Česko je středem výskytu klíšťat. Zvládnou i Sněžku, varoval Prymula a vyvrátil mýtus

Epidemiolog Roman Prymula hovoří na CNN Prima NEWS k nemocem přenášeným klíšťaty.

Rozhovor s Prymulou o covidu i klíšťatech

Na českém území rozhodně nejsme před klíšťaty chráněni, uvedl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS jasně epidemiolog Roman Prymula. Protože tito paraziti jsou už prakticky bez limitací a přežijí i počasí v horách, je podle něj namístě se očkovat. Dodal, že aplikace vakcíny je vhodná i v létě.

„Česká republika je středem výskytu klíšťat. V poslední době vidíme, že nemají příliš limitací. Klíšťata vylezou do 800 metrů i 1 200 metrů a jak se otepluje, dostanou se téměř na vrchol Sněžky,“ popsal v Novém Dni na CNN Prima NEWS Prymula.

Na českém území proto prý rozhodně nejsme před klíšťaty chráněni. „Očkování je namístě. V uplynulém roce se nám podařilo uzákonit bezplatné očkování pro lidi nad 50 let, kde jsou průběhy nejzávažnější,“ sdělil k prevenci proti infekcím šířeným klíšťaty epidemiolog. Opatření dle něj vedlo k dramatickému nárůstu proočkovanosti.

Mezi dávkami je třeba rozestup

„Říkalo se, že v letních měsících není možné se očkovat, protože je větší riziko, že se člověk nakazí a průběh nemoci je pak horší. Není tomu tak, je to mýtem a pověrou,“ dodal jasně Prymula. Pro aplikaci by mezi dávkami doporučil měsíční rozestup.

Zatímco na klíšťovou encefalitidu jsou velmi dobré vakcíny, u boreliózy tomu tak není. „U vakcíny na boreliózu skončily klinické zkoušky, v USA byla registrována. Protože se ale po ní vyskytovaly poměrně četné záněty kloubů, byla stáhnuta,“ uvedl Prymula. V rámci prevence se ale mohou lidé chránit standardní formou – prohlídkou po návratu z lesa či výletu.

Klíšťatům se totiž nejen letos daří. U lymeské boreliózy byl zaznamenán výrazný meziroční nárůst. Letos je například na jihu Čech zatím 110 potvrzených případů. Loni ve stejném období to bylo 56. „Lymeskou boreliózu ale léčit umíme,“ uzavřel epidemiolog.

Tagy: