reklama

BLOG: Džungle předpisů, aneb co české útulky rozhodně nepotřebují

Prostředí pomoci zvířatům, podobně a možná ještě více než jiná, šlo ve svém vývoji za posledních 30 let mílovými kroky před legislativou a státními orgány. Po revoluci se sem začala dostávat nová plemena, lidé bohatli a mohli si je čím dál tím více dovolit, a pro ty, kteří tolik nebohatli nebo své peníze raději utráceli za auta a dovolenou, namísto psa, vznikly "továrny na levné padělky" - množírny. Taktéž domácí množení nabralo na obrátkách, ať už jako vítaný přivýdělek, nebo tak trochu sobecká touha "chtít sobě / fence / dětem dopřát zažít jaké to je, mít štěňátka.

reklama

Dnes držíme evropské pomyslné první místo v počtech domácích mazlíčků na obyvatele. Jenže o ta zvířata, která koušou boty, štěkají doma, utíkají, jsou nemocná, agresivní, nevychovaná, nebo se prostě octnou bez majitele, se musí někdo postarat. Tím někým není nikdo jiný, než útulky.

Idea trochu zmatečné džungle zákonů je taková: o zvířata, která se toulají nebo je někdo opustil, se má starat obec. Obec má mít buď vlastní útulek a tam, kde to tak je, patří často v položkách městského rozpočtu pod městskou policii. Provoz útulku je tak přímo provázán s fungováním městské policie, strážníci si sami provádí odchyty a vozí zvířata rovnou do vlastního zařízení a minimálně náklady na provoz a mzdy mají víceméně jisté.

Jenže městské útulky nestačí. Zdaleka ne každé město nebo obec je má, řada si je nemůže vůbec dovolit nebo jsou obce natolik malé, že nemají ani vlastní městskou policii, natož útulek. Bohužel, řada městkých útulků (čest světlým výjimkám) splňuje ve svém provozu nutné minimum, ale nijak zvlášť se nepředře v pomyslném nadstandardu: v inzerci zvířat - zařizování co nejhezčích fotografií, sdílení a vkládání inzerátů pejsků kde se dá, objíždění umisťovacích akcí, vymýšlení, jak upoutat pozornost na psa, který je v útulku už dlouho. Mnohdy se neobtěžují s dojížděním na vzdálené kliniky a specializovaná pracoviště, a pokud je zvíře vážně zraněné nebo nemocné, nechají jej u místního veterináře utratit. Nic ve zlém - dost možná na případnou speciální léčbu ani nemají volné finanční prostředky. A velmi často městské útulky nechtějí nebo neumí řešit ani problémové chování, a takový pes si buď pobude do konce života za mřížemi, nebo je utracen. V řadě městských útulků psi dostanou najíst a mají kolem sebe čisto. A to je všechno. Nic víc.

Děravý systém ve velkém pokrývají další zařízení: soukromé útulky, azyly, depozita, domácí dočasné péče. Poskytují péči zvířatům tam, kde o to obce nemají zájem či jim chybí prostředky. Starají se, když zvíře potřebuje najít veterinárního specialistu, operaci, léčbu, diety nebo rehabilitace. Jsou tu, když má zvíře psychické potíže, strachy, traumata, a potřebuje i měsíce trvající trénink, aby se například naučilo, že před člověkem není třeba utíkat. Jsou tu pro zvířata, která v jiných útulcích čekala bez úspěchu na domov roky. A jsou tu často i pro spousty zvířat, která žádný z výše popsaných problémů nemají, ale majitel je prostě už nechce nebo nemůže mít, a zvíře nemá kam jít.

Zcela samostatnou kapitolou je pak poskytování péče kočkám, které stále spousta lidí (bohužel i z těch, kteří sedí na radnicích) považuje za takové pouliční vrabčáky, kteří se o sebe nějak postarají sami. A když ne, prostě umřou. Netřeba jim jakkoli pomáhat, kor když si má člověk vybrat mezi kastračním programem a novou lavičkou...

Systém, ve kterém se zvířatům dostane veškeré péče, kterou potřebují, a kterou by podle mého názoru dobré útulky ve 21. století měly poskytovat, je závislý na darech veřejnosti.

Kombinací malé nebo nulové vůle některých obcí, anebo omezených možností jejich rozpočtů, a absencí jakýchkoli dotačních programů přímo pro útulky (holt péče o zvířata asi není pro stát tak potřebná, jako nová linka na tousťák) jsme tak v situaci, kdy by se velká část zařízení pečujících o tisíce zvířat bez darů veřejnosti prostě neobešla.

Již dnes existuje v zákoně povinnost, aby se zvíře nalezené v obecním katastru hlásilo obci. A aby se o toto zvíře obec postarala. Někde to funguje výborně a třeba našemu útulku sneslo některé skvělé strážníky a laskavé starosty samo nebe. Jinde to však tragicky selhává a není výjimkou, že se nálezce například sraženého psa v pozdních hodinách nedovolá pomoci. Nebo dovolá, a je mu řečeno, ať tam zvíře nechá, popřípadě ho odveze "někam utratit".

Myslím si, že hrozba zákazu útulkům, které nemají to štěstí na fungující spolupráci s obcí, není vůbec šťastná a ničemu nepomůže. Naopak. Bohužel přesně takový návrh nyní vyplaval na světlo a spousta útulků a dobrovolníků na to zůstala koukat s otevřenou pusou. Prostředí pomoci zvířatům potřebuje od státu spoustu věcí: pořádek a jasno ve stávajících zákonech, fungující veterinární správu s dostatečnými kapacitami, zodpovědné obce s dostatkem financí, aby svým již existujícím povinnostem mohly dostát. Potřebují, aby se s nimi o případných změnách, které se dotknou jejich fungování, mluvilo. Aby vůbec měli šanci dozvědět se, že se takové změny chystají, a včas se k nim vyjádřit... rozhodně však nepotřebují pohrůžku zákazem tak, jak to činí aktuální návrh změny zákona.

Podrobnosti o navrhované změně v zákoně i nejasnosti a obavy, které to vyvolává, se dočtete ZDE: https://www.facebook.com/czpetheroes/photos/a.306521736113669/2412858992146589/

# nekupuj,adoptuj

Tagy:

Hlavní zprávy

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?
Partie

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Domácí zpravodajství

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama