Domácí Katar rozmrzeli Ekvádorci. Fotbalový šampionát začal, překvapil herec Freeman

Měsíc fotbalové zábavy byl vykopnut. A hostící země světového šampionátu nemůže být příliš nadšená. V otvíracím zápase Mundialu Katar nestačil na Ekvádorce, kterým radost – a vítězství 2:0 – zajistil především skvělý výkon Ennera Valencii. Ještě před utkáním posloužila plocha stadionu Al Bayt zahajovacímu ceremoniálu. A během něj zazářil i hollywoodský herec Morgan Freeman.

Pořádající tým ještě nikdy neprohrál svůj první zápas na mistrovství světa. Až do letoška a historicky 22. šampionátu, kdy Katar nezvládl premiéru na největší fotbalové akci. Protivník z Jižní Ameriky zejména v prvním poločase exceloval.

Především jeden chlapík jménem Enner Valencia. Skóre otevřel už ve třetí minutě. Tedy aspoň zdánlivě. Hlavní sudí Daniele Orsato si během ekvádorských oslav přiložil prst k uchu a poslouchal instrukce kolegů od videa. Gól byl pro ofsajd odvolán. Na první pohled nepochopitelně, detailní vizualizace situace ukázala, že o žádnou křivdu nešlo.

Valencia si však spravil chuť o chvíli později. Nejprve kapitán proměnil nařízenou penaltu, pak 33letý útočník tureckého Fenerbahce skvěle umístil hlavičku k tyči. Žádný zásadní okamžik už se ve zbývajících 60 minutách i skrze prakticky neexistující odpor domácích neudál a katarská euforie z pořádání šampionátu mírně ochladla. Dokonce už po poločasové přestávce ochozy značně prořídly.

Show i s Freemanem

Před utkáním nejen domácí publikum nežhavila zahajovací světelná a hudební show. Mezi všemi tóny, lasery a plameny – a také velbloudy – nicméně vynikala jedna postava, kterou celý svět velmi dobře zná z filmů jako Vykoupení z věznice Shawshank nebo Podfukáři – Morgan Freeman. Svým nezaměnitelným hlasem například zmiňoval věc, kterou používají zastánci a organizátoři kontroverzemi protkaného turnaje v Kataru k likvidaci četné kritiky. Tedy že fotbal má spojovat a pomáhat překonávat rozdíly mezi lidmi.

Bylo překvapením, že zrovna Freeman se takovýmto způsobem spojil s akcí v zemi v Perském zálivu. Protože v roce 2010 veřejně fandil tomu, aby byl šampionát v roce 2022 přiřknut jeho rodným Spojeným státům. Stal se dokonce tváří kampaně USA.

Ačkoliv USA byly favoritem, došlo na velké překvapení a nyní se hraje první mistrovství světa v arabském světě. Kvůli horkému podnebí v zemi, která je opakovaně kritizována kvůli lidskoprávním problémům, se navíc MS koná v netradičním předvánočním termínu.

Ale teď je čas soustředit se především na nejpopulárnější hru, nikoliv pozadí sportovního vrcholu roku. V pondělí se například představí na hřišti i reprezentanti Freemanovy rodné země proti Walesu.

Jižní Amerika herec MS ve fotbale fotbal Katar USA sport Mistrovství světa v Kataru 2022 Fenerbahçe SK Mistrovství světa ve fotbale Daniele Orsato Morgan Freeman katarská fotbalová reprezentace ekvádorská fotbalová reprezentace Enner Valencia