Na tepláky i kurz češtiny. Lidé posílají Babišovi haléřové dary na kampaň, chtějí ho ponížit

Andrej Babiš (ANO) okomentoval své rozhodnutí kandidovat na prezidenta 31. října 2022.

Prezidentští kandidáti a finance na kampaň

Finanční příspěvky na vězeňské tepláky, kurz češtiny či záchranu „motýle“. Na transparentním účtu šéfa hnutí ANO Andreje Babiše se hromadí haléřové dary s expresivními a ironickými vzkazy. Lidé tímto gestem vyjadřují svůj negativní postoj vůči čerstvému prezidentskému kandidátovi. Transparentní účet si kvůli financování kampaně museli založit všichni zájemci o Hrad. Ironickým haléřovým darům se nevyhnou ani další prezidentští kandidáti.

Od chvíle, co si Andrej Babiš založil svůj transparentní volební účet pro prezidentskou kampaň, mu „přispěly“ stovky dárců. Háček je však v tom, že většina z nich darovala částku v rozmezí jedné koruny až jednoho haléře. Právě tuto dolní hranici lze ve výčtu příspěvků naleznout nejčastěji.

„Halíř na vězeňské tepláky,“ vzkázal jeden z dárců, čímž zřejmě upozornil na probíhající soud týkající se kauzy Čapí hnízdo. V ní Babiš figuruje společně se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou (dříve Mayerovou) jako obžalovaný.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch však pro expremiéra v obžalobě navrhuje tříletou podmínku a peněžitý trest ve výši 10 milionů korun, nikoliv nepodmíněný trest. I přesto chce ale mnoho „dobrodinců“ Babišovi přispět – obvykle v řádu haléřů – na jízdenku do věznice na Mírově.

Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se však přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele (údajně je vlastnily Babišovy děti a partnerka) a později získala 50milionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se pod Agrofert vrátila. Někdejší premiér celou věc opakovaně označoval za „účelovou kampaň proti jeho osobě“ a snahu nepřátel vyhnat ho z politiky.

Kurz češtiny, motýle a StB

„Posílám finanční příspěvek na kurz češtiny a záchranu motýle,“ uvedl další dárce, který rovněž přispěl jedním haléřem. Narážek na Babišovy problémy s českým jazykem či na jeho komunistickou minulost lze najít ve sloupci darů na transparentním účtu opravdu mnoho. „Platba trestně stíhanému agentovi StB Burešovi,“ napsal další z „haléřových“ přispěvovatelů.

Babiš za minulého režimu vstoupil do komunistické strany. Učinil tak v roce 1980. Ještě větší kritice však čelí kvůli tomu, že se podle dokumentů objevených slovenským Ústavem paměti národa (ÚPN) stal ve stejném roce důvěrníkem StB. O dva roky později ho komunistická tajná policie získala ke spolupráci jako agenta s krycím jménem „Bureš“.

Někdejší premiér vědomou spolupráci s StB vždy popíral. V roce 2012 podal na ÚPN žalobu. Soudní spor se táhl několik let. V roce 2018 bratislavský krajský soud rozhodl v souladu s rozsudkem slovenského ústavního soudu Babišovu žalobu zamítnout. Expremiér pak nepochodil ani u slovenského nejvyššího soudu, ani u Evropského soudu pro lidská práva.

Babiš se však hodlá soudně bránit dál. „Pravda je na mojí straně, nikdy jsem s StB nespolupracoval a nic jsem nepodepsal. Byl jsem evidován bez mého vědomí a navíc jsem byl StB vyšetřován,“ uvedl letos v červnu.

Soudruhu rozvědčíku, lhát se nemá

Předseda hnutí ANO není jediným prezidentským kandidátem, který se skrze transparentní účet stal terčem posměchu svých kritiků. Sice v mnohonásobně menší míře, ale podobným stylem dárci provokují také generála Petra Pavla. I v tomto případě poukazují na komunistickou minulost.

„Soudruhu rozvědčíku, lhát se nemá,“ napsal jeden z uživatelů, který poslal na účet symbolických 68 haléřů (narážka na sovětskou okupaci Československa v roce 1968, pozn. red.). Další haléřový dárce pak do popisku vložil článek CNN Prima NEWS, který o minulosti Petra Pavla pojednává.

Pavel do KSČ vstoupil v roce 1985. V poslední době se vedou spory o jeho aktivitách těsně před sametovou revolucí. Jde především o Pavlovo působení ve vojenské rozvědce s názvem Zpravodajská správa Generálního štábu (ZS GŠ), která byla po celou dobu své existence budována podle vzoru sovětské GRU a byla jí prakticky podřízena.

Rozvědka podle dochovaných dokumentů připravovala Pavla na zpravodajské nasazení v západních státech. Český generál však rázně odmítá, že by se tehdy účastnil školení na rozvědčíka. Podle některých historiků Pavel podobně jako Babiš svou minulost bagatelizuje a v některých případech prý dokonce lže.

Tagy: