reklama

Ghanská laguna plná hořící elektroniky. Snímky ukazují drsný život na toxické skládce

Silně znečištěná ghanská laguna Korle nehýří životem, ale plasty a vyřazenou elektronikou. Jedinými obyvateli toxického prostředí je místní chudina, pro kterou je skládka zdrojem obživy. Za působivými snímky, které ukázaly tvrdou realitu nejchudších vrstev ghanského obyvatelstva, stojí zkušená fotoreportérka a držitelka prestižní Pulitzerovy ceny Renée C. Byerová. Vybrané fotografie si můžete prohlédnout níže.

reklama

„Na skládce elektronického odpadu, který zabíjí téměř vše, čeho se dotkne, pracuje osmiletá Fati s dalšími dětmi. Společně prohledávají nebezpečný odpad v naději, že najdou cokoliv, co by mohly vyměnit za drobné. Je to práce, kterou musí dělat, aby přežily,“ stojí v popisku jedné z nejznámějších fotografií oceňované fotografky – na snímku figuruje dívka s kbelíkem na hlavě, po tváři jí stékají slzy.

Prostředí, ve kterém žila se svými vrstevníky, bylo mimořádně nebezpečné. Laguna Korle, která se nachází na pobřeží hlavního ghanského města Akkra, je i přes snahy ekologických organizací dodnes silně znečištěná a plná vyřazené elektroniky či plastu. I to je důvod, proč v této toxické části řeky Odaw sotva žijí ryby či jiní živočichové. Elektronické smetí se stalo hlavním zdrojem obživy místní chudiny – zapaluje nalezené počítače a další spotřebiče ve snaze vydolovat plíšky cenného kovu.

Bez ochranného oblečení

Jelikož se v Ghaně legislativně příliš neřeší bezpečnost práce, lidé na skládkách nenosí žádné ochranné oblečení – mnozí by na to podle letité fotoreportérky z kalifornského deníku The Sacramento Bee ani neměli. Tím se ale místní vystavují vážným zdravotním rizikům, především kvůli toxickým výpadům z hořícího odpadu.

Ačkoliv se někteří obyvatelé laguny mohou chlubit skromnou dřevěnou nebo železnou chatrčí, nemalá část z nich nemá střechu nad hlavou. Sedmnáctiletý Mohamed Abukari, kterého fotografka před dekádou zachytila, patřil k těm šťastnějším. Společně s dalšími šesti chlapci přespával v přístřešku nedaleko skládky, za který platil zhruba jeden ghanský cedi denně (dle tehdejšího kurzu zhruba šest korun). Podle reportérky ale žil v neustálém strachu, že si na nájem nevydělá – byly dny, kdy se mu jednoduše nedařilo.

Fotografie zveřejnila Byerová v knize Život za jeden dolar na den: Životy a tváře chudých ve světě, která mapuje realitu méně šťastného obyvatelstva v Ghaně i dalších zemích. Držitelka prestižní Pulitzerovy ceny tak zachytila každodenní strasti těch nejchudších vrstev obyvatel v Indii, Bolívii či Rumunsku.

Today I was awakened by a call from Ghana, West Africa. It was from Darry the fixer that I worked with in the e-waste...

Posted by Renée C Byer on Monday, March 22, 2021

Snímky zkušené fotografky zapůsobily natolik, že přiměly samaritány z celého světa, aby se pokusili pomoci některým z vyfotografovaných dětí. Jednou z nich byla právě i Fati na zřejmě nejznámější fotce Byerové z roku 2010.

„Fati je dnes na střední škole, nechceš si s ní promluvit?“ popsala Byerová nečekaný telefonát z Ghany, který obdržela letos březnu. Dívku i dalších několik dětí zachránila z elektronického smetiště žena, kterou prý dojala fotoreportáž.

„Jsem na Fati a její odhodlání učit se ve škole moc pyšná. Doufám, že se tam vydám a budu v tomto příběhu pokračovat, jakmile bude možné opět cestovat,“ napsala novinářka na sociálních sítích k fotce dnes již 17leté dívky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní
Koronavirus

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Jako v Tokiu. Kostelecký s Liptákem ovládli soutěž v trapu, jen si prohodili medaile
Sport

Jako v Tokiu. Kostelecký s Liptákem ovládli soutěž v trapu, jen si prohodili medaile

Možná nejzajímavějším okamžikem z nedávných olympijských her v Tokiu byla pro českého fanouška chvíle, kdy trapisté Jiří Lipták s Davidem Kosteleckým odklidili z cesty ostatní soupeře a o zlatou medaili stříleli jen oni dva. Tato situace se zopakovala na Prezidentském poháru v Larnace. Na Kypru si pouze prohodili role a na rozdíl od sportovního svátku v Japonsku vyhrál Kostelecký před Liptákem.

České nemocnice se plní malými dětmi. Může za to virus, který ohrožuje hlavně kojence

V některých nemocnicích muselo být v posledních týdnech přijato více dětí kvůli respiračním virózám. Nápor pociťují i některé lékařské pohotovostní služby. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se zvýšily hospitalizace kojenců především v důsledku takzvané bronchiolitidy, tedy virového zánětu nejmenších průdušek. Pro malé děti může být toto onemocnění nebezpečné. Uvedl to ústav v poslední zprávě o průběhu chřipkové sezony.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

Záchrana nosorožců bílých severních se mění. Z nejstarší žijící samice má být chůva

Role jednoho z posledních dvou žijících nosorožců bílých severních, 32leté samice Nájin, se změní. Už nebude poskytovat vajíčka k zamýšlené záchraně vymírajícího druhu. Experti tak rozhodli kvůli etickému riziku. Samice půjde do pomyslného reprodukčního důchodu. Počítá se s tím, že by v budoucnosti mohla mít roli chůvy pro potenciální mládě. Mezinárodní týmy vědců mezitím dál rozvíjejí metody, díky kterým by nové mládě mohlo přijít na svět.

Baldwin měl na výběr ze tří zbraní. Jaké jsou další detaily z tragické smrti kameramanky?

Detaily z tragické události, kdy americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust nejspíše nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku Halynu Hutchinsovou, pomalu vyplouvají na povrch. Zbrojířka Hannah Gutierrezová-Reedová údajně položila na vozík před natáčecí místo tři rekvizity, aby si tvůrci filmu mohli vybrat. Rekvizitář, který měl na zbraň dohlížet, pak těsně před incidentem nahradil nespokojené pracovníky.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

Raketový nárůst počtu nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku

V pátek přibylo v Česku 4 224 nakažených koronavirem, nejvíce od 13. dubna. Nárůst počtu případů byl opět více než dvakrát vyšší než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Skokově vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem, od minulého pátku o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem je jen za posledních sedm dní 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.

reklama