy targets attacking us.
Thank you to our partners: Norway, Spain and the US. pic.twitter.com/ozP4eXhgOg
O dodávce obávaných systémů NASAMS pro Ukrajinu se mluvilo především v posledních týdnech, kdy Rusko na Ukrajině výrazně navýšilo počty úderů, jejichž cílem byla hlavně kritická infrastruktura a civilní oblasti.
NASAMS je moderní systém protivzdušné obrany středního až dlouhého dosahu. Běžně odpaluje střely AMRAAM, které ničí cíle až do vzdálenosti 33 kilometrů a výšky 15 kilometrů. Systémy NASAMS mají kromě Američanů, Norů a Španělů ve své výzbroji například i Nizozemci, Litevci, Finové či Australané.
Ukrajinci již v první polovině října obdrželi od Německa první dodávku systémů protivzdušné obrany IRIS-T SLM. Jde o moderní protiletadlový raketový systém krátkého a středního dosahu. Jeho rakety jsou schopné zasáhnout velké množství druhů cílů včetně letounů, vrtulníků, dronů, střel s plochou dráhou letu, a dokonce i některých typů balistických raket.
Válka na Ukrajině
USA hodlají celkově dodat Ukrajině osm systémů NASAMS, informoval již dříve Bílý dům. Španělsko rovněž přislíbilo čtyři systémy Hawk. Velká Británie se už v říjnu zavázala dodat střely AMRAAM, které jsou kompatibilní se systémem NASAMS, i další stovky raket protivzdušné obrany jiných typů.
Zdá se, že další západní země budou záměr Spojených států a spol. následovat. Severoatlantická aliance jako celek před časem uvedla, že v případě protivzdušných systémů chystá pro Ukrajinu masivní podporu. Ukrajina se tak nejspíš nemusí bát, že by jí zásoby protivzdušných systémů došly.
A co vlastně dodávka zmíněných systémů znamená v praxi? „IRIS-T SLM je opravdu velmi výkonná zbraň, která je mimo jiné určená k sestřelování raket s plochou dráhou letu. Dodávky IRIS-T SLM a NASAMS znamenají pro ukrajinskou vzdušnou obranu výraznou posilu,“ řekl pro CNN Prima NEWS vojenský analytik Lukáš Visingr.
Zatímco Ukrajině docházely protivzdušné obranné systémy, Rusku se zase podle expertů tenčí zásoby raket. Nejspíš i proto Moskva během posledních útoků na ukrajinská města využívala především íránské sebevražedné drony Šáhid-136.
„Jsou levné, jednoduché a mají poměrně dlouhý dosah. Můžou tak ohrožovat celé území Ukrajiny. Írán tyto zbraně může dodávat ve velkém, což je pro Rusy vzhledem ke stavu vlastních zásob důležité. Své nedostatky mohou těmito drony alespoň částečně suplovat,“ vysvětlil Visingr.
V boji na frontě je však tato technologie podle vojenského analytika jen těžko použitelná. Kvůli způsobu navigace totiž nedokáže zasáhnout pohybující se objekty a musí se soustředit na statické cíle. „Co se týče prestiže, tak pro Rusko to znamená další velkou ránu. Jako světová velmoc se muselo snížit k tomu, že nakupuje zbraně u Íránu,“ doplnil Visingr.