Pandemická stopka dala vládám čas na přehodnocení energetického portfolia. Do popředí státy čím dál častěji stavějí šetrnější a obnovitelné zdroje, v kurzu jsou proto solární elektrárny. Profitovat z toho mohou země, které budou obnovitelnou energii vyvážet. V černého koně trhu se může proměnit například Maroko, které je jako jedna z mála afrických zemí elektrickou sítí napojené na Evropu.
Budoucnost výroby elektřiny bude patřit zeleným zdrojům. Už v roce 2019 ekologické elektrárny obstarávaly jen dvakrát méně celkové světové výroby elektřiny než elektrárny na fosilní paliva. Vyplývá to z údajů na webu Statista. A ústup elektráren na uhlí pokračuje.
Podíl různých typů elektráren se samozřejmě kontinent od kontinentu liší. Zatímco západní Evropa v čele s Francií spoléhá většinou na jaderné a vodní elektrárny, na východě kontinentu hrají stále prim elektrárny, které spalují černé uhlí. V Číně se zase v poslední době velmi daří vodním a solárním elektrárnám. Severní Amerika kombinuje prakticky všechny druhy výroben elektrické energie, zatímco ta Jižní spoléhá opět na hydroelektrárny. Vyplývá to z mapy na webu Resource Watch, který zakresluje lokace elektráren po celém světě.
Mezi paletou různých zdrojů, které elektrárny živí, vyčnívá jeden, který je dostupný napříč světadíly a zároveň velmi levný – sluneční paprsky. Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii (IRENA) loni uvedla, že solární a větrné elektrárny jsou na výstavbu vůbec nejlevnější a že budou do roku 2050 obstarávat polovinu světové produkce elektřiny.
Maroko jako vývozce energie
Podle organizace IRENA je současným lídrem solární energie Čína, jejíž sluneční elektrárny dokážou vyprodukovat celkovou elektrickou energii 250 tisíc megawattů. Druhé jsou Spojené státy (cca 75 tisíc megawattů) a třetí Japonsko (přibližně 65 tisíc megawattů).
Světovým lídrem obnovitelné a solární energie se ale v brzké době možná stane úplně jiný stát, který dokáže sluneční paprsky plně využít a dokonce si bude moci dovolit sluneční energii ve velkém vyvážet do Evropy. K takovému statusu, jak píše CNN, míří africká země Maroko.
The 580 MW Noor Ouarzazate Solar power station ✔️💯
— oursolarenergy (@our_solarenergy) May 19, 2020
One of the largest concentrated solar power project in the world 🆗😍#solarenergy #solarpower #solarpowered #solarpanels #renewableenergy #morroco #ouarzazate pic.twitter.com/mdAw2z5MgF
Právě tam se totiž rozkládá největší komplex solárních elektráren na světě zvaný Noor-Ouarzazate, který je schopný vyprodukovat energii 582 megawattů a jehož konstrukce vyšla marockou vládu v přepočtu na 54 miliard korun. Celý komplex má stejnou rozlohu jako 3 500 fotbalových hřišť, napsal britský The Guardian. Na jeho konstrukci se podíleli také stavebníci z Číny – další solární velmoci.
A jelikož je Maroko elektrickou sítí napojené na Evropu (Španělsko), může přebytečnou elektrickou energii vyvážet. List Morroco World News napsal, že africká země v roce 2019 vyvezla do Evropy 1207 gigawatthodin elektrické energie. Zároveň země snižuje import elektrické energie z jiných zemi a pomalu se stává energeticky naprosto soběstačnou.