Lidé tunelují stavební spořitelny
Vládní škrty a nejistota okolo stavebního spoření se už podepsaly na hospodaření stavebních spořitelen. Lidé z nich v poslední době ve velkém stahují peníze. Loni si od nich klienti vybrali více než třicet miliard korun, letos jen za první čtvrtletí se naspořená částka snížila o dalších deset miliard. Podpora ze strany státu, která dříve činila čtyři miliardy korun, by se v souvislosti s vládními škrty měla snížit až o polovinu.
„Dalo by se říct, že klienti téměř přestali uzavírat nové spořicí smlouvy, a pokud se již rozhodnou nějaké uzavřít, pak se jedná o smlouvy k překlenovacím úvěrům stavebního spoření,“ sdělil Jan Brejla, obchodní ředitel společnosti Partners.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vláda schválila změny penzijního spoření. Zpřísní se čerpání příspěvku i nutná doba spoření
V českých spořitelnách mají lidé stále přes tři sta miliard korun. Od výše vkladů se odvíjí, kolik mohou spořitelny rozpůjčovat na úvěrech. Vedle snížení státní podpory, která nejspíše klesne z maximálně dvou tisíc na tisícovku, chce vláda zkoumat i to, k čemu lidé naspořené peníze využijí. Loni stát poslal na podporu stavebního spoření přes čtyři miliardy korun.
Vládní změny by měly ušetřit více než polovinu této sumy. Kromě úvěru budou spořitelny také poskytovat poradenství okolo dotací. Definitivní změny ve stavebním spoření mají politici potvrdit na podzim. Opozice kritizuje hlavně to, že se snížení příspěvku má týkat mimo jiné i smluv, které byly již uzavřeny před schválením těchto úprav.
Podle poslance Michaela Kohajdy (KDU-ČSL) budou stavební spořitelny nově spolupracovat úžeji se státem. Poslanec Patrik Nacher (za ANO) v reakci na tuto skutečnost uvedl, že je připravený navrženou změnu dokonce napadnout u Ústavního soudu.
„Není možné na jednu stranu říct, že v těchto případech existuje šestiletá vázací doba, během níž nesmíte naspořené peníze vybrat, ale máte zaručený příslib. Státní příspěvek se po třech či čtyřech letech najednou takto změní,“ oponuje Nacher.