Musel bych mít klapky na očích, abych neviděl klimatickou změnu, říká Fiala k požáru

K devastujícím požárům v Národním parku České Švýcarsko se vyjadřují také české politické špičky. Premiér Petr Fiala (ODS) hovořil o požárech v Evropě jako o průvodním jevu klimatické změny. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) či pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) radí lidem, aby raději zavřeli okna kvůli kouři, který se dostal nad značnou část republiky. Jiní politici jako expremiér Andrej Babiš (ANO) či předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase děkují hasičům za skvělou práci. Ti na místě nasazují své životy, aby situaci dostali pod kontrolu.

Jako průvodní jev klimatické změny vidí požáry v Českém Švýcarsku premiér Fiala. Hovořil o tom v pondělním letním speciálu pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

„Je to jeden ze série požárů, kterým teď Evropa čelí. Nepochybně to musíme vidět a mít na paměti. Víme z České republiky, že v posledních letech v některých oblastech, zvlášť třeba na jižní Moravě, čelíme suchu a dalším průvodním jevům určité změny. Musel bych mít klapky na očích a nepřemýšlet rozumem, což by nebylo vůbec pravicové, kdybych neviděl, že se klima určitým způsobem mění a že celá Evropa čelí požárům způsobeným neobvykle vysokými teplotami,“ sdělil Fiala ve vysílání.

Nevětrejte, radí Rakušan s Hřibem

Dlouhodobě o situaci informuje ministr vnitra Rakušan, který aktuálně radí především nevětrat. „Pokud jste se probudili s pocitem, že někde poblíž hoří, nejste sami. Kouř z hořícího Hřenska zahalil velkou část Česka. Buďte v klidu, zavřete okna, naši hasiči se snaží,“ upozornil ministr vnitra, pod nějž hasičský sbor politicky spadá.

Podobně hovořil také pražský primátor Zdeněk Hřib. Navíc informoval o možné pomoci pražských hasičů. „Kouř z rozsáhlého požáru v Hřensku se dostal až na území Prahy. Doporučujeme nevětrat. Naši hasiči nabídli kolegům ze severu pomoc a jsou připraveni vyrazit, pokud bude potřeba,“ sdělil primátor.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) zase přislíbil pomoc lidem, kteří byli požárem zasaženi. Na úřadech práce mohou žádat o mimořádnou pomoc ve výši 69 300 korun.

‼️Pomůžeme všem, kteří to budou potřebovat 👇

Posted by Marian Jurečka on Tuesday, July 26, 2022

Hasiči nasazují životy

K situaci se vyjádřil také expremiér Andrej Babiš (ANO), který poděkoval záchranným složkám. „Velké díky všem hasičům a vojákům, kteří v Českém Švýcarsku svádí svůj boj s požárem a snaží se ho dostat pod kontrolu. Věřím, že se jim to brzy povede a držím palce, aby jim v tom pomohlo i počasí a konečně už přišel déšť. Myslím na všechny, kterým živel způsobil škody,“ uvedl na Twitteru expremiér.

Podobně hovořila také předsedkyně Sněmovny. „Děkuji všem složkám IZS, zejména hasičům a to i těm dobrovolným, za nesmírné nasazení, s jakým zápasí s požárem na Hřensku. Kouř jde cítit i stovky kilometrů, na místě zažívají jistě hotové peklo. Myslím na ně, ať požár zvládnou a ve zdraví se vrátí domů,“ napsala předsedkyně TOP 09.

Že záchranné složky nasazují své životy připomněl také šéf sněmovního klubu TOP 09 Jan Jakob. „Hasiči a hasičky v Národním parku České Švýcarsko nedělají jen svou práci. Tohle je mnohem víc. Nasazují své životy a zdraví v extrémních podmínkách, aby požár zkrotili. Prosím, zvládněte to v pořádku,“ napsal na Twitteru.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hurikán změnil Floridu k nepoznání. Satelitní snímky odhalují devastaci amerického ráje
USA

Hurikán změnil Floridu k nepoznání. Satelitní snímky odhalují devastaci amerického ráje

Hurikán Ian se v týdnu prohnal Floridou a nyní slábne nad Jižní Karolínou. Po odchodu živlu se Američanům naskytl děsivý pohled na spoušť, kterou hurikán zanechal. Pouhých pár dní změnilo populární turistické destinace k nepoznání. Proměnu krajiny na pobřeží odhalily satelitní snímky. Počet obětí hurikánu Ian na Floridě vzrostl na nejméně 47, jiné zdroje uvádí 72.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:25

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, v ulicích se bojuje, ale ruští vojáci se stahují

23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.