Francouzům končí karanténa. Metrem smějí jen do práce, na skleničku si nezajdou

Nezvyklý pohled na Vítězný oblouk

Ve Francii končí téměř dvouměsíční celostátní karanténa. Zítra se Francouzi mohou vrátit do práce, otevřou se obchody, některé děti se vrátí do škol. Novinkou je ale povinné nošení roušek, například v hromadné dopravě. Dál bude platit zákaz shromažďování více než deseti lidí a zavřené zůstávají i hranice. Dny do konce karantény odpočítávali i moderátoři francouzské komerční televize TF1.

Francouzi se zítra vrací do práce a ty nejmenší děti do škol, ovšem za předem daných podmínek. Bez roušky se nesmí do hromadných dopravních prostředků, musí je mít i řidiči, a také třeba učitelé. Za porušení tohoto nařízení hrozí pokuta 135 eur. Země zvládla roušky pro své občany zajistit, každý obdrží dvě. Francouzi tedy nyní řeší to, co Češi zhruba před dvěma měsíci – jak s rouškou správně manipulovat.

K použití metra Pařížané potřebují speciální potvrzení od zaměstnavatele, protože hlavní město očekává velký nápor na hromadnou dopravu. Mnoho stanic navíc zůstává uzavřených, například ta u náměstí Republiky či u Opery.

Omezení pro dopravní špičku mezi půl sedmou a půl desátou ranní a poté čtvrtou a sedmou večerní pak platí pro veškerou hromadnou dopravu. V tyto časy se mohou obyvatelé hlavního města přepravovat jen z několika přesně specifikovaných důvodů, a to za prací, do školy či kvůli péči o handicapovanou či zranitelnou osobu.

Cestování jen do 100 kilometrů

Krom toho, že zůstávají zavřené hranice, je vnitrostátní cestování omezeno na vzdálenost 100 km. Francouzi řeší nejasnosti, například zda mohou navštívit lékaře, který ordinuje dále než 100 km od jejich bydliště. V souvislosti s tím také opozice sepsala petici, aby se prarodiče mohli podívat na novorozená vnoučata, která žijí daleko od nich. Ministr vnitra Christophe Castaner však připomněl, že starší lidé jsou nejohroženější skupinou a doporučil s návštěvou vnoučat počkat jeden či dva měsíce.

Podle ministerstva vnitra by si Francouzi měli cestování odpustit vyjma „přesvědčivých důvodů“, rodinných či pracovních. „Cestování jen pro zábavu či návštěvy letních sídel bychom měli zakázat všemi možnými prostředky,“ myslí si Castaner. Pro cestování na větší vzdálenost než 100 km potřebují Francouzi potvrzené oprávnění.

Vláda jako taková zdůrazňuje, že v souvislosti s koncem karantény věří hlavně zdravému úsudku každého jedince. „Francouzi nejsou děti, můžeme jim důvěřovat,“ řekla v neděli vládní mluvčí Sibeth Ndiaye. „Důvěra nevylučuje kontrolu, ale Francouzi mají vlastní vůli se chránit, aby chránili i ostatní,“ řekla v televizi BFM. Podle mluvčí je důležité, aby se o uvolňování opatření veřejně diskutovalo a aby vše bylo v souladu s občanskými svobodami, uvedl časopis Le Point.

Jen čtyři hodiny před oficiálním koncem karantény vyzval prezident Emmanuel Macron k opatrnosti svým twitterovým příspěvkem. Své dosavadní heslo „Zachraňte životy, zůstaňte doma“ pozměnil na „Zachraňte životy, zůstaňte opatrní“. „Díky vám virus ustoupil. Je ale stále zde,“ uvedl v příspěvku.

Francie během karantény uzavřela i lesoparky

Do škol se vrátí děti z mateřských a základních škol, a to v maximálním počtu 15 dětí. V regionech zelené zóny (méně zasažené oblasti) se 18. května otevřou také páté a šesté ročníky vysokých škol a od června by se mohly otevřít i ty střední. Mnoho městských zastupitelstev i učitelů však odmítlo následovat vládní plán ohledně otevření. Stejně tak část rodičů nechce své děti zatím vrátit zpět do školy. Prezident Macron i premiér Phillippe nechali volnou ruku jak zastupitelům, tak rodičům.

Na rozdíl od Čechů, kteří si již od 11. května mohou dát skleničku na zahrádkách, si Francouzi na otevření restaurací a barů ještě počkají. Zatím ani neznají datum, o kterém vláda uvažuje, musí čekat na další vyhlášení. Karanténa po francouzsku se lišila také v tom, že vláda uzavřela některé veřejné parky. Poprvé po necelých dvou měsících si tak Pařížané zajdou do slavného Bouloňského či Vincenneského lesíku.

Země galského kohouta zatím nepovolila ani svatby, které se v tuzemsku mohou v omezeném množství konat od 20. dubna. „Výjimkou je neodkladná nutnost, kterou potvrdí civilní úředník,“ deklarovala vláda.

Francie jako taková je, co se uvolňování týče, rozdělená na zelenou a červenou zónu podle toho, do jaké míry je oblast zasažena koronavirem. V červené zóně se budou opatření uvolňovat pozvolněji. Spadá do ní centrální region Île-de-France s Paříží a regiony od něj směrem na severovýchod země. Větší část Francie se nachází v méně zasažené zelené zóně. K 10. květnu eviduje země bezmála 177 tisíc případů nákazy koronavirem a přes 26 tisíc úmrtí. K dnešku hlásí nejméně obětí za den od začátku karantény.

Tagy: