Ekonom: Vláda v komunikaci selhala. Částka, kterou dostaneme, nám stejně nic neřekne

Volání po jistotě je sice hezké, ale musíme si uvědomit, že informace o tom, jestli si odečteme na energiích dva tisíce nebo pět, nám stejně nic neřekne. Nikdo totiž neví, jaké budou ceny za energie v nadcházejícím roce. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Petr Bartoň. Zmatky, které kolem úsporného tarifu panují, vládě vytkl. Podle něj komunikačně selhala.

„Celá bouře ve sklenici vody vznikla z formálního důvodu, když se zjistilo, že se finální částka 66 miliard měla rozdělit na dva rozpočty. Najednou začala panika, když někdo mluvil o tom, že se letos vyplatí jen určitá podílná suma. Přitom to bylo v plánu nejspíše už od začátku,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Bartoň s tím, že jde o „komunikační selhání ze strany vlády“.

Že to měla vláda skutečně v plánu už od začátku, potvrdil sám ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

„Na druhou stranu si musíme uvědomit, že to volání po jistotě je sice hezké, ale uvědomme si, že informace, jestli lidé dostanou dva tisíce nebo pět, nám stejně nic neřekne. Protože nikdo z nás dnes neví, jaké budou ceny energií během zimy. Asi nikdo nepočítá s tím, že zůstanou neměnné. S největší pravděpodobností porostou,“ vysvětlil ekonom společnosti Natland Petr Bartoň.

„Ta nejistota by nás čekala i v případě, kdyby vláda vyhlásila finální podobu podpory. Takže i kdybychom věděli, jestli si odpočítáme dva tisíce nebo pět, tak nevíme, od jaké částky to bude,“ doplnil ekonom.

Na takzvaný úsporný tarif, který má pomoci domácnostem snížit účty za energie, půjde letos čtvrtina z celkově schválené podpory 66 miliard korun. Všem bez rozdílu tak vláda letos pošle 2 000 až 2 500 korun. Slibované podpory až 16 tisíc korun se domácnosti letos nedočkají. Zbytek vláda slibuje v rámci této topné sezony příští rok.

Lidé zpláčou nad výdělkem

„Vláda vyvolala dojem, že těch 16 tisíc korun bude vyplaceno už v této podzimní sezóně. Nyní se dozvídáme, že suma bude rozdělena do dvou let. Lidé sice peníze nakonec dostanou, ale ti, kteří očekávali, že se jim pomůže v blížícím se podzimním čase, tak zpláčou nad výdělkem. Dostanou jen osmkrát méně, zhruba 2 000 až 2 500 korun. Pomoc je v základu špatná a nemění nic,“ zhodnotil před několika dny ve vysílání CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Zákon zavádějící takzvaný úsporný tarif budí vášně i v rámci koalice a opozice. Opozičnímu hnutí ANO se na schválené novele energetického zákona nelíbí, že stále nejsou známé podrobnosti o přesné podobě úsporného tarifu. „Jozef Síkela (za STAN) je jednoznačně nejslabším článkem vlády. Jeho ministerstvo ten balíček chystá šest měsíců a on to stále není schopen předložit normálně Sněmovně, je to ostuda. Nevíme, kdy pomoc přijde ani kolik peněz kdo dostane a jak rámec bude nastaven,“ kritizoval ministra průmyslu a obchodu Aleš Juchelka (ANO).

Síkela však na kritiku zpětně zareagoval ve vysílání CNN Prima NEWS. „Nikdy jsme neřekli, že 100 procent z 66 miliard vyplatíme dopředu. Opozice vše nazývá chaosem, přitom chaos je ona sama,“ hájil postup vlády Síkela.

O konečné podobě příspěvku pro jednotlivé domácnosti kabinet rozhodne v druhé polovině srpna. Úsporného tarifu se domácnosti dočkají 1. října. Podepsaná novela zákona má vstoupit v účinnost den po svém vyhlášení ve Sbírce zákonů. Až pak vláda přijme nařízení, ve kterém stanoví podrobnosti, například právě výši příspěvku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu
Fotbal

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu

Letošní finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Někteří příznivci totiž bez lístků přelezli ploty pařížského Stade de France, takže zavládl chaos. V útrobách stadionu se mačkali lidé, ve vzduchu visel velký průšvih. Leckomu se vybavila událost z roku 1989 na Hillsborough, kde tlačenice vyústila v 97 obětí. Vzpomněli si i dva přeživší tragédie, které navrácené trauma dovedlo k sebevraždě.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:57

Satanismus, změna pohlaví, ale i vlastenectví. Co zaznělo v třaskavém Putinově projevu?

17:38

Do pražských škol chodí 11 630 ukrajinských dětí

17:13

Britský ministr obrany navštívil Kyjev, mluvil o další podpoře Ukrajině

17:06

Zelenskyj podepsal žádost o vstup do NATO

Účast v senátních volbách je zatím bídná. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

Druhé kolo senátních voleb provází velmi slabá účast, podobně jako tomu bylo v minulosti. O něco více lidí přichází do volebních místností na Jihlavsku, kde se vede ostře sledovaný souboj mezi šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a kandidátkou ANO Janou Nagyovou. Celkem voliči rozhodují o 24 z 27 nových senátorů, tři byli zvoleni už minulý týden v prvním kole.

Tajemná Putinova automobilka Aurus představuje luxusní SUV. Má konkurovat Rolls-Roycu

Tajemná Putinova automobilka Aurus vydává světu další důkaz o své schopnosti konkurovat Rolls-Roycu či Maybachu. Alespoň tak to prezentuje. Obří SUV Komendant (velitel) přichází na trh v době, kdy ze strany EU, USA a dalších zemí platí vůči Rusku embargo na dovoz luxusních automobilů. Zda bude Aurus nový model skutečně schopen vyrábět a zda o něj bude mezi oligarchy zájem, je však ve hvězdách. U stávající limuzíny Senat se mu totiž dlouhodobě nedaří ani jedno.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Vysáváte rozpočet jak pijavice a lidé nemají na energie, řekl Okamura. Lžete, reagoval Kupka

Předseda SPD Tomio Okamura se v pátek v Poslanecké sněmovně tvrdě pustil do vlády v souvislosti s navrhovanou novelou služebního zákona. Vyčítá, že zatímco lidé nemají na energie, chystá se kabinet zřídit neomezený počet politických náměstků na ministerstvech, což považuje za trafiky pro vládní spolustraníky. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) jeho slova označil za lži.

Rusko i Ukrajina se připravují na dlouhý konflikt. Expert popsal, jaký vliv bude mít zima

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem je aktuálně utopií. Oba státy se i nadále snaží posilovat své řady, pokračují v ostřelování a bojích, a k tomu zahájily přípravy na válku v příštím roce. Vyplývá to z kroků, ke kterým Moskva i Kyjev přistupují. Ukrajinci se však zároveň snaží využít převzaté iniciativy v konfliktu a tlačit na Rusy, co nejvíce to jde.

Domácí zpravodajství

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.