K Jupiterovým asteroidům míří Lucy. Vědci do ní vkládají naděje, požehnal jí Ringo Starr

Z floridského Mysu Canaveral v sobotu odstartovala raketa Atlas V, která vynesla americkou sondu Lucy do vesmíru. Lucy míří k asteroidům doprovázejícím planetu Jupiter na oběžné dráze kolem Slunce. Její mise má trvat 12 let a má přispět k pochopení formování naší Sluneční soustavy. Jak kosmická loď vypadá, jaké skrývá zajímavosti a co všechno bude zkoumat? Podívejte se na reportáž CNN v úvodním videu.

Lucy má být první sondou na sluneční energii, která se bude pohybovat tak daleko od Slunce. Zpět na Zemi se nikdy nevrátí. Její dvanáctiletá mise přijde na 981 milionů dolarů (21 miliard korun). „Každý z pozorovaných asteroidů vydá část historie naší Sluneční soustavy, naší historie,“ řekl na tiskové konferenci ředitel vědecké divize NASA Thomas Zurbuchen.

Nad prvním z asteroidů, který se jmenuje Donaldjohanson, má Lucy být roku 2025, k posledním dvěma pak dorazí roku 2033. Největší z nich měří v průměru 95 kilometrů. Přiblížit se k nim má na vzdálenost 400 až 950 kilometrů rychlostí 24 000 kilometrů za hodinu. Díky nejmodernějšímu vybavení bude Lucy schopná pořídit první snímky těchto objektů ve vysokém rozlišení.

Agentura AFP napsala, že trojánů, jak se planetkám obíhajícím po dráze Jupitera říká, je kolem 7 000. Kolem Slunce obíhají ve dvou skupinách, jedna před a druhá za Jupiterem.

„To, co je na trojánech nejpřekvapivější, je to, jak se navzájem liší, a to zejména barvou –⁠ některé jsou šedivé, jiné červené. Myslíme si, že ta barva značí, odkud pocházejí,“ řekl hlavní výzkumník mise Hal Levison. Jeho skupina chce studovat geologické složení asteroidů, přesný objem a hustotu hmoty, jež je tvoří.

Spojitost s Beatles

Sonda dostala jméno po kosterním nálezu samice australopitéka v Etiopii v roce 1974. Ti, kdo ji našli, v té době poslouchali píseň skupiny Beatles Lucy in the Sky with Diamonds. A právě bývalý člen kapely Ringo Starr dal Lucy požehnání. „Lucy se vrací na nebe s diamanty. Johnnymu (název písně byl inspirován kresbou Lennonova syna Juliana pojmenovanou Lucy, pozn. red.) se to bude líbit. Jestli tam nahoře někoho potkáš, Lucy, dej jim ode mě mír a lásku,“ vzkázal hudebník.

„Dáme na Lucy diamant,“ řekl před vypuštěním sondy Phil Christensen, který ovládá jeden z přístrojů na Lucy, na němž je diamant. Bude měřit infračervené světlo, což umožní stanovit teplotu na povrchu asteroidů. „Budeme srovnávat měření pořízená za dne a za noci, takže budeme moci určit, zda je povrch z kamene, nebo z jemného prachu a písku,“ řekl Christensen. Kámen se za tmy zchlazuje pomaleji než písek.

Lucy nebude poslední sondou, která navštíví asteroidy. NASA jich plánuje vyslat více. Také Čína a Rusko připravují společnou misi k asteroidům v roce 2024. A Spojené arabské emiráty ji plánují na rok 2028.

Tagy: