Největší stávka na britské železnici za 30 let
V Británii v úterý ráno začala největší stávka na železnici za posledních 30 let, zaměstnanci chtějí zejména vyšší mzdy a také zastavit propouštění. Protest, kterého se podle médií účastní desítky tisíc zaměstnanců drah a londýnského metra, svolal svaz britských železničních, námořních a dopravních odborů (RMT).
Asi na polovině železniční sítě bude přes den v provozu jen zhruba pětina vlaků. Lidem se proto doporučuje necestovat, pokud to není nutné. Abnormální nárůst poptávky hlásí provozovatelé alternativních taxislužeb Uber a Bolt, jejichž aplikace v Londýně ráno nezvládly nápor, uvedl web bulvárního listu The Sun.
V Británii začala největší stávka na železnici za posledních 30 let. Zdroj: AP
Asi na polovině železniční sítě bude přes den v provozu jen zhruba pětina vlaků. Zdroj: AP
Protestu se podle médií účastní desítky tisíc zaměstnanců drah a londýnského metra. Zdroj: AP
Úterý je prvním ze tří dnů, kdy se bude v Anglii, Skotsku a ve Walesu na železnici stávkovat další protesty odboráři naplánovali na čtvrtek a sobotu. Zdroj: AP
Zaměstnanci drah chtějí zejména vyšší mzdy a také zastavit propouštění. Zdroj: AP
Britům se doporučuje necestovat, pokud to není nutné. Zdroj: AP
Abnormální nárůst poptávky hlásí provozovatelé alternativních taxislužeb Uber a Bolt, jejichž aplikace v Londýně v úterý ráno nápor nezvládly. Zdroj: AP
Stávka na britské železnici Zdroj: AP
Úterý je prvním ze tří dnů, kdy se bude v Anglii, Skotsku a ve Walesu na železnici stávkovat další protesty odboráři naplánovali na čtvrtek a sobotu. Zdroj: AP
Železniční infrastrukturu v Británii vlastní a provozuje společnost Network Rail. Její šéf Andrew Haines BBC řekl, že firma se snažila udělat maximum, aby stávce zabránila, ale že poslední rok a půl jednání mezi firmou a odboráři ze svazu RMT nepřinesl přijatelné řešení ohledně změn, výše mezd ani propouštění.
Kontroverzní opatření. Migranti dostanou sledovací náramky, zvažuje britská vláda
Uprchlíci budou dostávat sledovací elektronické náramky, aby se během azylového procesu nepokoušeli zmizet a museli se pravidelně hlásit úřadům. Toto kontroverzní opatření chce na zkoušku zavést Velká Británie. Vláda premiéra Borise Johnsona chce dát náramky všem, kteří zvolili „nebezpečný nebo zbytečný“ způsob cesty do Spojeného království. Proti tomuto kroku se vyrojila nemalá vlna nevole. Odpůrci upozorňují, že britský kabinet staví migranty na úroveň zločinců.
Odboráři dnešní protest v Británii považují za největší stávku na železnici v moderní historii. Počítají s účastí více než 50 000 členů svazu RMT a třinácti železničních společností. Dalších 10 000 zaměstnanců stávkuje v londýnském metru.
Dnešek je prvním ze tří dnů, kdy se bude v Anglii, Skotsku a ve Walesu na železnici stávkovat – další protesty odboráři naplánovali na čtvrtek a na sobotu. V mnoha oblastech nebude železniční spojení fungovat vůbec, například severně od Glasgow či Edinburghu, do Swansea ve Walesu, do Penzance v Cornwallu či do velšského přístavního města Holyhead.
V částech Spojeného království budou služby fungovat kratší část dne a někde budou poslední dálkové spoje vyjíždět už v odpoledních hodinách.
Do stávky se odděleně zapojili i zaměstnanci londýnského metra. Ti jsou nespokojeni zejména s důchody a snižováním počtu zaměstnanců.